W ostatnich latach część banków zdecydowało się na wycofanie oferty adresowanej do płci pięknej. Okazało się, że to proponowane przez nie ładne karty płatnicze czy programy rabatowe, to za mało, aby zyskać zainteresowanie kobiet – wynika z obserwacji Expandera. Dla przezornych i zapobiegliwych Polek istotniejsze od kolorowych kart płatniczych jest zwykle poczucie bezpieczeństwa finansowego.
Zwykle po śmierci właściciela konta osobistego jego rachunek zostaje „uśpiony” do momentu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. W odnajdywaniu kont po zmarłych ma teraz pomóc centralna informacja o rachunkach, która powstanie na mocy nowelizacji Prawa bankowego.
Aż 1/4 Polaków ma obawy przed dokonywaniem płatności za pośrednictwem Internetu – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Optima. Pomimo niewątpliwych zalet płynących z bankowości wirtualnej część społeczeństwa w dalszym ciągu nie ma zaufania do internetowych rozwiązań finansowych.
Polscy seniorzy przywiązują się do jednej instytucji finansowej, są z niej zadowoleni i pozostają z nią na wiele lat. Wśród cech banku, które osoby powyżej 55. roku życia najwyżej sobie cenią znajdują się: stabilność finansowa, polski kapitał, własne doświadczenia oraz pomocni pracownicy oddziału – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Z reguły nie wiemy, jak postępować, gdy zgubimy lub ktoś skradnie nam kartę płatniczą. Tymczasem w Polsce średnio co 24 sekundy ktoś zastrzega kartę bankomatową. Aż w 84 procentach przypadków przyczyną jest zgubienie karty, pozostałe to wynik kradzieży. Jakie kroki należy podjąć, gdy nagle stwierdzimy, że brakuje karty płatniczej?
Ci, którzy myślą w przyszłym roku o zakupie mieszkania muszą pamiętać, że od stycznia obowiązuje wkład własny przy zaciąganiu kredytu – 10 procent wartości mieszkania. Oznacza to, że decydując się na zakup własnego lokum, trzeba będzie wyłożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dwa lata później – w 2017 roku – wkład własny ma wynosić już 20 procent wartości mieszkania. Jak przygotować się na takie wydatki?
Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, a ustawa, które reguluje jedynie część rynku wejdzie w życie wkrótce. Jak zareagowały na tę sytuację banki? Ostrożnie. Powodem jest wysokie ryzyko, długofalowe oczekiwanie na zysk oraz niewielka wiedza na temat długoterminowej obsługi seniorów.
Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, którą przygotowało Ministerstwo Finansów. Co to rozwiązanie oznacza w praktyce? Czy banki będą zainteresowane oferowaniem tej usługi seniorom? Niestety ustawa o rencie dożywotniej, która miała wejść równolegle, utknęła na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Zdaniem jednej trzeciej Polaków przyczyną popadania w zadłużenie są sytuacje losowe. Równie duża grupa upatruje powodów takiej sytuacji w niewystarczającej edukacji finansowej. Czy jesteśmy w stanie krytycznie spojrzeć na swoje umiejętności zarządzania pieniędzmi? – odpowiedzi na te pytania dostarcza badanie zrealizowane przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK.
W ciągu roku przybyło ponad milion aktywnych klientów bankowości internetowej. Pod koniec marca 2014 banki w Polsce umożliwiały dostęp do swoich usług za pomocą Internetu ponad 22,4 mln klientów indywidualnych, 56 procent z nich aktywnie korzystało z tej możliwości - wynika z badania Związku Banków Polskich.
Co trzeci Polak myśli optymistycznie o swoich finansach w 2014 roku. Mają na to wpływ rosnące ambicje rodaków i poprawiająca się sytuacja gospodarcza. Aby ten rok w finansach był dla nas rzeczywiście lepszy, warto dokonać pewnych zmian. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, jak przeprowadzić wiosenne porządki w domowym budżecie, by zredukować zbędne wydatki i zwiększyć szanse na realizację marzeń.
Wnuk od dłuższego czasu namawia mnie na założenie konta internetowego. Mówi mi, że będę mógł płacić rachunki i robić zakupy w domu, ale nie wiem czy dam sobie radę z korzystaniem z Internetu i czy to jest na pewno bezpieczne. Czy korzystanie z takich kont nie jest bardziej ryzykowne niż tradycyjna bankowość?
To, że polscy seniorzy nie są zadowoleni ze swoich finansów nie powinno chyba nikogo dziwić. Z okazji Dnia Babci i Dziadka złożymy naszym seniorom życzenia i wręczymy kwiaty, ale warto też sprawdzić, czy nie mają kłopotów finansowych. Osoby starsze zazwyczaj chętnie pomagają bliskim, ale o swoich problemach mówią niechętnie. Prawie połowie z nich może brakować pieniędzy na podstawowe wydatki.
To dylemat większości kredytobiorców. Wybrać raty równe czy malejące? Część z nas decyduje się na wybór raty stałej jako sposobu spłaty swojego zobowiązania. Okazuje się jednak, że ta decyzja powoduje powolne zmniejszanie naszego zadłużenia. Korzystniejszy może być wybór raty malejącej. Kiedy wybierać raty równe, a kiedy malejące podpowiadają eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem zawieranym zwykle na dłuższy czas. Nie zawsze jesteśmy w stanie zaplanować wydatki w takiej perspektywie. Co się stanie, jeśli w trakcie spłaty kredytu dojdzie do utraty pracy? Takie obawy dotyczą tych, którzy nie ubezpieczyli się na taki wypadek i nie mają oszczędności. Przed taką sytuacją można się zabezpieczyć. Expander podpowiada jak radzić sobie ze spłatą kredytu, gdy stracimy główne źródło dochodów.