Wizyta u okulisty jako pierwsza przychodzi na myśl, gdy chcemy zadbać o kondycję naszych oczu. Jest to właściwe, gdyż to on, jako lekarz, zbada stan zdrowia naszego narządu wzroku, w razie konieczności zaleci niezbędne badania, wdroży leczenie lub wykona zabieg chirurgiczny. Pomoże też przy urazach oka czy nagłym pogorszeniu widzenia. Poznajmy także innego specjalistę, który nie tylko dokona precyzyjnych pomiarów narządu wzroku, ale dobierze optymalną korekcję, zdiagnozuje wady refrakcji oraz problemy związane z widzeniem obuocznym. Nauczy, jak wspomóc widzenie i poprowadzi terapię. Tym specjalistą jest optometrysta.
Profilaktyka i propagowanie zdrowego stylu życia mają ogromny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Szczególnie, kiedy pod uwagę weźmiemy delikatny i niezmiernie istotny w naszym życiu narząd wzroku. Wzrok jest zmysłem, który prowadzi nas przez życie. Regularne wizyty u specjalisty, odpowiednia dieta i duża świadomość - sprzyjają zapobieganiu różnego rodzaju schorzeń oczu. 11 października 2018 roku obchodzimy Światowy Dzień Wzroku (World Sight Day). Jest to doskonała okazja, by pomyśleć o wizycie kontrolnej u okulisty.
Wątroba odpowiada za wiele przemian zachodzących w ludzkim organizmie. Odbywają się w niej zarówno procesy syntezy, magazynowania i metabolizowania różnych związków, jak też ich detoksykacja. Część z tych związków może być dla niej zabójcza.
Niemal co 10. dorosły Polak nigdy nie sprawdzał poziomu cukru we krwi – wynika z badania opinii przeprowadzonego przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej „Ścigamy się z cukrzycą”. Tymczasem, na cukrzycę cierpi już niemal 3 mln z nas, a według ekspertów liczba ta będzie wzrastać. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, a także uświadamiać czym grozi nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca organizatorzy kampanii zamierzają kontynuować działania także w tym roku.
Czy jesteśmy zadowoleni z tego, jak nam się żyje? Światło dzienne ujrzał kolejny ogólnopolski raport - tym razem oceniający czystość. Na podium po raz kolejny znalazła się Warszawa, jednak zwycięzca zaskakuje - to miasto niemal 5 razy mniejsze pod względem liczby mieszkańców, niż stolica.
Dwie trzecie dorosłych Polaków regularnie korzysta z internetu, a w ciągu ostatniego roku liczba jego użytkowników minimalnie się zwiększyła – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Wśród starszych respondentów ponad połowę, przy czym wśród mających 65 lat i więcej nawet trzy czwarte, stanowią ludzie wykluczeni cyfrowo. Czynnikiem utrwalającym pozostawanie offline w przypadku osób starszych jest ich słabe wykształcenie.
W ramach kampanii „Szczęśliwa wątroba, szczęśliwy Ty” powstał Ogólnopolski Test. Dzięki uzyskanym na jego podstawie informacjom, można samodzielnie ocenić czynniki ryzyka dla zdrowia wątroby.
Stereotyp seniora już dawno odszedł do lamusa. 50-, i 60-latkowie coraz chętniej i częściej sięgają po nowoczesne technologie, łamiąc psychologiczne bariery nie gorzej od młodszych pokoleń. Aż 65% osób po 55. roku życia uważa zakupy internetowe za przynajmniej tak samo bezpieczne, jak te tradycyjne – wynika z raportu powstałego na podstawie badania „E-zakupy 2016” TNS OBOP oraz analiz statystyk serwisu Ceneo.pl. ie dziwi zatem, że kupują w sieci coraz częściej – co czwarty kilka razy w miesiącu, a co dziesiąty – nawet raz w tygodniu.
W Polsce każdego dnia ok. 2–3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. Nadal jednak nawet 70 proc. osób może nie wiedzieć o fakcie swojego zakażenia. Wykrycie HIV możliwe jest dzięki wykonaniu badania przesiewowego. Europejski Tydzień Testowania na HIV jest więc dobrą okazją do tego, by o tym przypomnieć i zachęcić do sprawdzenia, czy jesteś osobą HIV+.
Screening stanu zdrowia – o tym dość zagadkowo brzmiącym sformułowaniu zrobiło się niedawno głośno dzięki Ewie Chodakowskiej. Popularna trenerka postanowiła wykonać go prewencyjnie i w ten sposób „prześwietlić” swój organizm od stóp do głów, a przy okazji zachęcić fanów do zdrowotnej profilaktyki. Na czym polega taki „przegląd” i dlaczego o badaniach powinniśmy pamiętać nawet wtedy, gdy czujemy się świetnie?
Aż 90 proc. nowotworów piersi wykrywają same kobiety w wyniku autobadania. Co ważne, spośród wszelkich namacalnych zmian w obrębie piersi aż 75 proc. to zmiany nie będące rakiem, a jedynie łagodną torbielą, włókniakiem czy tłuszczakiem. Nie wszystkie kobiety jednak stosują tę prostą, a jak skuteczną technikę diagnostyczną.
Stosunek Polaków do udzielania pomocy uchodźcom jest pozytywny, a sprzeciw wobec ich przyjmowania wyraża zdecydowana mniejszość - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Polacy jednak bardziej przychylnie odnoszą się do przyznawania statusu uchodźcy Ukraińcom z terenów zajętych przez prorosyjskich separatystów niż do przyjęcia przez Polskę uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Międzynarodowe badanie SHARE prowadzone jest od 2004 roku przy współpracy naukowców z takich dziedzin, jak: demografia, ekonomia, edukacja, epidemiologia, psychologia i socjologia. Przedsięwzięcie to obejmuje gromadzenie danych dotyczących gospodarczych, zdrowotnych oraz rodzinno-społecznych warunków życia osób powyżej 50 roku życia. Polskę w VI rundzie badania reprezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Polscy seniorzy są mniej aktywni niż ich rówieśnicy w innych krajach. Źle oceniają swój stan zdrowia i sytuację finansową – Instytut Badań Edukacyjnych opublikował wyniki badania zdrowia, starzenia się i przechodzenia na emeryturę w Europie. Wzięło w nim udział ponad 86 tys. osób po 50. roku życia z 19 krajów.
Siedząc w biurze przez wiele godzin nie zastanawiamy się nad brakiem ruchu, który może skutkować wystąpieniem problemów zdrowotnych. Jedną z bardziej bolesnych i krępujących dolegliwości jest występowanie hemoroidów, które lekarze coraz częściej łączą właśnie z małą aktywnością fizyczną.