W Polsce żyje prawie 10 milionów emerytów i rencistów o dochodach nie zawsze wysokich, ale za to regularnych. Wszelkie zobowiązania starają się spłacać sumiennie. Doradcy finansowi Aspiro sprawdzili, jaką ofertę przygotowały dla nich banki.
Klienci banków oczekują konkretnych korzyści: darmowego konta, bezpłatnych bankomatów, tanich kredytów i atrakcyjnych lokat – wynika z najnowszego badania Millward Brown SMG/KRC dla Deutsche Bank PBC. Faktem stała się też rewolucja w tradycyjnej bankowości - Polacy nie wyobrażają sobie już życia bez finansów online.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził 280 wzorców umów o karty płatnicze w 12 bankach. Wszystkie przebadane banki stosowały niekorzystne dla swoich klientów postanowienia.
Getin Noble Bank pobierał niezgodnie z prawem opłaty od użytkowników swoich kart kredytowych, którzy spóźniali się ze spłatą zadłużenia. UOKiK uznał, że bank naruszył zbiorowe interesy konsumentów i nałożył na przedsiębiorcę karę w wysokości blisko 2 mln zł.
Raiffeisen Bank zastrzegał sobie prawo wielokrotnego obciążania kosztami swoich klientów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał taką praktykę za niezgodną z prawem, karząc bank na kwotę ponad 2,4 miliona złotych.
Reklama lokaty, która wprowadzała w błąd, stosowanie sprzecznych z prawem postanowień – to praktyki, które zakwestionował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na rynku usług bankowych. O tym, że są niedozwolone przekonało się niedawno kilka banków.
Wiele osób otrzymuje na swoje skrzynki e-mailowe wiadomości pochodzące rzekomo od banków, z prośbą o dokonanie aktualizacji danych. Maile takie nie pochodzą jednak od banków, lecz od komputerowych przestępców, chcących wyłudzić dane niezbędne do zalogowanie się na konto. Ten typ ataku nosi miano phishingu. Pod żadnym pozorem nie należy reagować na takie maile, nie można klikać w żadne linki tam podane. Szczególnie na baczności powinny się dziś mieć osoby mające rachunki w BZ WBK, przestępcy bowiem od kilku godzin prowadzą atak na klientów tego właśnie banku.
Pomimo wejścia w życie postanowień Dyrektywy w sprawie rynków instrumentów finansowych MiFID, nadal blisko 2/3 badanych banków komercyjnych nie spełnia obowiązujących standardów w sposób zadowalający - wynika z analizy stworzonej przez ekspertów firmy doradczej Deloitte. Banki nadal niedostatecznie informują klientów na temat ryzyka związanego z danym produktem bądź usługą.
Przywódcy państw UE chcą przywrócić wiarę w stabilność finansową Europy i lepiej zarządzać gospodarką. Unijni liderzy postanowili podać do wiadomości publicznej wyniki aktualnie prowadzonych testów dotyczących europejskich banków. Ma to pokazać, że Europa jest stabilna finansowo pomimo dużego zadłużenia niektórych państw. Unijni politycy poparli również pomysł nałożenia na instytucje finansowe podatku, który ma zapobiec sytuacji, w której za kolejny kryzys musieliby zapłacić podatnicy.
Sejm powołał dziś po południu prof. Marka Belkę na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Kandydaturę Belki poparło 253 posłów, 184 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Zero złotych za otwarcie i prowadzenie konta - tak coraz częściej reklamowane są rachunki osobiste. Jednak opłata za prowadzenie to niejedyna prowizja pobierana przez banki za korzystanie z konta - ostrzega portal Bankier.pl w swoim opracowaniu dotyczącym ROR.
Na koniec 2009 r. liczba rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych prowadzonych przez banki uniwersalne i spółdzielcze oraz SKOK-i zbliżyła się do 25 mln - wynika z danych Bankier.pl.
Liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej wzrosła na koniec 2009 roku do 8,4 miliona, z czego 930 tysięcy to małe i średnie firmy. Opracowana przez Radę Bankowości Elektronicznej przy Związku Banków Polskich prognoza rozwoju bankowości elektronicznej przewiduje, że na koniec 2010 roku liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej w Polsce przekroczy 10 mln.
Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec zeszłego roku zadłużenie na rachunkach bieżących wynosiło 11,3 mld zł. Choć było niższe niż zadłużenie na kartach kredytowych czy choćby w kredytach ratalnych, jak na razie nie zmniejsza się. Według analityków Gold Finance nie dzieje się tak bez powodu. Na tle pożyczek gotówkowych i kart kredytowych, kredyt w koncie przedstawia się, z kilkoma wyjątkami, całkiem atrakcyjnie.
Z początkiem roku weszła w życie rekomendacja Związku Banków Polskich, która upraszcza proces przenoszenia rachunków między bankami. Klient, który zdecyduje się nawiązać współpracę z nowym bankiem, może liczyć na pomoc tej instytucji podczas całej operacji. Niestety droga wcale nie będzie prosta - głosi raport portalu Bankier.pl.