Umywalki i zlewozmywaki są siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów, które mogą powodować choroby, takie jak zapalenie płuc, choroba Legionistów i zakażenia ran, ostrzegają eksperci z Flinders University.
Odkryto nowy sposób wykorzystania przeciwutleniających i antybakteryjnych właściwości związku roślinnego do produkcji bandaży bawełnianych pokrytych nanowłókienkami, które zwalczają infekcje i przyspieszają gojenie się ran.
Wynalazek inżyniera z Purdue University może poprawić jakość życia milionów ludzi cierpiących na owrzodzenia stopy cukrzycowej.
Choroba Alzheimera to neurodegeneracyjne dolegliwość cechujaca się nagromadzaniem się białka beta-amyloidu. Co dokładnie wywołuje ten proces i jaka jest rola tych białek pozostaje przedmiotem badań, które pozwolą opracować skuteczne strategie zapobiegania i leczenia tej formy demencji.
Jest kilka rzeczy, których na co dzień używamy i zwykle robimy to dłużej niż powinniśmy, tzn. nie wymieniamy ich tak często, jak należy, a to zagraża naszemu zdrowiu.
Pójście pod prysznic to nie tylko przyjemność po długim dniu, ale także konieczny zabieg higieniczny, który pomaga zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Warto jednak zadbać o to, by otoczenie prysznica i sam mechanizm podający wodę były czyste - w innym przypadku mycie się może grozić infekcjami.
Antybiotykooporność bakterii pozostaje poważnym zagrożeniem dla ludzi. Jak wynika z badań, superbakterie odpowiadają za śmierć ponad 30 tysięcy Europejczyków rocznie.
Wiosna to czas, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na przeziębienia, które często zmuszają nas do pozostania przez kilka dni w domu i zastosowania kuracji antybiotykowej. Bywa, że antybiotyk jest jedynym ratunkiem. Niestety naraża nas na skutki uboczne związane z jego stosowaniem. Jak może wpłynąć na zdrowie naszej jamy ustnej?
Sezon przeziębienia i grypy nie kończy się wraz z ustaniem mrozów. Przełom zimy i wiosny to znakomity czas do zmasowanego ataku wirusów i bakterii. Jak uniknąć kolejnej infekcji? Jednym ze sposobów jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Oto kilka dobrych nawyków, które szybciej pomogą wrócić do formy.
Infekcja jest jak bitwa tocząca się w naszym ciele. Aby wspomóc w niej organizm, odpoczynek może nie wystarczyć i konieczna będzie antybiotykoterapia. Pamiętaj jednak, że leki nie są obojętne dla organizmu, czasem mogą nieść skutki uboczne, powikłania lub po prostu nie zadziałać. Jak powinna wyglądać kuracja, by była maksymalnie skuteczna?
Szczepy bakterii opornych na leczenie to coraz większy problem w czasach, gdy leki zamiast stosować rozważnie, łykamy jak witaminy. W wyniku tego kryzys w zwalczaniu patogenów narasta, a wraz z nim liczba groźnych chorób, wobec których antybiotyki stają się bezsilne.
Mówi się, że potrzeba jest matką wynalazków. A gdy naprawdę coś nam doskwiera, uczeni zamykają się w bibliotekach i laboratoriach usilnie pracując nad rozwiązaniem problemu. Nie zawsze jednak tak właśnie rzecz ma się z wielkimi wynalazkami. Czasem coś, co zmieniło losy świata lub dziś jest w powszechnym użytku, zrodziło się przypadkiem.
Niestandardowe zachowania czy nietypowe nawyki mogą istotnie poprawić nasze samopoczucie czy uchronić się przed różnymi dolegliwościami. Oto siedem (nieco) dziwacznych wskazówek, które mogą być przydatne w dbaniu o zdrowie.
Bakterii najczęściej staramy się unikać. Zapominamy, że są one nam też potrzebne. Odpowiednie bakterie dodane do żywności są alternatywą dla konserwantów.
Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht zbudowali urządzenie, które w przyszłości może pomóc w zapobieganiu epidemiom bakteryjnym. Dzięki tej szybkiej i niedrogiej metodzie możliwe będzie wykrywanie w szpitalach szczepów bakterii, stanowiących zagrożenie dla pacjentów, szczególnie osób starszych.