Na koncie Narodowego Funduszu Zdrowia nadal znajduje się prawie 9 milionów złotych przeznaczonych w tym roku na badania profilaktyczne na Pomorzu i 6 milionów złotych, które NFZ chce zapłacić lekarzom POZ za badania profilaktyczne chorób krążenia u 35-, 40-, 45-, 50- i 55 – latków – informuje Dziennik Bałtycki.
Zgodnie z twierdzeniem głoszącym, że lepiej zapobiegać niż leczyć NFZ planuje zwiększyć środki przeznaczone na profilaktykę nowotworów.
Wczesne zdiagnozowanie choroby znacznie zwiększa szansę na pokonanie jej, czas ma szczególnie duże znaczenie w przypadku chorób nowotworowych.
Wyniki badań dotyczących świadomości Polaków w zakresie profilaktyki zdrowtnej są niepokojące, ponad połowa z nas uważa, że jest zdrowa i nie musi poddawać się badaniom kontrolnym. Wśród powodów nie kontrolwania zdrowia pojawia się także brak czasu, oraz bark wiedzy na temat tego gdzie można je wykonać.
Podnoszenie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki zdrowotnej może pozwolić na zmniejszenie zachorowalności na wiele poważnych chorób.
Jak pisze "Życie Warszawy", kampanie mające na celu popularyzowanie badań przynoszą czasem wręcz odwrotne skutki, ludzie nie chcą poddawać się badaniom kontrolnym, ponieważ boją się dowiedzieć, że coś im dolega.
O polskiej służbie zdrowia mówi się ostatnio bardzo dużo i – niestety – na ogół źle. Narzekają i lekarze i pielęgniarki - na niskie płace, i pacjenci – na kolejki, koszty i złe, bo przedmiotowe traktowanie. Co naprawdę myślimy o naszej służbie zdrowia najlepiej zobrazują opublikowane właśnie wyniki badania GUS „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych”.
Regularne kontrolowanie stanu zdrowia to najlepsza profilaktyka oraz szansa na szybkie wykrycie niepokojących objawów. Możliwe, że dzięki najnowszemu wynalazkowi dbanie o zdrowie stanie się łatwiejsze.
Pomimo istnienia programów profilaktycznych dzięki, którym można uniknąć lub pokonać raka szyjki macicy, nadal nie wszystkie kobiety mają dostęp do specjalistycznych badań.
Najstarsze zwierze świata wyłowiono u wybrzeży Islandii.Ponad 400-letni mięczak pobił rekord świata w długości życia wśród zwierząt.
Naukowcy ze Stanford University School of Medicine w USA opracowali nową metodę diagnozowania i leczenia nowotworu oraz innych chorób, stanowi ją sonda molekularna znakowana fluorescencyjnym znacznikiem.
Amerykańscy naukowcy znaleźni sposób na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych. Badania, którym przewodziła Dr Regina Santella polegają na analizie DNA pacjenta na podstawie pobranej od niego próbki krwi. Są one pierwszymi, które umożliwiają wczesne zdiagnozowanie raka wątroby u osób cierpiących na jej zapalenie.
Od kilku dni Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach jest w posiadaniu urządzenia do Pozytonowej Tomografii Emisyjnej. Zaawansowany technologicznie i kosztowny aparat znacznie ułatwi wykrycie nawet drobnych zmian nowotworowych u pacjentów.
Przeprowadzone niedawno badania dotyczące zachorowalności na raka prostaty oraz leczenia tej choroby wykazały, iż mężczyźni, u których chorobę zdiagnozowano odpowiednio wcześnie żyli znacznie dłużej, niż panowie niekontrolujący swego zdrowia.
Polacy niechętnie korzystają z badań profilaktycznych. Na wizytę u lekarza decydują się wówczas, gdy coś poważniejszego dolega.