Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w kraju funkcjonuje niemal 21 tys. bankomatów. Polacy przyzwyczaili się już, że w razie potrzeby zawsze znajdą urządzenie, z którego bez problemu mogą pobrać gotówkę. W czasie wakacji taki komfort nie zawsze jest standardem.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak drogie może być wypłacenie pieniędzy z bankomatu za granicą. Dzieje się tak ponieważ przy tej transakcji banki naliczają kilka różnych opłat. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że suma wszystkich kosztów może przekroczyć nawet 11,5% wysokości pobieranej kwoty. Płacimy bowiem za wypłatę - zwykle 3% transakcji. Dodatkowo może zostać naliczona opłata za przewalutowanie lub prowizja ukryta w kursie, a czasami jedna i druga.
W okresie przedświątecznym będziemy dokonywać licznych zakupów. Niestety to czas, kiedy dochodzi do większej liczby kradzieży. Tylko w pierwszym półroczu minionego roku dokonano aż 36,5 tys. kradzieży z kart płatniczych. Ponad połowa z nich dotyczyła płatności dokonanymi kartami skopiowanymi lub skradzionymi. O ostrożność w czasie zakupów apeluje Expander.
Transakcje bezgotówkowe wybieramy ze względu na wygodę, szybkość, bezpieczeństwo, możliwość dokładnego śledzenia wydatków a także z obawy, że gotówka może zostać skradziona. Dzięki karcie podróż staje się wygodniejsza - znika problem innych walut, konieczności szukania bankomatu, czy ciągłego martwienia się o bezpieczeństwo gotówki zabranej w podróż.
Badania nawyków płatniczych Polaków podczas krajowych wakacji przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Euronet w maju tego roku wskazują, że na wakacjach w kraju konieczne jest noszenie przy sobie gotówki. Co drugi Polak podczas urlopu spotkał się z odmową możliwości zapłaty kartą płatniczą za swoje zakupy.
W ofercie banków znajduje się wiele usług, z których korzystanie nie zawsze będzie dla nas korzystne. Jeśli po zagranicznych wakacjach w kieszeni zostaną nam monety obcej waluty, nie wpłacajmy ich do banku, prowizja wyniesie bowiem aż 60% ich wartości – radzi Expander. Lepiej nie płacić także bankowi rat kredytu walutowego w złotych oraz nie wypłacać gotówki z karty kredytowej.
Przed wakacyjnym wyjazdem warto sprawdzić, z których bankomatów możemy korzystać bez uiszczania dodatkowej opłaty. Z informacji zebranych przez Expandera wynika bowiem, że za pobranie 500zł z maszyny innego banku, możemy zapłacić nawet 20zł. W części banków jednak, nawet z najtańszym kontem, będziemy mogli bezpłatnie pobrać pieniądze we wszystkich bankomatach w Polsce i na świecie.
Ostatnio słyszałam, że w niektórych sklepach można wypłacić pieniądze, tak jak w bankomacie, dzięki usłudze Cashback. Czy takie wypłaty się opłacają? Czy są one droższe niż w bankomacie?
Wybór konta osobistego to tak na prawdę wybór banku podstawowego, który będzie nam doradzał i pomagał w dysponowaniu naszymi pieniędzmi. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o założeniu konta, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników.
Zagraniczne wakacje niekiedy są tańsze i bardziej udane niż spędzanie urlopu np. nad polskim morzem. Zwłaszcza jeśli znamy języki obce i chcemy poznawać nowych ludzi, miejsca oraz inną od naszej kultury. Gdziekolwiek się udamy – wszędzie potrzebne nam pieniądze. Ale co lepiej zabrać ze sobą: gotówkę czy kartę? A jeśli tę drugą, to jaką: płatniczą czy kredytową? Odpowiedzi na te pytania.przygotowali specjaliści porównywarki finansowej Comperia.pl.
Karty płatnicze oraz kredytowe stają się coraz atrakcyjniejszym kąskiem dla złodziei. W związku z nasilającym sie zjawiskiem utraty kart, Policja radzi, jak uchronić się od podobnych nieprzyjemności.
Nadchodzący kryzys, spadająca wartość złotówki i rosnące raty kredytów walutowych zmuszają do szukania dodatkowych rezerw w domowym budżecie. Jednym ze sposobów na obcięcie niepotrzebnych kosztów może być dokładna analiza wyciągów bankowych. Wyeliminowanie wysokich prowizji poprzez dobranie alternatywnych i tańszych produktów może przynieść nawet kilkaset złotych oszczędności.
Bank Polskiej Spółdzielczości oferuje trzecią pod względem liczby urządzeń sieć bankomatów w Polsce. Obecnie klienci Banku BPS i zrzeszonych Banków Spółdzielczych mogą bez prowizji wypłacać pieniądze z sieci 1984 bankomatów w Polsce.
Już wkrótce posiadacze kart Visa będą mogli pobrać gotówkę w kasach sklepów przy okazji robienia zakupów. Płacąc kartą Visa, będzie można wypłacić maksymalnie 200 zł, jednak limit może się zmienić.