Poczucie bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej usypia czujność jej użytkowników. Blisko połowa użytkowników bankowości elektronicznej korzysta z tego kanału co najmniej raz w tygodniu, a 13 proc. codziennie – wynika z badania opinii społecznej przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego.
W grudniu banki chciały pożyczyć rodzinom na mieszkanie wyraźnie mniej niż przed rokiem. Czas pokaże czy jest to preludium przed zmianami, które czekają rynek w przyszłym roku. Większość z nich utrudni dostęp do bankowego finansowania.
W pierwszym półroczu tego roku Polacy wykonali ponad 825 mln przelewów krajowych. Wśród nich były niestety i takie, które wysłano przez pomyłkę do niewłaściwej osoby lub na nieodpowiednią kwotę. Co można zrobić, jeśli wyślemy błędny przelew?
Bank nie może w trakcie wykonywania umowy zmieniać jej warunków, gdy nie ma odpowiedniej klauzuli modyfikacyjnej. Niedozwolone jest też zastępowanie postanowienia niedozwolonego inną klauzulą. Credit Agricole Bank Polska mógł bez podstawy prawnej dokonać szeregu zmian m.in. w umowach o kredyt hipoteczny. UOKiK już w tej sprawie wszczął postępowanie przeciwko bankowi, w którym kwestionuje aż sześć praktyk. Urząd sprawdza też 11 innych banków.
Niewielka grupa Polaków gromadzi oszczędności, a ci, którzy odkładają popełniają liczne błędy. Zwykle trzymają pieniądze na nieoprocentowanych kontach i w gotówce. Z tego powodu nie mogą zgromadzić większych sum, ponieważ ich środki nie „pracują”. Jak oszczędzać, aby zgromadzić duży kapitał, nie ryzykując przy tym zbytnio, podpowiada Expander.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że drobna pomyłka podczas realizowania przelewu może drogo kosztować. Jeśli zamiast na swoje konto oszczędnościowe przekażemy pieniądze na rachunek walutowy, to możemy stracić kilkaset złotych. Kilkadziesiąt złotych może kosztować błąd w sposobie realizacji przelewu lub w kwocie spłaty karty kredytowej.
Spadkobiercy bedą mieli ułatwiony dostęp do środków na tzw. rachunkach uśpionych, czyli nieaktywnych. W obecnym stanie prawnym spadkobiercy często nie wiedzą, gdzie zmarły ulokował pieniądze. Zmiany wprowadza nowelizacja Prawa bankowego, przyjęta przez Sejm. Nowelizacja trafiła do podpisu przez głowę państwa.
Sejm ostatecznie przyjął nowelizację Prawa bankowego, znoszącą instytucję bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE). W myśl ustawy, banki i SKOK-i będą miały obowiązek dostosować się do nowych wymogów w terminie 30 dni od wejścia w życie nowelizacji. Ustawa ma 14-dniowe vacatio legis. Nowelizacja trafiła już do podpisu przez Prezydenta.
Porównywanie ofert kredytowych nie należy do łatwych zadań, ponieważ banki stosują różne zasady naliczania kosztów. Jak wybrnąć z sytuacji, gdy jedna instytucja finansowa proponuje nam kredyt bez odsetek, ale z prowizją wynoszącą np. 10 procent, a druga nalicza jedynie odsetki na poziomie 10 procent?. Podpowiadamy również, że oferty o dokładnie takim samym koszcie wcale nie muszą być tak samo atrakcyjne.
Bankowy tytuł egzekucyjny zlikwidowany – zdecydował Sejm, uchwalając nowelizację Prawa bankowego oraz niektórych innych ustaw. Zniesienie BTE ma poprawić sytuację klientów banków. Nowelizacja dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał, że przyznanie bankom uprawnienia do wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych było niezgodne z konstytucyjną zasadą równego traktowania.
Sejm pracuje nad senackim projekte nowelizacji Prawa bankowego. Projekt reguluje kwestię nieaktywnych rachunków w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (tzw. rachunków uśpionych). Nowe przepisy mają ułatwić dostęp do informacji o takich kontach spadkobiercom zmarłych klientów instytucji finansowych. W obecnym stanie prawnym spadkobiercy często nie wiedzą gdzie zmarły ulokował pieniądze.
Już ponad 4,3 mln klientów korzysta z bankowości mobilnej – wynika z danych zebranych przez Bankier.pl i PRNews.pl. Okazuje się, że Polacy polubili tę formę zarządzania swoimi finansami - każdego miesiąca liczba użytkowników zwiększa się o około 100 tysięcy.
Kiedy kupujemy na wyprzedaży nową sukienkę czy parę butów, a potem odkrywamy mankamenty produktu, tracimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Kłopot pojawia się, gdy skusimy się na niewłaściwą promocję z oferty bankowej. W tym przypadku konsekwencje niekorzystnego ulokowania środków mogą być znacznie większe.
W II kwartale 2015 r. Polacy zastrzegli rekordowo dużą liczbę kradzionych i zgubionych dokumentów – niemal 37 tysięcy nowych danych trafiło do międzybankowego systemu Dokumenty Zastrzeżone. Jednocześnie w tym okresie na cudze nazwisko próbowano wyłudzić 1 616 kredytów na łączną kwotę w wysokości „jedynie” 55,3 miliona złotych – wynika z 21. edycji Raportu InfoDOK, przygotowywanego przez Związek Banków Polskich.
W myśl ludowej mądrości „Chcesz przyjaciela stracić? - pieniędzy mu pożycz" warto dbać o to, aby kredyt jaki zaciągniemy w banku lub innej instytucji był dla nas „narzędziem" wspierającym realizację naszych planów, a nie utrapieniem i powodem zmartwień. Jak wynika z danych Biura Iinformacji Kredytowej, na koniec kwietnia 2015 r. zaległości w spłacie kredytów (rozumianych jako opóźnienie powyżej 90 dni), miało ok. 1,48 mln osób, które stanowią 9,88 proc. wszystkich kredytobiorców w Polsce.