W przypadku zawałów serca liczy się każda sekunda. Nowe badanie krwi diagnozuje je w ciągu minut, a nie godzin i może być stosowane jako narzędzie dla ratowników i osób w przebywających domu.
Wyniki rutynowych badań krwi mogą być wykorzystane do przyspieszenia diagnozy raka u osób z bólem brzucha lub wzdęciami.
Japończycy opracowali metodę wykrywania charakterystycznych dla choroby Alzheimera złogów beta amyloidu w mózgu na podstawie biomarkerów w próbkach krwi.
Badanie krwi pozwoli ocenić, jakie jest tempo starzenia się. Dzięki określeniu poziomu 373 białek krążących we krwi można dowiedzieć się ważnych rzeczy na temat swojego zdrowia, mówią uczeni ze Stanford University w Kalifornii.
W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 5-7 litrów krwi. Jej dokładna ilość uzależniona jest m.in. od wagi (ok. 80 mililitrów na kilogram masy ciała) oraz płci (mężczyźni posiadają jej więcej niż kobiety). Do głównych funkcji krwi należy transport tlenu i substancji odżywczych do wszystkich komórek organizmu, ochrona przed infekcjami oraz utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała. Dodatkowo, stanowi również niezwykle ważne źródło wiedzy o stanie naszego zdrowia, pozwalając wykryć pierwsze symptomy rozwijającej się choroby. Kiedy powinniśmy udać się na badania krwi i jakich informacji mogą nam one dostarczyć?
Morfologia, czyli badanie ogólne krwi, powinno być wykonywane profilaktycznie co 2-3 lata. Z badań zrealizowanych na zlecenie Centrów Medycznych Falck, wynika, że 22,7% Polaków do 24 roku życia, nigdy nie wykonywało morfologii. Odsetek ten spada wraz z wiekiem, w najstarszej grupie jedynie 2,4% nigdy nie miało wykonanego takiego badania.
Świadome i odpowiedzialne podejście do profilaktyki zdrowotnej to zwykle najlepszy sposób na zapobieganie groźnym schorzeniom. Do tego celu wystarczą dwa czynniki - czujność pacjenta i regularne badania. Większość z nich można wykonać w jeden dzień.
Uczeni zidentyfikowali we krwi dziesięć białek, które umożliwiają przewidzenie rozwoju demencji z dokładnością 87 proc.
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, a naukowcy z Uniwersytetu w Leicester i Imperial College London w Wlk. Brytanii ogłosili, że pewnego dnia do badań przesiewowych w kierunku raka piersi będzie można z powodzeniem wykorzystywać badanie krwi.
Badanie krwi dostarcza wielu ważnych danych o ogólnym stanie zdrowia. Podstawowym badaniem jest morfologia, szczególnie ważna w przypadku kobiet, które co miesiąc podczas menstruacji tracą krew, czasem nawet w bardzo dużych ilościach. Aby jednak analiza krwi dała pełny wgląd na stan zdrowia, powinna być wzbogacona o wyznaczenie poziomu cukru oraz cholesterolu.
W wielu chorobach, szczególnie o charakterze nowotworowym, wczesne rozpoznanie zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie lub pozwala na wydłużenie życia. Przykładem takiej choroby może być przewlekła białaczka szpikowa (w skrócie PBSz). Choroba ta polega na powolnym wzroście ilości jednego z typów białych krwinek, granulocytów, do bardzo wysokiego poziomu. Chorobę rozpoznaje się zwykle przypadkowo, w rutynowym badaniu morfologii krwi.
Badanie glukozy we krwi metodą laboratoryjną służy rozpoznaniu cukrzycy i okresowej jej kontroli. Wyniki uzyskane w laboratorium różnią się znacznie od wskazań glukometrów.
W połowie kwietnia w Katowicach rusza program „Siedemdziesiąt plus". W jego ramach osoby po siedemdziesiątym roku życia oraz osoby niepełnosprawne będą mogły otrzymać m. in. pomoc finansową, opiekę zdrowotną i wsparcie psychiczne.