Ilość i rodzaj bakterii w jelitach ma ogromny wpływ na stan zdrowia i pracę mózgu. Badania pokazują, że mikrobiom oddziałuje m. in. na sposób przechowywania tłuszczu, poziom glukozy we krwi i reakcję organizmu na hormony odpowiedzialne za uczucie głodu lub sytości. Ostatnie testy pokazały, że mikrobiota wpływa też na przekaźniki, które regulują nastrój i ma znaczenie dla zachowania zdrowia psychicznego. Aby zadbać o obecność odpowiednich bakterii w jelitach, dołącz te produkty do swojego jadłospisu.
Stres ma znaczący wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, m. in. wiąże się z problemami z układem trawiennym, w tym z zaburzeniami pracy jelit i układu odpornościowego.
Osoby z syndromem chronicznego zmęczenia zmagają się z trudnymi objawami wyczerpania do tego stopnia, że trudno im wykonywać rutynowe obowiązki. Nie jest jasne, co konkretnie wyzwala dolegliwość, a do jej diagnozy potrzeba wielu różnych testów.
Mikrobiom jelit wpływa na produkcję serotoniny, hormonu, który jest związany z dobrym nastrojem.
Mikroorganizmy, których jesteśmy nosicielami, mogą mieć istotny udział w zapoczątkowaniu otyłości - jak ustalono w toku projektu dofinansowanego ze środków unijnych. Odkrycie może zmienić sposób, w jaki leczy się tę chorobę, która wedle prognoz ma dotknąć do roku 2015 ponad 700 milionów dorosłych na świecie. Co ważniejsze może ono wyposażyć lekarzy w prosty test identyfikujący najbardziej zagrożone osoby.