Aż 74 proc. Polaków uważa, że bezpieczeństwo bankowych systemów uwierzytelniania wymaga poprawy. Ok. 80 proc. przyznaje, że obawia się, że ich dane wpadną w niepowołane ręce. Jednocześnie 2 na 3 badanych stwierdziło, że posiada niewystarczającą wiedzę na temat wykorzystywania wrażliwych danych, udostępnianych różnym instytucjom – podaje Opinium Research. Jednak sytuacja klientów już za kilka miesięcy ulegnie zmianie, za sprawą przepisów o ochronie danych osobowych (RODO).
Kto raz zdecydował się na logowanie do e-banku i przekonał się, że sprawdzenie konta z wykonaniem przelewu zajęły mu dosłownie kilka minut, nie wróci do tradycyjnej placówki i kolejek. Eksperci przypominają jednak, żeby korzystać z bankowości bezpiecznie.
Poczucie bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej usypia czujność jej użytkowników. Blisko połowa użytkowników bankowości elektronicznej korzysta z tego kanału co najmniej raz w tygodniu, a 13 proc. codziennie – wynika z badania opinii społecznej przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego.
Prawie jedna czwarta polskich seniorów korzysta z sieci, a zdaniem specjalistów, ta liczba będzie z biegiem czasu coraz większa. Osoby starsze coraz chętniej decydują się na posiadanie konta bankowego. Warto też wybierać bankowość elektroniczną rozwiązanie zapewniające nie tylko wygodę i niezależność, lecz także oszczędność i obniżenie kosztów – podpowiadają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.
Pod koniec roku 2011 z bankowości internetowej aktywnie korzystało ponad 10 milionów Polaków – wynika z szóstej edycji raportu NetB@nk przygotowanego przez Związek Banków Polskich. To najlepszy wynik polskiej e-bankowości w historii. Jednak bardzo dobre wyniki odnotowano nie tylko w Internecie, rekordy bije bowiem technologia zbliżeniowa. Liczba kart w tej technologii wzrosła w ciągu minionego roku o 370 procent.