W połowie lutego już po raz piąty przeprowadzono Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Pracownicy ośrodków pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, wolontariusze, a także strażnicy miejscy i policjanci odwiedzili różne miejsca, w których na co dzień przebywają bezdomni. Wynik? W Polsce jest 30 330 osób bezdomnych. To o ponad 3 tys. mniej niż jeszcze 2 lata temu.
W nocy z 8 na 9 lutego odbędzie kolejna edycja ogólnopolskiego badania liczby bezdomnych – poinformowała wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska. W akcji liczenia osób bezdomnych wezmą udział m.in. policjanci, strażnicy miejscy i gminni, pracownicy socjalni i wolontariusze. Sprawdzą m.in. noclegownie, schroniska, szpitale, areszty, a także dworce, ogródki działkowe i altany.
Dziś Mikołajki, a dni między 6 a 24 grudnia to czas, w których większość z nas w mniejszym lub większym stopniu "żyje" zbliżającymi się świętami. Sprzyja też temu całe otoczenie - od świątecznych iluminacji na ulicach, po wszechobecne reklamy z choinką w tle. Niestety, święta nie są wyłącznie czasem radości, a ich magia ucieka gdy człowiek zostaje sam - nawet gdy ta samotność jest taka "wśród ludzi".
Ponad 900 osób bezdomnych z opiekunami z 21 Diecezjalnych Caritas spotkało się na Jasnej Górze pod hasłem zaczerpniętym z Listu do Galatów: „Miłością ożywieniu służcie sobie wzajemnie”. Pielgrzymkę zakończył wspólny posiłek w Domu Pielgrzyma.
Johnny Depp przekonał grupę zajmującą się castingami do filmu "Transcendence", by zatrudnili bezdomnych jako statystów.
Jeszcze kilkanaście lat temu Indie były krajem, gdzie całe rodziny żyły i mieszkały razem. Ostro krytykowano tu europejski model życia, w którym młodzi ludzie mieszkają osobno, a starych czy chorych rodziców można oddać do domu opieki. Niestety, rozwój gospodarczy kraju i wynikające z niego zmiany ekonomiczne sprawiły, że dziś coraz częściej osoby starsze traktowane są w Indiach źle, by nie powiedzieć okrutnie.