Nowa definicja zabawki, szczegółowe wymagania dotyczące ostrzeżeń i oznakowania, analiza potencjalnych zagrożeń stwarzanych przez zabawkę - to tylko niektóre ze zmian, które wprowadzają wchodzące dziś w życie przepisy w sprawie wymagań dla zabawek. Zmiany to efekt wymagań Unii Europejskiej.
Seniorzy z Torunia mogą wziąć udział w warsztatach z zakresu prewencyjnych i psychologicznych umiejętności unikania zagrożeń. Warsztaty odbędą się w ramach Pikniku Zdrowotnego Seni organizowanego we wtorek, 5 lipca, na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
Lipiec i sierpień to najtragiczniejsze miesiące na polskich drogach. W minionym roku, tylko w tych dwóch miesiącach, doszło do prawie 8 tys. wypadków, w których zginęło ponad 820 osób. W tym okresie szczególnie duży odsetek poszkodowanych w wypadkach stanowią dzieci. Mimo że z roku na rok na polskich drogach jest coraz bezpieczniej, Polska nadal zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem ilości ofiar wypadków. Aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozpoczęła realizację kampanii społecznej „Prędkość zabija. Włącz myślenie”.
Rusza policyjna akcja profilaktyczna przypominająca osobom starszym, jak nie stać się ofiarą oszustów. Na warszawskim Dworcu Centralnym wyemitowane zostaną spoty ostrzegające przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Przygotowane zostały wspólnie przez policjantów z komendy stołecznej Policji i dziennikarzy radia ZET. W nagraniu spotu udział wzięli m.in.: aktorzy Teresa Lipowska oraz Konrad Marszałek. Komunikaty pojawią się też na stronie internetowej stołecznej Policji.
Osoby starsze znacznie częsciej niż młodsi padają ofiarami pewnej grupy przestępców. Oszusći "specjalizujący" się w Seniorach, atakują starsze osoby, samotnie mieszkające i łatwowiernie odnoszące się do nieznajomych. Policjanci apelują o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do mieszkań i przedstawiają kilka typowych sposobów oszustw. Przestępcy są niestety bardzo pomysłowi, więc metody działania oszustów stale się zmieniają, zatem i poniższy opis nie jest pełny i zamknięty...
Czy twój komputer do ciebie mówi? Nie możesz korzystać z internetu? Straciłeś pliki? To może być wirus… Specjaliści od zwalczania wirusów komputerowych opracowali zestaw kilku podstawowych symptomów świadczących o możliwym zagrożeniu.
Zwrócenie uwagi na prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem – to główny cel realizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości kampanii „Poznaj swoje prawa. Wyjdź z cienia. Pozwól sobie pomóc”. Właśnie rozpoczął się kolejny etap tej akcji - w całej Polsce pojawiło się ponad 2300 billboardów.
Wyniki badań realizowanych przez CBOS wskazują na poprawę opinii o stanie bezpieczeństwa w Polsce. Po dramatycznym wzroście poczucia zagrożenia przestępczością, który odnotowaliśmy w latach dziewięćdziesiątych, obecnie większość społeczeństwa uważa, że Polska jest krajem, w którym się żyje bezpiecznie. Ocena bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania jest jeszcze lepsza niż w wymiarze ogólnopolskim. Jednak w porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowano pewien wzrost osobistego poczucia zagrożenia przestępczością oraz lęku o najbliższych.
Badanie online przeprowadzone przez Kaspersky Lab, producenta rozwiązań do ochrony danych, wykazuje niepokojący brak ochrony urządzeń mobilnych oraz wysoką liczbę ataków komputerowych. Firma przeprowadziła badanie dotyczące europejskiego bezpieczeństwa IT, aby zmierzyć stopień ochrony komputerów oraz telefonów komórkowych na sześciu różnych rynkach europejskich w celu określenia zachowań użytkowników Internetu i telefonów komórkowych oraz zidentyfikowania schematów we wszystkich państwach uczestniczących w badaniu.
W Polsce działa 250 serwisów społecznościowych, które gromadzą ponad 16 milionów użytkowników. Wśród polskich użytkowników coraz większą popularnością cieszy się zagraniczny Facebook. Popularność serwisu Facebook na całym świecie, rosnąca liczba użytkowników i ich aktywność w sieci przyciąga internetowych przestępców. Coraz większym problemem dla użytkowników Facebooka i innych serwisów społecznościowych będą zagrożenia dla prywatności i poufnych danych oraz kradzieże tożsamości - ostrzega firma Symantec, tworząca systemy bezpieczeństwa dla komputerów.
Jak zabezpieczyć domową sieć Wi-Fi przed dostępem niepowołanych osób? Wystarczy prosta zmiana konfiguracji domowego rutera bezprzewodowego - radzą eksperci firmy Kaspersky Lab, producenta rozwiązań do ochrony danych.
W zeszłym roku polska policja odnotowała 6,4 tys. przestępstw komputerowych. Stanowi to 27-procentowy wzrost w porównaniu z 2008 r. Cyberprzestępcy najczęściej atakowali portale aukcyjne.
Tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka - jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujników tlenku węgla - radzą strażacy.
17 maja obchodzimy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Internet powoduje jednak nie tylko pozytywne zmiane społeczne, ale niesie także pewne zagrożenia. Jak więc zapewnić sobie bezpieczne i wolne od zanieczyszczeń życie cyfrowe?
Domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem - mówią strażacy. W Polsce co roku, w pożarach domów jednorodzinnych ginie dziesiątki osób, aż 60-70 procent przypadków śmiertelnych to ofiary zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dymu.