Aż 72% Polaków nigdy nie zapłaciło za nadbagaż – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie momondo, wyszukiwarki lotów, hoteli i wynajmu samochodów. Tego lata warto zwrócić uwagę na zmieniające się procedury dotyczące naszych walizek. Dwie z najbardziej popularnych linii lotniczych – Wizz Air i Ryanair, zmieniają zasady przewożenia bagażu podręcznego. Aby nie pogubić się w nowych przepisach, podajemy zestawienie zmian i obecnych reguł w najpopularniejszych liniach lotniczych w Polsce. Prezentujemy też kilka wskazówek, jak się spakować, by zabrać wszystko, czego naprawdę potrzebujemy.
Podróżowanie z bagażem podręcznym jest tanie, wygodne i szybkie. Dzięki temu unikniesz stania w kolejce i masz też pewność, że walizka doleci z tobą na miejsce. Oto kilka patentów, które sprawią, że wyjazd z bagażem podręcznym będzie czystą przyjemnością.
Zasady obowiązujące na lotniskach i w samolotach często budzą wątpliwości wśród podróżnych. Choć większość pasażerów doskonale zdaje sobie sprawę z ograniczeń dotyczących przewozu płynów czy niebezpiecznych przedmiotów, wciąż można zawahać się wrzucając do bagażu podręcznego nożyczki lub zapalniczkę. Okazuje się, że w wielu przypadkach wątpliwości mogą być uzasadnione – wystarczy spojrzeć na listę kilku nie tak oczywistych zasad.
Zgubienie lub kradzież portfela czy bagażu mogą skutecznie popsuć wakacje. Biura podróży często całkowicie wyłączają swoją odpowiedzialność za rzeczy klienta utracone w trakcie imprezy turystycznej. Z taką praktyką nie zgadza się UOKiK. Kto i kiedy ponosi odpowiedzialność za utracone mienie turysty?
Wyjeżdżając na wakacje myślimy o wypoczynku, przyjemnościach i spokoju. Dlatego przydarzające się w ich trakcie nieprzyjemne zdarzenia zaskakują nas bardziej i bardziej wytrącają z równowagi. Jak poradzić sobie z wakacyjnymi problemami? Oto kilka porad Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
O tym, że spakować się na wakacje jest niełatwo przekonała się chyba każda kobieta. Wszystko byłoby prostsze, gdyby nie pewna tajemnicza cecha walizek - kiedy próbujemy wcisnąć w nie wszystkie niezbędne rzeczy, wydają się stanowczo zbyt małe, kiedy natomiast trzeba je unieść, wpakować do samochodu albo postawić na lotniczej wadze, okazują się... za duże.
Sezon wakacyjny w pełni. Dla części osób to także czas „debiutu" w lataniu. Do emocji związanych z oderwaniem się od ziemi dołącza niepokój o bagaż podręczny. Co zabrać, by - zwłaszcza w dłuższej podróży - czuć się komfortowo. Co możemy wnieść na pokład, a co może zostać nam odebrane? I wreszcie ile bagażu możemy zabrać ze sobą do kabiny pasażerskiej?
Niektóre upominki z wakacji można stracić jeszcze na lotnisku, zanim zostaną przywiezione do kraju. W dodatku ich posiadanie przysporzyć może problemów natury prawnej. Na co więc warto zwrócić uwagę, zaopatrując się w zagraniczne pamiątki i prezenty takie jak alkohol, tytoń, torebka czy choćby kamien z miejsca pobytu?
Zagubiony bagaż, odwołany lot lub godziny spędzone w oczekiwaniu na alternatywne połączenie? Nawet najlepiej przygotowaną wakacyjną podróż może popsuć ciąg nieoczekiwanych wydarzeń. O czym warto wiedzieć przed i podczas podróży na urlop?
Gdzie zwrócić się, kiedy zaginie bagaż? Co musi zagwarantować przewoźnik, gdy lot jest opóźniony lub został odwołany? Pasażerowi przysługuje wówczas prawo do reklamacji i odszkodowania, o wysokości - w zależności od rodzaju szkody - może wynieść nawet do 4800 złotych.
Samolot kończy procedurę lądowania w punkcie docelowym. Wraz z pozostałymi pasażerami udajesz się do punktu odbioru bagażu. Kolejne cudze walizki, plecaki i torby przesuwają się na taśmie, okolica pustoszeje, a Twój niepokój rośnie. W głowie rodzi się jedno pytanie: Co się stało z moim bagażem!? Poradnik na taką nieprzyjemną okoliczność przygotowali eksperci Centrum Lotniczego Sky4Fly.
Świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie: coraz chętniej i częściej, jadąc na urlop, ubezpieczamy się. O ile przeciętny Kowalski dziesięć lat temu niechętnie myślał o polisie na urlop, to z analizy wynika, że przez ten czas docenił, jak kosztowny może być brak ubezpieczenia. Transport helikopterem do szpitala, droga terapia czy prozaiczne zagubienie bagażu mogą przecież zrujnować najlepsze nawet wakacje. Dlatego w miarę rosnącej liczby wyjazdów, rosła liczba ubezpieczonych urlopowiczów.
Organizacje broniące interesów emerytów, w tym jedna z najbardziej znanych, "Help the Aged" potępiły zmiany w postaci dodatkowych opłat do drugiej sztuki bagażu zaplanowane przez British Airways jeszcze w tym miesiącu.