Po raz pierwszy wyraźnie pokazano związek między częstotliwością i czasem trwania „nieświadomego czuwania" (ang. unconscious wakefulness) podczas snu nocnego i zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych oraz zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. Zagrożenie szczególnie dotyczy kobiet.
Nowe badanie przeprowadzone na Monash University wykazało, że obturacyjny bezdech senny ma związek ze zwiększonym ryzykiem demencji.
Osoby po udarze mózgu, które doświadczają bezdechu sennego, są bardziej narażone na śmierć lub wystąpienie kolejnego udaru - ostrzegają medycy.
Jeśli masz dobry powód, aby wstać rano z łóżka, lepiej sypiasz w nocy, masz niższy bezdech senny i mniej zagraża ci zespół niespokojnych nóg, mówią uczeni z Rush University Medical Center.
Kiedy mąż chrapie, żona wybudza się i usiłuje sprawić, by zmienił pozycję, w jakiej śpi. Ranem zaś oboje są niewyspani. To częste zjawisko, które może mieć większy wpływ na małżeństwo, niż się sądzi.
Zwiększona aktywność fizyczna ma związek z niższym ryzykiem obturacyjnego bezdechu sennego, częstego zaburzenia oddychania doświadczanego podczas snu.
Złogi amyloidowe charakterystyczne dla choroby Alzheimera rozwijają się również w mózgach osób chorujących na bezdech senny.
Kobiety z ciężkim bezdechem sennym częściej chorują na raka, mówią uczeni z Uniwersytetu w Göteborgu.
Utrata masy ciała jest skutecznym sposobem leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Dotychczas jednak nie było wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Uczeni z University of Pennsylvania odkryli, że poprawa objawów bezdechu sennego wydaje się być związana z redukcją tłuszczu w określonej części ciała - języku.
Okazjonalne ucinanie sobie drzemki może znacznie zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu i chorób serca.
Z jednej strony problemy ze snem mają związek z wyższym ryzykiem udaru, z drugiej zaś, kłopoty z odpoczynkiem pogłębiają się po udarze.
Odpowiednio długi i głęboki sen jest niezbędny dla dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. To, jak śpisz, może być również wskaźnikiem kłopotów zdrowotnych. Zobacz, co oznaczają te związane ze snem objawy.
Osoby, które cierpią na bezdech senny, nie tylko zmagają się ze zmęczeniem, ale mogą też doświadczać większych kłopotów z pamięcią.
Nieprawidłowe odżywianie i niedostatek aktywności fizycznej to podstawowe przyczyny nadwagi i otyłości. Skutki otyłości to nie tylko ryzyko wystąpienia chorób w przyszłości, ale także wiele problemów zdrowotnych dotykających osoby otyłe już teraz.
Migotanie przedsionków oznacza wyższe ryzyko otępienia i przyspieszenie procesu osłabienia poznawczego, wynika z nowych szwedzkich badań.