Światowy biznes powoli odzyskuje zaufanie liderów opinii. Tymczasem w Polsce zaufanie do biznesu wciąż spada. Kryzys odcisnął w naszym kraju największe piętno na wiarygodności banków. Instytucje te są obecnie obdarzane o blisko połowę mniejszym zaufaniem, niż w 2007 roku.
"Nie pożyczaj drugim ani od drugich; bo pożyczkę daną tracimy najczęściej razem z przyjacielem", pisał Szekspir kilka wieków temu. Bez wątpienia jest to jedna z ponadczasowych fraz dramaturga. Jak trudna jest taka sytuacja bowiem zdaje sobie sprawę każdy, kto kiedyś pożyczył jakąś kwotę przyjacielowi lub członkowi rodziny, bądź też zaciągnął pożyczkę od którejś z tych osób. To nierzadko fatalnie wpływa na stosunki międzyludzkie.
Banki coraz wyraźniej segmentują klientów i ich potrzeby. Wprowadzają do oferty rachunki osobiste dedykowane zwolennikom bankowości internetowej, kobietom oraz osobom starszym. Internauci mogą liczyć na bezpłatne przelewy elektroniczne, panie - na specjalny pakiet ubezpieczeń, a seniorzy - na pomoc w załatwieniu formalności z ZUS.
Ericsson Consumer Lab opublikował wyniki badań dotyczących rynku telefonii. Osoby po pięćdziesiątce okazały się być najznaczniej rosnącą grupą klientów korzystających z telefonów komórkowych. 54% badanych po 50. roku życia używa komórek. W tej wzrost w stosunku do danych z 2006 roku wyniósł 30%.
Wiek kredytobiorcy ma istotny wpływ na okres kredytowania. W najbardziej restrykcyjnym, aczkolwiek jednocześnie bardzo popularnym wariancie, spłata kredytu powinna nastąpić najpóźniej w momencie, gdy wnioskodawca ukończy 70 lat. Oznacza to, że np. 40-latek może wziąć kredyt maksymalnie na 30 lat. Zdarzają się jednak wyjątki, nawet takie, że kredyt dostanie osoba, której wiek w momencie zakończenia spłaty wyniesie 100 lat! – wynika z raportu Expandera.
Z raportu „Wizerunek produktów inwestycyjnych” przygotowanego przez On Board PR na podstawie badań PBS DGA wynika, że większość Polaków (62%) w ogóle nie korzysta z produktów finansowych związanych z gromadzeniem i pomnażaniem pieniędzy, takich jak lokaty bankowe czy inwestycje giełdowe. Jednocześnie tylko 16% ankietowanych uważa, że banki i instytucje prowadząc akcje promocyjne rzetelnie informują o realnych warunkach swojej oferty.
„Specyfika biznesu bankowości polega nie tylko na zaufaniu klientów do banków ale także wymaga wzajemnego zaufania i współpracy wszystkich instytucji obecnych na rynku finansowym” – powiedział podczas konferencji prasowej Związku Banków Polskich prezes Krzysztof Pietraszkiewicz. Budowa zaufania do sektora bankowego była i nadal będzie priorytetem działalności banków w roku 2008” – dodał.
Seniorzy mogą dostać kredyt tylko w kilku bankach - donosi "Gazeta Prawna". W Polsce kredytu hipotecznego osobie w wieku 70 lat udzielają między innymi Lukas Bank, Santander Consumer, Millenium, Fortis Bank oraz Nykredit.
Nieostrożność w czytaniu bankowych ofert może słono kosztować. Jeden nierozważny podpis potrafi wpłynąć na całe życie - ostrzega "Słowo Polskie - Gazeta Wrocławska".
Sektor usług finansowych należy do czołówki najlepiej rozwijających się segmentów rynku. Najnowszy raport Acxiom Polska i Radia PiN 102 FM mówi o tym, czym kierują się Polacy przy wyborze banku obsługującego ich rachunki osobiste.
Osoby starsze często traktowane są jako "niepożądany klient" - spotykają się z barierami w dostępie do niektórych usług - przede wszystkim finansowych i ubezpieczeniowych (pożyczki, kredyty, zakupy na raty). Wiele banków stosuje niejawne procedury wyznaczające granice wieku w dostępie do kredytów czy kart kredytowych. W przypadku ubezpieczeń (zdrowotnych, na życie, samochód, podróże) wprowadzane są wyższe stawki dla seniorów lub w skrajnych przypadkach odmawia się im ubezpieczenia.
"Gazeta Wyborcza” sprawdziła możliwości, jakie banki oferują osobom starszym w przypadku chęci wzięcia kredytu. Okazało się, że... nie oferują żadnych. Emeryci nie mogą w wielu placówkach skorzystać z kredytu z powodu przekroczenia 65 roku życia, a to jest właśnie granica wieku, do której kredyt może być spłacany. „Gazeta” sprawdziła banki pod kątem życzliwości w udzielaniu kredytów i okazało się, że przyjaznych jest tylko kilka: Getin Bank, GE Money Bank, mBank, MultiBank, Fortis Bank Polska.