W drugim kwartale 2017 roku z polskich ulic zniknęły 223 bankomaty – wynika z danych NBP. To o tyle zastanawiające zjawisko, że od wielu lat ich liczba rosła. Przestało ich przybywać zapewne dlatego, że coraz rzadziej z nich korzystamy - już od 2014 r. spada liczby dokonywanych z nich wypłat. Jednocześnie, gwałtownie rośnie liczba sklepów akceptujących płatności kartami i dokonywanych kartami transakcji. Bankomaty będą więc cieszyły się coraz mniejszą popularnością i będzie ich zapewne coraz mniej.
Polacy powoli odchodzą od gotówki, a popularność płatności zbliżeniowych i mobilnych w Polsce rośnie najszybciej w całej Europie. Wciąż jednak przy użyciu gotówki wykonywanych jest w Polsce około 80 proc. transakcji konsumenckich. W sezonie urlopowym, w okresie większego zapotrzebowania, największe banki udostępniają klientom mobilne bankomaty, które do końca wakacji będą funkcjonować w popularnych miejscowościach wypoczynkowych.
Czasami zdarza się, że bankomat, z którego zwykle korzystamy, ulega awarii. Gdy tak się stanie, niekoniecznie musimy szukać innego. Czasami bliżej znajdziemy sklep, który może wypłacić nam pieniądze za pomocą usługi Cash Back. Staje się ona bowiem coraz bardziej popularna. W ubiegłym roku wartość takich wypłat wzrosła ponad dwukrotnie i wyniosła 351 mln zł.
mBank poinformował właśnie, że od lutego przyszłego roku wprowadzi opłaty za korzystanie z bezpłatnych dotychczas sieci bankomatów. To już kolejna instytucja, która podwyższa prowizje za tego typu usługi. Expander podpowiada co zrobić, aby uniknąć prowizji i kolejek przy bankomatach w czasie przedświątecznej gorączki zakupów.
W ciągu ostatnich dwóch lat istotnie zmieniły się nasze zwyczaje związane z wypłatą i posiadaniem gotówki. Z jednej strony rzadziej pobieramy ją z bankomatów, choć ich wciąż w naszym kraju przybywa. Z kolei, gdy już się na to decydujemy, podejmujemy kwotę o 25% wyższą, niż było to jeszcze w 2014 r. Najszybciej od 2008 r. przyrasta wartość gotówki w obiegu. Na przestrzeni dwóch lat nastąpił wzrost aż o 30%.
Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny zdecydowała, że nie zmieni stóp procentowych NBP. Tym samym w październiku pozostaną one na poziomie obowiązującym od marca 2015 r. Od tego czasu ustalane przez banki oprocentowanie oferowanych lokat czy kredytów ulegało jednak zmianom i to niestety zwykle na niekorzyść klientów.
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na ocenę banków w wymiarze reputacji i zaufania jest osobiste doświadczenie konsumenta – wynika z badania „Reputacja polskiego sektora bankowego 2016” zrealizowanego w marcu przez TNS Polska. Polacy mają na ogół pozytywne osobiste doświadczenia w relacjach z bankami i to one w największym stopniu determinują społeczną ocenę banków.
Mniej niż połowa Polaków uważa, że banki są uczciwe wobec swoich klientów – wynika z badania „Zaufanie Polaków do banków” zrealizowanego na zlecenie Procontent Communication. Blisko co piąty badany podziela twierdzenie, że banki są nieuczciwe wobec swoich klientów.
Dziś weszła w życie ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych wprowadzająca tzw. podatek bankowy, który ma stanowić dochód budżetu państwa. Podatek zapłacą banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, krajowe zakłady ubezpieczeń oraz reasekuracji, oddziały oraz główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, a także instytucje pożyczkowe.
W związku ze zmianami, jakie zachodzą na rynku finansowym, warto zwrócić uwagę na tabele opłat i prowizji w instytucjach, z których usług korzystamy. Może się okazać, że planowane wprowadzenie podatku bankowego skłoniło je do zwiększenia kosztu oferowanych produktów. Jest to dobra okazja do przyjrzenia się domowemu budżetowi i wydatkom, jakie ponosimy. Dlaczego warto monitorować na bieżąco ofertę własnego banku i porównywać propozycje dostępne na rynku?
Banki, rozliczając umowy kredytowe we frankach szwajcarskich, powinny uwzględniać ujemne oprocentowanie – uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przeciwnym wypadku konsumenci płacą wyższe raty. UOKiK sprawdził warunki kredytów hipotecznych we wfrankach w ING Banku Śląskim i mBanku.
Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w kraju funkcjonuje niemal 21 tys. bankomatów. Polacy przyzwyczaili się już, że w razie potrzeby zawsze znajdą urządzenie, z którego bez problemu mogą pobrać gotówkę. W czasie wakacji taki komfort nie zawsze jest standardem.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak drogie może być wypłacenie pieniędzy z bankomatu za granicą. Dzieje się tak ponieważ przy tej transakcji banki naliczają kilka różnych opłat. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że suma wszystkich kosztów może przekroczyć nawet 11,5% wysokości pobieranej kwoty. Płacimy bowiem za wypłatę - zwykle 3% transakcji. Dodatkowo może zostać naliczona opłata za przewalutowanie lub prowizja ukryta w kursie, a czasami jedna i druga.
Decydując się na kartę kredytową przede wszystkim otrzymujemy możliwość dodatkowego sposobu płatności za zakupy czy usługi. Jednak to nie wszystko. Banki coraz częściej oferują usługi dodatkowe do wydawanych przez siebie produktów. Do najpopularniejszych należą ubezpieczenia, usługi Concierge oraz programy rabatowe. Ich specyfikę przybliżą eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.
Jeśli chcesz jeszcze w tym roku zrealizować przelew - sprawdź czy zlecony ostatniego dnia miesiąca ma szansę dojść jeszcze w tym roku. Dziś banki nie obsługują trzeciej sesji systemu przelewów Elixir, co oznacza że cześć przelewów będzie zrealizowana dopiero 2 stycznia 2013 roku.