„Nieskończona wyobraźnia”, „fantastyczne przygody”, „zabójcze tempo akcji” – mówią o jego pisarstwie krytycy. Clive Cussler jest dziś najpopularniejszym na świecie autorem powieści przygodowo-sensacyjnych. Jego książki zostały przełożone na ponad 40 języków i wydane w 100 krajach, a ogólna liczba sprzedanych przez niego egzemplarzy sięga 125 milionów sztuk. Niestrudzony poszukiwacz, podróżnik, który zwiedził wszystkie kontynenty i zawodowy nurek – Cussler uosabia fascynujący świat, jaki znamy tylko z książek i ekranów kin.
Procedury bezpieczeństwa przy testowaniu leków powinny być zaostrzone - taki apel wystosowali eksperci na początku tego roku, gdy kilku zdrowych ochotników biorących udział w teście nowego leku doznało sporego uszczerbku na zdrowiu i musiało walczyć o życie.
Ministerstwo Zdrowia chce zmienić przepisy tak, by koncerny farmaceutyczne podpisywały umowy na badanie leków ze szpitalami. Obecnie firmy farmaceutyczne opłacają lekarzy badających leki bez nadzoru szpitali, a trzeba zaznaczyć, że są to bardzo wysokie kwoty, rocznie wydaje się na takie badania setki milionów złotych.
Zespół naukowców z Laboratorium Nanorobotyki uniwersytetu Carnegie Mellon poinformował o zaawansowanych pracach nad miniaturowym robotem, który będzie w stanie podróżować wewnątrz ludzkiego krwiobiegu. Zdaniem pomysłodawców projektu pozwoli to skuteczniej monitorować stan zdrowia pacjenta i w razie potrzeby dostarczyć odpowiednie lekarstwo w ściśle określone miejsce.
Istnieje dyskryminacja osób starszych w dziedzinie zdrowia i usług opiekuńczych - uważa AGE, Europejska Platforma Ludzi Starszych. Trzeba uznać, że zdrowie w podeszłym wieku stanowi produkt zdrowego stylu życia i, że ludzie w każdym wieku powinni mieć dostęp porad zdrowotnych i usług z zakresu profilaktyki. Poza tym, starsi ludzie powinni mieć uczciwą, równą możliwość skorzystania z leczenia i operacji, a w sytuacjach, gdy wymagają intensywnego wsparcia, jak np. domowa opieka lekarska, muszą być traktowani godznie i z odpowiednią wrażliwością.
Jak podaje dziennik Neurology, nagłe zmiany w ciśnieniu krwi w ciągu kilku godzin po wylewie znacznie obniżają szansę przeżycia.
Nawet coś tak zwykłego i powszechnie stosowanego jak plaster nadal potrafi nas w dzisiejszych czasach zaskoczyć. Elektroniczny plaster dzięki wbudowanemu chipowi zasilanemu małą bateryjką może rejestrować temperaturę ciała, ciśnienie krwi, a nawet poziom glukozy.
Dane Kanadyjskiego Instytutu ds. Informacji o Zdrowiu (CIHI, Canadian Institute for Health Information) wskazują, że kobiety podczas hospitalizacji po wylewie lub zawale są bardziej narażone na śmierć w wyniku powikłań oraz spóźnionej interwencji lekarzy. Te same dane mówią, że jeden pacjent na dziewięciu oraz jeden na pięciu spośród ofiar odpowiednio: ataku serca i zawału, umiera w ciągu 30 dni od przyjęcia do szpitala. Szczególnie zagrożone są kobiety – dalsze badania wykazały, że ich umieralność jest o kilkanaście procent większa niż mężczyzn, bez względu na typ schorzenia.
68-letni schorowany pacjent wsiadł do windy w jednym ze szpitali w Berlinie i... utknął w niej aż na trzy dni! Ponieważ winda znajdowała się w odludnym skrzydle szpitala, personelowi w trakcie poszukiwań pacjenta nawet nie przyszło do głowy, aby sprawdzić rzadko używane urządzenie.
60 proc. Europejczyków jest zaniepokojonych kosztami opieki zdrowotnej ponoszonymi przez pacjentów. Najmniej, bo tylko 29 proc. badanych, niepokoją porady lekarskie dotyczące niegroźnego problemu zdrowotnego - wynika z badania Europe Health przeprowadzonego w 13 europejskich krajach przez Reader’s Digest.
Jak pokazują wyniki badań przedstawionych na konferencji naukowej w San Diego, zaobserwowano, że kobiety, które mniej śpią są bardziej podatne na tycie. Prowadzi to nierzadko do nadwagi lub nawet otyłości. Badania przeprowadzono na grupie 68183 w pełni zdrowych kobiet. Dane o paniach zaczęto zbierać od 1976 roku, kiedy były w wieku od 30 do 55 lat.
Jak co roku i tym razem, w środę rozpocznie się święto seniora. Władze miasta w samo południe przekażą symboliczny klucz do bram miasta najstarszym członkom społeczności opolskiej i będzie to znak do rozpoczęcia zabawy.
Wiele wskazuje na to, że wiara potrafi leczyć. Są na to dziesiątki przykładów począwszy od wielu mniej lub bardziej udokumentowanych cudów po przypadki obserwowane przez lekarzy i naukowców. Co dzieje się wewnątrz naszych mózgów, gdy w coś wierzymy? Co powoduje zmiany w naszych ciałach czyli: Jakie są biologiczne podstawy wiary?
7 kwietnia bieżącego roku Unia Europejska już po raz czwarty wydała zbiór wskazówek i zaleceń, pomocnych w walce z rakiem piersi. Nowe wytyczne mają na celu zapewnienie wyższej jakości badań i diagnozy nowotworów piersi.
W Wielkiej Brytanii starsi kierowcy mają być poddawani medycznym testom wcześniej niż dotychczas – donosi The Daily Telegraph. Wszystko po to by zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.