O zdrowie i płuca trzeba dbać zawsze, ale jest kilka dni w roku, w których należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Jednym z nich jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, który w tym roku obchodzony jest 15 listopada. POChP to niebezpieczne schorzenie układu oddechowego. Sprawdzenie kondycji swoich płuc jest jednak niezwykle proste – wystarczy wykonać nieinwazyjne i bezbolesne badanie jakim jest spirometria.
Choć w Polsce 200 tys. osób wymaga leczenia zakażenia wirusem HCV, to w okresie dostępności terapii zdiagnozowano tylko 40 tys. chorych. Pozostali zakażeni nie wiedzą, że żyją z wirusem, który może wywołać marskość lub raka wątroby, dlatego Fundacja Gwiazda Nadziei i lekarze specjaliści apelują o wykonywanie testów. 28 lipca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień WZW.
Poznań, Szczytno, Toruń czy Włocławek – to tylko niektóre z ponad setki miast, które w tym roku odwiedzi spirobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia. Celem akcji jest ocena kondycji płuc Polaków i promocja profilaktyki w zakresie chorób układu oddechowego.
Z powodu POChP statystycznie co godzinę w Polsce umierają 2 osoby. Według Światowej Organizacji Zdrowia POChP zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a w Polsce z powodu tego schorzenia rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Niestety świadomość społeczeństwa na temat tej podstępnej choroby jest nadal bardzo niska.
Z okazji Światowego Dnia POChP, w tym roku przebiegającego pod hasłem „Nie jest za późno”, Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP zaprasza pacjentów do skorzystania z bezpłatnych zabiegów spirometrycznych oraz do uczestnictwa w warsztatach efektywnego „zarządzania chorobą”. Oba wydarzenia odbędą się w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.
Zapominasz słów lub nazw przedmiotów? Zbadaj pamięć. W najbliższy weekend, 11 i 12 lipca, w Silesia City Center będzie można zrobić sobie bezpłatne testy pamięci i skonsultować wyniki z neurologiem. Badania przeprowadzać będą specjaliści kliniki Neuro-Care z Katowic-Murcek, a wszystko w ramach swojej akcji profilaktycznej „Pamiętaj o pamięci” oraz „Dni Serca i Rozumu”, jakie organizuje Silesia.
Temat choroby Alzheimera zawsze wywołuje wiele nieprzyjemnych emocji, zwłaszcza wśród najbliższych osób dotkniętych chorobą, którzy głównie ze strachu przed nazwaniem schorzenia odwlekają wizytę u lekarza. Specjaliści Przychodni Prosen wyjaśniają jednak, że tylko dzięki wczesnej diagnozie i odpowiedniemu leczeniu można spowolnić postęp choroby i tym samym wydłużyć okres sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej chorego.
Z okazji Światowego Dnia Spirometrii, który przypada 27 czerwca, w ponad stu placówkach zdrowia w całej Polsce można będzie wykonać bezpłatne badanie spirometryczne płuc. Badania, które potrwają od 27 do 29 czerwca, zainicjowała Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP wraz z Polskim Towarzystwem Chorób Płuc.
Tarczyca to bardzo ważny narząd. Ubiegłoroczne badanie świadomości pokazuje , że prawie 90% dorosłych Polaków w ciągu dwóch lat poprzedzających przeprowadzenie ankiety nie miało zleconego badania tarczycy. Zmiany chorobowe w funkcjonowaniu tego gruczołu mają ogromny wpływ na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego, które z kolei stanowią główną przyczynę śmierci w Polsce i na świecie.
Od 25 maja do 1 czerwca w województwie dolnośląskim odbywać się będą bezpłatne badania densytometryczne oraz konsultacje lekarzy specjalistów w zakresie osteoporozy w ramach akcji „Dzień Zdrowych Kości”.
23 maja rozpoczyna się trzecia edycja kampanii Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy. W ramach kampanii w pięciu miastach Polski - Łodzi, Katowicach, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu - odbędą się bezpłatne badania tarczycy. Zbadać będzie się mogło 800 osób dorosłych.
Ministerstwo Zdrowia nawiązało współpracę z Polskim Radiem i w każdy wakacyjny weekend odwiedza inne miejsce i dociera z informacją o populacyjnych programach profilaktycznych wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy, które są realizowane w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.
W ramach obchodów 60-lecia Krakowskiego Ośrodka Hematologicznego, w dniu 22 maja (sobota) 2010 r. od godz. 10.00 do 16.00 na Małym Rynku w Krakowie, zorganizowany zostanie „Dzień Krwi”, podczas którego mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję dowiedzieć się o roli krwi w organizmie człowieka, wskazaniach do leczenia preparatami krwiopochodnymi oraz znaczeniu transplantacji szpiku w leczeniu chorób nowotworowych krwi.
"Celuj w zdrowie. Uderz w C" - pod takim hasłem odbywa się rozpoczęta właśnie piąta, jubileuszowa edycja ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej. Mobilna Poradnia Diabetologiczna po raz piąty pojawi się na ulicach i głównych placach polskich miast, by oferować ich mieszkańcom bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne. Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca