Najnowsze wytyczne do badań mammograficznych, zaprezentowane ostatnio przez dwie grupy badawcze specjalizujące się w obrazowaniu piersi, zakładają, że testy przesiewowe powinny być wykonywane nie tylko u kobiet po 40 roku życia.
Rusza pierwsza ogólnopolska akcja miesięcznika "Zwierciadło" - "Piękno w zdrowiu". Kierowana jest do wszystkich, którzy są świadomi konieczności dbania o swoje zdrowie, jak również do tych, którzy tej troski zechcą się nauczyć. Ambasadorką akcji została aktorka Anna Dereszowska.
27 września obchodzimy Światowy Dzień Serca. Organizatorzy programu „Serce na nowo" zapraszają na bezpłatne konsultacje kardiologiczne do Krakowa, Torunia i Wrocławia.
Krakowskie Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia wystąpiło do Małopolskiego Oddziału NFZ z pismem, w którym apeluje o objęcie badaniami profilaktycznymi osób starszych i to bez obowiązujących dotąd ograniczeń wiekowych. Stowarzyszenie jest organizacją działającą na rzecz seniorów.
Żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie, zapominamy o ruchu, źle się odżywiamy. Nadal pokutuje u nas opinia, że zdrowie to brak choroby i jeśli nic nas nie boli, to wszystko jest porządku, a do lekarza przychodzimy często dopiero w ostatniej fazie choroby...
Obchody Dnia Kobiet nierzadko sprowadzają się do zakupu kwiatów i innych upominków przez mężczyzn dla pań z rodziny i środowiska pracy. Coraz częściej jednak 8 marca stanowi też dobrą okazję do wyrażania poglądów politycznych i przypomnienia o problemach kobiet, także tych zdrowotnych.
Federacja Stowarzyszeń „Amazonki" zainaugurowała kampanię „Sprawdzaj, póki jest różnica", która ma zachęcić kobiety do poddawania się badaniom profilaktycznym piersi.
Jak wynika z sondy przeprowadzonej na stronie www.rak-prostaty.pl większość osób odwiedzających ten program uważa, że badania profilaktyczne na obecność nowotworu prostaty mężczyźni powinni rozpoczynać od 30. i 40. roku życia - takiej odpowiedzi udzieliło 72% biorących udział w ankiecie.
W dniach 5, 6 i 7 lutego 2009 r. w warszawskich oraz wrocławskich przychodniach odbywać się będą „Dni Dobrych Nawyków", obejmujące bezpłatne konsultacje lekarskie oraz spotkania z lekarzami: internistami, kardiologami, urologami i gastrologami.
Do 14 lutego na Plantach można oglądać plenerową wystawę fotografii wielkoformatowych „Masz wiele powodów żeby żyć”, która jest częścią kampanii społecznej Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia „4 Pory Roku dla Zdrowia” na rzecz aktywnej profilaktyki w walce z nowotworami u kobiet.
Tylko nietypowy czas przypomina nam o ryzyku chorób i skłania do poddania się badaniom profilaktycznym, informują norwescy naukowcy.
Ruszyła nowa kampania promująca badania profilaktyczne, dzięki którym dostatecznie wcześnie można wykryć raka piersi i podjąć skuteczne leczenie. Akcja pod hasłem „Uratuj kobietę” ma zachęcić do przekonywania swoich sióstr, mam, babć, aby pokonały lęk i poddały się badaniom.
Na koncie Narodowego Funduszu Zdrowia nadal znajduje się prawie 9 milionów złotych przeznaczonych w tym roku na badania profilaktyczne na Pomorzu i 6 milionów złotych, które NFZ chce zapłacić lekarzom POZ za badania profilaktyczne chorób krążenia u 35-, 40-, 45-, 50- i 55 – latków – informuje Dziennik Bałtycki.
Rak… Większość z nas przestaje czytać po tym słowie. Tak bardzo boimy się tej choroby, że wolimy się nie badać. Tłumaczymy się brakiem czasu na chodzenie do lekarza i czekanie w długich kolejkach do specjalisty lub zwyczajnie brakiem pieniędzy.
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Kampanię na rzecz odpowiedniej profilaktyki zainauguruje charytatywny koncert "Różowej Wstążki", 4 października przy stacji Dworca Warszawa Śródmieście wystąpią gwiazdy polskiej estrady. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie kobietom konieczności poddawania się regularnym badaniom kontrolnym, które mogą uratować życie.