Naukowcy ze Stanford University School of Medicine w USA opracowali nową metodę diagnozowania i leczenia nowotworu oraz innych chorób, stanowi ją sonda molekularna znakowana fluorescencyjnym znacznikiem.
Amerykańscy naukowcy znaleźni sposób na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Badania, którym przewodziła Dr Regina Santella polegają na analizie DNA pacjenta na podstawie pobranej od niego próbki krwi. Są one pierwszymi, które umożliwiają wczesne zdiagnozowanie raka wątroby u osób cierpiących na jej zapalenie.
Od kilku dni Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach jest w posiadaniu urządzenia do Pozytonowej Tomografii Emisyjnej. Zaawansowany technologicznie i kosztowny aparat znacznie ułatwi wykrycie nawet drobnych zmian nowotworowych u pacjentów.
Przeprowadzone niedawno badania dotyczące zachorowalności na raka prostaty oraz leczenia tej choroby wykazały, iż mężczyźni, u których chorobę zdiagnozowano odpowiednio wcześnie żyli znacznie dłużej, niż panowie niekontrolujący swego zdrowia.
Polacy niechętnie korzystają z badań profilaktycznych. Na wizytę u lekarza decydują się wówczas, gdy coś poważniejszego dolega.
Istotą tomografii komputerowej jest odwzorowanie narządów w przekrojach, warstwami, czyli wykonywanie zdjęć tomograficznych (tomos - dzielący, graphos - zapis). Zainstalowany system komputerowy potrafi uzyskać przestrzenną, trójwymiarową wizualizację badanych narządów. Dzięki badaniu na 16-rzędowym tomografie komputerowym możliwe jest wykrycie guzów nawet wielkości ziarnka ryżu.
Z doniesień "Dziennika" wynika, że niebawem udając się do lekarza będzie mogli liczyć na postawienie właściwej diagnozy i skuteczne leczenie. Mają je zapewnić szybkie testy krwi, na których podstawie lekarze będą dobierać pacjentom odpowiednie leki. Resort zdrowia rozważa bowiem dofinansowanie szybkich testów krwi.
Projekt innowacyjnego polskiego leku na cukrzycę prowadzony przez firmę farmaceutyczną Adamed we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Akademią Medyczną w Gdańsku, otrzymał 7,5 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu państwa na naukę.
Ipsos, międzynarodowa firma badawcza, po raz drugi przeprowadziła badanie "Fakty i mity. Odżywianie i zdrowie Polaków w kontekście międzynarodowym". Badanie przeprowadzono w Polsce, Szwecji, Belgii, USA i Kanadzie. Podobnie jak w zeszłym roku, Polacy okazali się być społeczeństwem najbardziej narzekającym na zdrowie.
Akcja "Zbadaj nerki - Twój filtr życia" łączy profilaktykę, edukację i propagowanie zdrowego stylu życia. Każdy odwiedzający niepubliczną stację dializ Fresenius Nephrocare może - bezpłatnie i bez skierowania - wykonać podstawowe badania diagnozujące stan zdrowia nerek (poziom kreatyniny i glukozy we krwi), zmierzyć ciśnienie oraz skorzystać z fachowej porady nefrologa. Akcja przeprowadzana jest w różnych miastach na terenie całego kraju.
„Nieskończona wyobraźnia”, „fantastyczne przygody”, „zabójcze tempo akcji” – mówią o jego pisarstwie krytycy. Clive Cussler jest dziś najpopularniejszym na świecie autorem powieści przygodowo-sensacyjnych. Jego książki zostały przełożone na ponad 40 języków i wydane w 100 krajach, a ogólna liczba sprzedanych przez niego egzemplarzy sięga 125 milionów sztuk. Niestrudzony poszukiwacz, podróżnik, który zwiedził wszystkie kontynenty i zawodowy nurek – Cussler uosabia fascynujący świat, jaki znamy tylko z książek i ekranów kin.
Procedury bezpieczeństwa przy testowaniu leków powinny być zaostrzone - taki apel wystosowali eksperci na początku tego roku, gdy kilku zdrowych ochotników biorących udział w teście nowego leku doznało sporego uszczerbku na zdrowiu i musiało walczyć o życie.
Ministerstwo Zdrowia chce zmienić przepisy tak, by koncerny farmaceutyczne podpisywały umowy na badanie leków ze szpitalami. Obecnie firmy farmaceutyczne opłacają lekarzy badających leki bez nadzoru szpitali, a trzeba zaznaczyć, że są to bardzo wysokie kwoty, rocznie wydaje się na takie badania setki milionów złotych.
Zespół naukowców z Laboratorium Nanorobotyki uniwersytetu Carnegie Mellon poinformował o zaawansowanych pracach nad miniaturowym robotem, który będzie w stanie podróżować wewnątrz ludzkiego krwiobiegu. Zdaniem pomysłodawców projektu pozwoli to skuteczniej monitorować stan zdrowia pacjenta i w razie potrzeby dostarczyć odpowiednie lekarstwo w ściśle określone miejsce.
Istnieje dyskryminacja osób starszych w dziedzinie zdrowia i usług opiekuńczych - uważa AGE, Europejska Platforma Ludzi Starszych. Trzeba uznać, że zdrowie w podeszłym wieku stanowi produkt zdrowego stylu życia i, że ludzie w każdym wieku powinni mieć dostęp porad zdrowotnych i usług z zakresu profilaktyki. Poza tym, starsi ludzie powinni mieć uczciwą, równą możliwość skorzystania z leczenia i operacji, a w sytuacjach, gdy wymagają intensywnego wsparcia, jak np. domowa opieka lekarska, muszą być traktowani godznie i z odpowiednią wrażliwością.