Ludzie, którzy dzielą łóżko ze współmałżonkiem, sypiają lepiej niż ci, którzy udają się na nocny odpoczynek samotnie, mówią uczeni z University of Arizona.
Wiek chronologiczny nie może zostać odwrócony, jednak wiek biologiczny - czyli stan zdrowia, jaki cechuje nas w porównaniu z naszymi rówieśnikami - można cofnąć. Dobre nawyki związane ze stylem życia przyczyniają się do „zdrowego starzenia się", co oznacza, że wiek biologiczny jest młodszy niż ten metrykalny. Sen zaś to jeden z głównych czynników wpływających na to, jak się starzejemy.
Nieregularne wzorce snu - przewlekle zaburzony sen i bardzo zmienny z nocy na noc - może zwiększać ryzyko miażdżycy tętnic, ostrzegają medycy z Vanderbilt University Medical Center.
Nocne zgrzytanie zębami i zaciskanie górnej oraz dolnej szczęki określane jest jako bruksizm. Dolegliwość ma różne konsekwencje zdrowotne, w tym mogą mieć związek z rozwojem zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.
Im wcześniej u ludzi rozwija się cukrzyca typu 2 lub nadciśnienie, tym wcześniej wystąpi u nich jaskra pierwotna kąta otwartego (primary open-angle glaucoma, POAG), główna przyczyna nieodwracalnej utraty wzroku na całym świecie.
Kobiety w średnim wieku z niskim poziomem estrogenów i progesteronu częściej chrapią i mają objawy obturacyjnego bezdechu sennego.
Wkrótce twój strój do ćwiczeń może być bardziej zaawansowany technologicznie niż bieżnia, po której spacerujesz. Opracowano inteligentne tekstylia zaopatrzone w urządzenia mogące monitorować parametry życiowe podczas codziennej aktywności. Jak sądzą ich twórcy, ubrania te znajdą szczególne zastosowanie w profesjonalnym sporcie i opiece zdrowotnej.
Zmiany hormonalne wpływają na wrażliwość na insulinę i metabolizm glukozy, a także mogą zakłócać sen kobiet. Do tej pory niewiele było wiadomo na temat związku między cukrzycą a zaburzeniami snu w okresie menopauzy - teraz pokazano, że pacjentki z tą chorobą są bardziej narażone na problemy ze snem.
Drzemka w ciągu dnia raz lub dwa razy w tygodniu może zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Kiedy przejrzano dane pół miliona Brytyjczyków w średnim wieku, odkryto, że osoby deklarujące problemy z nocnym odpoczynkiem mają wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Zagrożenie szczególnie dotyczy diabetyków.
Po raz pierwszy wyraźnie pokazano związek między częstotliwością i czasem trwania „nieświadomego czuwania" (ang. unconscious wakefulness) podczas snu nocnego i zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych oraz zgonu z jakiejkolwiek przyczyny. Zagrożenie szczególnie dotyczy kobiet.
Nowe badanie przeprowadzone na Monash University wykazało, że obturacyjny bezdech senny ma związek ze zwiększonym ryzykiem demencji.
Osoby po udarze mózgu, które doświadczają bezdechu sennego, są bardziej narażone na śmierć lub wystąpienie kolejnego udaru - ostrzegają medycy.
Jeśli masz dobry powód, aby wstać rano z łóżka, lepiej sypiasz w nocy, masz niższy bezdech senny i mniej zagraża ci zespół niespokojnych nóg, mówią uczeni z Rush University Medical Center.
Kiedy mąż chrapie, żona wybudza się i usiłuje sprawić, by zmienił pozycję, w jakiej śpi. Ranem zaś oboje są niewyspani. To częste zjawisko, które może mieć większy wpływ na małżeństwo, niż się sądzi.