Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS obchodzonego 1 grudnia 2011 r., międzynarodowe, innowacyjne firmy farmaceutyczne należące do Amerykańskiego Stowarzyszenia Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych (PhRMA) ogłosiły raport oraz listę 100 potencjalnych nowych szczepionek i leków przeznaczonych do leczenia HIV/AIDS i związanych z nimi chorób. Naukowcy z dziedziny biofarmacji koncentrują swoje wysiłki na opracowaniu szczepionek profilaktycznych, aby przyczynić się do zwalczania tej globalnej epidemii.
16 listopada 2011 obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Międzynarodowym działaniom patronuje Światowa Inicjatywa na rzecz Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (GOLD). Polskie Towarzystwo Chorób Płuc aktywnie włącza się w organizację tego Dnia w Polsce pod hasłem „Masz zadyszkę? Może cierpisz na POChP! Zapytaj swojego lekarza o prosty test oddechowy - spirometrię.” Wskazuje także na nowe możliwości walki z chorobą i konieczność utworzenia w Polsce oddziałów nieinwazyjnej wentylacji.
To pytanie retoryczne, czy warto kontrolować stan zdrowia. Nie od dziś wiadomo, że działania prewencyjne są skuteczniejsze i zwyczajnie lepsze niż późniejsze leczenie, które może być skomplikowane, a w wielu wypadkach nawet nieskuteczne.
Diagnostyka laboratoryjna dostarcza 60-90% wszystkich informacji decydujących o postępowaniu z pacjentem. W Polsce, w wielu przypadkach objawy i symptomy zewnętrzne są jedynym wskazaniem do podjęcia terapii, a badania diagnostyczne to ostateczność wprowadzana jeśli stan pacjenta nie ulega poprawie. W ciągu ostatnich 6 lat wydatki publiczne na ochronę zdrowia wzrosły dwukrotnie, natomiast w przypadku diagnostyki laboratoryjnej wzrost był mniejszy niż 50%.
23 maja rozpoczyna się trzecia edycja kampanii Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy. W ramach kampanii w pięciu miastach Polski - Łodzi, Katowicach, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu - odbędą się bezpłatne badania tarczycy. Zbadać będzie się mogło 800 osób dorosłych.
W sobotę 26 lutego w Klinice Otolaryngologii w Warszawie odbędą się bezpłatne badania słuchu dla seniorów, którym aparat słuchowy nie pomaga.
Podczas organizacji badań klinicznych leków i sprzętu medycznego w szpitalach dochodziło do licznych nieprawidłowości - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Według NIK, instytucje odpowiedzialne za nadzór tego obszaru nie wywiązywały się ze swoich obowiązków - rektorzy uczelni medycznych tworzyli nierzetelne raporty, Minister Zdrowia nie weryfikował ich treści a Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych nie kontrolował sytuacji z powodu przestarzałych narzędzi informatycznych. Koszty badań ponosiły szpitale kliniczne i NFZ, natomiast przychody z tego tytułu uzyskiwały uczelnie medyczne i konkretni badacze.
Publiczne szpitale kliniczne, zamiast zarabiać na komercyjnych badaniach zlecanych przez producentów leków i sprzętu medycznego, ponosiły ich koszty - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Wynikające z tego straty Narodowego Funduszu Zdrowia są trudne do oszacowania. Kontrola dotycząca jedynie ułamka takich badań wykazała, że NFZ niesłusznie obciążono na 3,7 mln zł.
Pacjenci badani przy pomocy specjalistycznych urządzeń medycznych nie mają gwarancji bezpieczeństwa podczas wykonywania zabiegu - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Nie mogą być też pewni otrzymanego wyniku. NIK stwierdziła, że większość publicznych zakładów opieki zdrowotnej oszczędza na przeglądach i konserwacji specjalistycznego sprzętu oraz zaniedbuje stosowanie obowiązkowych procedur ochronnych. To igranie ze zdrowiem ludzi - ostrzega NIK.
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli Ministerstwo Zdrowia musi poprawić wdrażanie „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych". Kontrolerzy podkreślają, że część dotychczasowych przedsięwzięć jest zbyt kosztowna, źle zaplanowana, źle nadzorowana i mało efektywna.
Na koncie Narodowego Funduszu Zdrowia nadal znajduje się prawie 9 milionów złotych przeznaczonych w tym roku na badania profilaktyczne na Pomorzu i 6 milionów złotych, które NFZ chce zapłacić lekarzom POZ za badania profilaktyczne chorób krążenia u 35-, 40-, 45-, 50- i 55 – latków – informuje Dziennik Bałtycki.
Zgodnie z twierdzeniem głoszącym, że lepiej zapobiegać niż leczyć NFZ planuje zwiększyć środki przeznaczone na profilaktykę nowotworów.
Wczesne zdiagnozowanie choroby znacznie zwiększa szansę na pokonanie jej, czas ma szczególnie duże znaczenie w przypadku chorób nowotworowych.
Wyniki badań dotyczących świadomości Polaków w zakresie profilaktyki zdrowtnej są niepokojące, ponad połowa z nas uważa, że jest zdrowa i nie musi poddawać się badaniom kontrolnym. Wśród powodów nie kontrolwania zdrowia pojawia się także brak czasu, oraz bark wiedzy na temat tego gdzie można je wykonać.
Podnoszenie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki zdrowotnej może pozwolić na zmniejszenie zachorowalności na wiele poważnych chorób.