Uczeni uważają, że szybka diagnoza i leczenie bezdechu sennego może opóźnić łagodne zaburzenia poznawcze.
U osób z depresją i obturacyjnym bezdechem sennym mogą osłabnąć objawy depresji dzięki nocnym urządzeniom do poprawy oddychania.
Gdy głęboki sen jest zakłócony przez trudności z oddychaniem, zaburzeniom ulec może zdolność do zapamiętania lokalizacji i kierunków.
Jednym z czynników bezdechu sennego może być zbyt gruby język. Okazuje się, że osoby cierpiące na wspomnianą chorobę nierzadko mają złogi tłuszczu na języku.
Obturacyjny bezdech senny jest częstym problemem. U ludzi z tą dolegliwością dochodzi do zatrzymania oddechu podczas snu na co najmniej 10 sekund kilka razy na godzinę w nocy. Ma to wpływ na jakość ich snu do tego stopnia, że czują się o wiele bardziej zmęczeni w ciągu dnia. Choroba może zwiększyć ryzyko chorób serca, zawału serca i udaru mózgu. Okazuje się, że da się ją skutecznie leczyć u seniorów.
Mówi się, że sen jest najlepszym lekarstwem. Chociaż osoby starsze potrzebują tyle godzin snu, ile ludzie młodzi, tj. 7-9 godzin każdej nocy, często stykamy się z błędnym przekonaniem, że starość oznacza mniejsze potrzeby odpoczywania. Tymczasem zaburzenia (w tym niedostatek) snu mogą powodować problemy z pamięcią, depresję i większą podatność na upadki.
Chrapanie to problem zdrowotny, który wciąż postrzega się w naszym kraju z przymrużeniem oka. Tymczasem to groźna przypadłość, która jest problemem nie tylko samego śpiącego, ale też i domowników. Choroby tej nie można lekceważyć - jej współwystępowanie z bezdechem sennym może prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. W jaki sposób leczy się najcięższe przypadki tej przypadłości?
Bezdech senny to powtarzające się krótkie przerwy w oddychaniu podczas snu, które mogą zaszkodzić wielu układom organizmu, w tym układowi kostnemu.
Problem związany z deprywacją snu wychodzi poza rozwiązania takie jak liczenie baranów i wkracza do dziedziny naukowej - europejscy naukowcy zakładają "laboratoria snu", aby badać biomedyczne i socjologiczne czynniki, które nie pozwalają nam w nocy zasnąć.
Kobiety cierpiące na bezdech senny mają na ogół wyższy stopień uszkodzenia mózgu niż mężczyźni z tym zaburzeniem, wynika z uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).
Utrata na wadze może pomóc ludziom z nadmiarem kilogramów lepiej sypiać.
Stałe zmęczenie, uczucie niewyspania nawet po kilkugodzinnym spoczynku czy drzemki w ciągu dnia – tym może zakończyć się z pozoru niewinne chrapanie. Choć często bywa obiektem żartów, nie wolno lekceważyć tej dolegliwości, szczególnie w przypadku towarzyszących jej ryzykownych dla zdrowia bezdechów. Jak z nią walczyć?
Jakość snu pogarsza się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym bardziej dotyczy nas ryzyko wystąpienia dolegliwości takich jak bezsenność, bezdech senny i chrapanie, mówią lekarze.
Chirurgiczne leczenie otyłości nie tylko poprawia stan zdrowia, ale także korzystnie wpływa na życie społeczne i relacje rodzinne pacjentów.
Wiele kobiet doświadcza bezdechu sennego, dotychczas sądzono zaś, że dolegliwość dotyka głównie mężczyzn.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem