Jak wskazuje Komenda Główna Policji, w ubiegłym roku, w porównaniu z rokiem 2016, liczba wypadków zmalała o 3 proc., natomiast o 6 proc. spadła liczba ofiar śmiertelnych. W co czwartym wypadku ucierpieli piesi. W sezonie jesienno-zimowym bezpieczeństwo pieszych znacząco poprawiają odblaski.
Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę odzież ostrzegawczą, akcesoria odblaskowe i ochronniki słuchu. Efekt? Zakwestionowano ponad 30 proc. produktów m.in. z powodu negatywnych wyników badań laboratoryjnych, błędów w instrukcjach użytkowania oraz braku deklaracji zgodności potwierdzającej przeprowadzenie przez producenta procedury oceny zgodności.
Używanie elementów odblaskowych przez pieszych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, może uratować życie.
Wypadek drogowy może kojarzyć się przede wszystkim z tragiczną w skutkach kolizją, w której bierze udział dwóch lub więcej uczestników ruchu drogowego, ale okazuje się, że zdarzenia z udziałem tylko jednego pojazdu pochłaniają ogromną liczbę ofiar – wynika z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Aż co piąta ofiara takiego wypadku poruszała się dwukołowym pojazdem silnikowym. W grupie ryzyka znajdują się także młode osoby poniżej 25 roku życia.
Kolejny długi weekend za nami. Dla wielu osób był to okres rodzinnych wyjazdów i odpoczynku od codzienności. Dla policjantów był to czas wytężonej służby, związanej z zapewnianiem bezpieczeństwa na drogach. Tegoroczny długi weekend był bezpieczniejszy od ubiegłorocznego.
Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłużenie okresu przedawnienia karalności wykroczeń przewiduje podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa, wprowadzająca zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone są w kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach.
Policyjne statystyki odsłaniają nieraz zaskakujący obraz wypadków drogowych w Polsce, np. najczęściej dochodzi do nich na prostej drodze i przy dobrej pogodzie. Największe prawdopodobieństwo udziału w wypadku drogowym jest w woj. łódzkim, natomiast najmniejsze w woj. kujawsko-pomorskim. W 2016 roku poszkodowani przez kierowców uczestnicy ruchu drogowego otrzymali łącznie 8 mld zł odszkodowań.
Pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo w każdym przypadku. Tramwaj, autobus albo samochód muszą przepuścić policję, straż pożarną karetkę, czy inny pojazd uprzywilejowany (np. kolumnę rządową) które jadą z włączonymi sygnałami świetlnymi oraz dźwiękowymi. Niestety nie wszyscy kierowcy wiedzą jak się zachować na drodze, gdy widzą taki samochód. Policja przypomina, że należy umożliwić przejazd takim pojazdom np. zjeżdżając na bok. Kierowcy powinni zachować przede wszystkim spokój - nie hamować gwałtownie i nie blokować drogi.
Poniedziałek 16 stycznia, pomimo że określany jako najbardziej depresyjny dzień w roku, okazał się w tym roku wyjątkowy dla uczestników ruchu drogowego. Jak podaje Policja, właśnie w poniedziałek po raz pierwszy w tym roku mieliśmy dzień, w którym nikt w Polsce nie zginął w wypadku drogowym. Zwykle takie dni zdarzają się bardzo rzadko.
Zostaną zaostrzone kary dla piratów drogowych powodujących pod wpływem alkoholu lub narkotyków najgroźniejsze wypadki komunikacyjne, kończące się śmiercią lub ciężkim uszkodzeniem ciała. Rząd przyjął dziś projekt nowelizacji Kodeks karnego oraz niektórych innych ustaw. Kary wobec takich kierowców mają być surowsze i orzekane bez zawieszenia. Według resortu sprawiedliwości, rozwiązania te powinny przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach i spadku liczby wypadków.
Działania realizowane przez Policję i straże miejskie na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów są niewystarczające w stosunku do faktycznego poziomu zagrożenia tej grupy uczestników ruchu drogowego – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Zarówno skala, jak i kierunek prowadzonych działań w ograniczonym stopniu wpływały na poprawę poziomu bezpieczeństwa.
Zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłużenie okres przedawnienia karalności wykroczeń przewiduje projekt ustawy przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości. Nowe przepisy wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.
Według informacji płynących z Komendy Głównej Policji najczęściej wystawiane mandaty dotyczą przekraczania dozwolonej prędkości oraz za wykroczenie względem pieszych. Najnowsze badania pokazały, że prowadzący pojazdy znają zaledwie 79 proc. znaków drogowych. Innym zdefiniowanym problemem jest nagromadzenie zbyt dużej ilości znaków w jednym miejscu.
Kolejny długi majowy weekend za nami. Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwało kilkanaście tysięcy policjantów. Od środy do niedzieli doszło do 481 wypadków, w których zginęło 49 osób, a 588 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 2.211 kierujących po alkoholu.
Europejskie drogi wciąż pozostają najbezpieczniejsze na świecie – wynika ze statystyk dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego z 2015 r., opublikowanych dziś przez Komisję Europejską. Mniej ofiar śmiertelnych wypadków zanotowano także w Polsce. W ciągu pięciu lat udało się zmniejszyć o jedną czwartą liczbę śmiertelnych ofiar wypadków drogowych, w 2015 r. było to 77 osób na milion mieszkańców.