Korzystanie z Internetu nierozerwalnie wiąże się z udostępnianiem informacji na nasz temat. Niektórymi dzielimy się świadomie, podając je choćby w formularzach rejestracyjnych, a innymi mimowolnie. Już samo zainstalowanie aplikacji na smartfonie czy tablecie uruchamia przepływ danych, m.in. dotyczących naszej lokalizacji, odwiedzanych przez nas stron, naszych zainteresowań.
Nawet jeśli użytkownicy nie mają nic do ukrycia, myśl, że ogromne ilości informacji na ich temat mogą być przechowywane, sprzedawane osobom trzecim, a nawet ujawniane szerszej społeczności internetowej – która może mieć nieczyste intencje – jest niepokojąca. Większości użytkowników (79%) nie podoba się fakt, że są śledzeni, a mimo to 41% nie robi nic, aby się przed tym uchronić. Aż jedna na dziesięć osób (9%) nie była nawet świadoma tego, że jest obiektem śledzenia online – wynika z quizu Kaspersky Lab pt. „Czy jesteś cyber-łebski?”
Korzystanie z usług finansowych w internecie stało się w ostatnich latach tak popularne, że kolejki do okienek w bankach odeszły niemal w zapomnienie. Tak łatwo przyzwyczailiśmy się do bankowości elektronicznej, że zapomnieliśmy o niebezpieczeństwach, które ze sobą niesie. Kradzieże pieniędzy w internecie są coraz powszechniejsze.
Pomiędzy tym jak postrzegamy zagrożenia płynące z sieci i swoje własne umiejętności a tym, jak się w niej zachowujemy i czy faktycznie potrafimy rozpoznać zagrożenia wystepują znaczne różnice - wynika z przeprowadzonego na zlecenie mBanku przez IQS badania dotyczącego bezpiecznego korzystania z sieci. Raport pokazuje też rosnącą rolę banków w informowaniu klientów o najnowszych zagrożeniach.
Szaleństwo świątecznych zakupów powoli się rozkręca. Niektóre sklepy mają już świąteczne dekoracje, a coraz więcej osób kupuje prezenty online, by wszystkie dotarły na czas. Takie zakupowe zamieszanie to istny raj dla cyberprzestępców i oszustów internetowych, więc warto mieć się na baczności.
Blisko połowa internautów (45 proc.) natrafiła na szkodliwe oprogramowanie w ostatnim roku i w większości przypadków (81 proc.) miało to negatywny wpływ na urządzenia i dane użytkowników – wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International.
W ciągu zaledwie 10 lat, liczba internautów w Polsce wzrosła, aż o 43 procent. Niestety, duża część użytkowników sieci nie zważa na swoje bezpieczeństwo, będąc nieświadoma potencjalnych zagrożeń. Lekkomyślne udostępnianie danych osobowych, ustawianie łatwych do złamania haseł, otwieranie nieznanych linków – to tylko niektóre grzechy.
Aż 68 Internautów najbardziej obawia się włamań hakerskich do kont online oraz szkodliwych oprogramowań służących kradzieży haseł i poufnych informacji – wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab wraz z B2B International. Na trzecim miejscu uplasowały się zagrożenia finansowe – 63 proc. obawiało się utraty pieniędzy z konta, na czwartym natomiast e-maile i strony phishingowe – kolejne zagrożenie, którego celem są dane uwierzytelniające dostęp do kont.
W systemie Android wykryto bardzo niebezpieczny błąd, pozwalający na całkowite przejęcie kontroli nad urządzeniem z tym systemem za pomocą zwykłego MMS-a. Błąd o nazwie Stagefright pozwala na wykradzenie danych, podsłuchiwanie rozmów czy podglądanie użytkownika.