„Piękny uśmiech w każdym wieku” – pod tym hasłem odbyły się w dniach 18-19 października 5 Sopockie Targi Seniora. W czasie dwudniowej imprezy można było zapoznać się z bogatą i różnorodną ofertą produktów i usług przygotowanych z myślą o osobach dojrzałych.
„Piękny uśmiech w każdym wieku” – pod tym hasłem w dniach 18-19 października odbędzie się w Hali 100-lecia Sopotu piąta edycja Sopockich Targów Seniora. Oprócz licznej oferty wystawienniczej adresowanej do seniorów zaplanowano bezpłatne badania i konsultacje zdrowotne, warsztaty plastyczne i ruchowe, wykłady i porady ekspertów oraz ciekawy program artystyczny.
W Wielkiej Brytanii rusza nowa kampania uświadamiająca zagrożenie rakiem piersi. Jej adresatkami są starsze panie, które nierzadko uznają, że ta choroba ich już nie dotyczy i w efekcie coraz częściej stają się ofiarami wspomnianego nowotworu.
Za prawie 50 procent zgonów w naszym kraju odpowiedzialne są choroby układu krążenia. Te dane mają wpływ na postrzeganie niektórych schorzeń takich jak: zawał serca, udar mózgu, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze jako chorób cywilizacyjnych. Coraz więcej wiemy o tych problemach zdrowotnych, przede wszystkim dzięki nowoczesnym rozwiązaniom diagnostycznym, takim jak USB dopplerowskie. Pozwala ono na wykrycie nawet niewielkich problemów z tętnicami i żyłami.
Jak oswoić starość? – odpowiedzi na to pytanie poszukiwać będą organizatorzy i uczestnicy IV edycji Sopockich Targów Seniora, które odbędą się 19 i 20 października w Sopocie. Prócz licznej oferty wystawienniczej adresowanej do seniorów zaplanowano bogaty program edukacyjno-kulturalny, w tym m.in. ciekawe wykłady, warsztaty czy konsultacje zdrowotne.
Rak żołądka pozostaje jednym z najczęściej występujących w naszym kraju nowotworów złośliwych. W dalszym ciągu wielu pacjentów nie udaje się wygrać z tą chorobą. Winny tej sytuacji jest nie tylko specyficzny przebieg schorzenia, ale również zbyt późna diagnoza. W związku z tym lekarze akcentują znaczenie profilaktyki i prowadzą badania nad nowymi metodami leczenia nowotworów żołądka, które staną się szansą dla chorych.
Cukrzyca typu 2. stała się już chorobą cywilizacyjną. Schorzenie to jest powiązane z trybem życia człowieka i jego nawykami żywieniowymi. Sprzyjają mu nadwaga, otyłość i brak ruchu. Natura dla przetrwania gatunku wymyśliła możliwość magazynowania energii, lecz zupełnie nie przewidziała cywilizowanego świata, w którym człowiek ma pokarmu pod dostatkiem i by, żyć nie musi się właściwie ruszać... W obliczu zagrożenia cukrzycą wystarczy proste badanie, które pozwoli uchronić się przed tą poważną chorobą.
Polacy nie wykonują podstawowych badań profilaktycznych! Jak wynika z „Raportu na temat zdrowia Polaków”, który został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie w 2011 roku, nie mierzymy regularnie ciśnienia, nie sprawdzamy poziomu cholesterolu ani cukru we krwi. Zgodnie z dawnymi przekonaniami idziemy do lekarza dopiero wtedy, kiedy coś nam dolega i kiedy nie pomagają żadne leki dostępne bez recepty. Dlaczego tak się dzieje? Przecież tak wiele kampanii społecznych uświadamia nas, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
Co piętnasta kobieta w Polsce choruje na raka piersi. Każdego roku 5000 kobiet umiera z tego powodu. Większość z nich mogłaby żyć, gdyby tylko znalazła czas na bezpłatne badanie. Profilaktyka - magiczne słowo, które może zdziałać tak wiele, a wciąż znaczy tak mało dla polskich kobiet.
Zespół naukowców opracował nową technikę mammograficzną wykorzystującą obrazowanie molekularne, które może pomóc we wcześniejszym wykrywaniu raka piersi. W skład paneuropejskiego zespołu, pracującego pod kierunkiem hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej (CSIC), weszli naukowy z ośmiu instytucji z Holandii, Niemiec, Portugalii i Szwecji.
Najnowsze wytyczne do badań mammograficznych, zaprezentowane ostatnio przez dwie grupy badawcze specjalizujące się w obrazowaniu piersi, zakładają, że testy przesiewowe powinny być wykonywane nie tylko u kobiet po 40 roku życia.
Rusza pierwsza ogólnopolska akcja miesięcznika "Zwierciadło" - "Piękno w zdrowiu". Kierowana jest do wszystkich, którzy są świadomi konieczności dbania o swoje zdrowie, jak również do tych, którzy tej troski zechcą się nauczyć. Ambasadorką akcji została aktorka Anna Dereszowska.
27 września obchodzimy Światowy Dzień Serca. Organizatorzy programu „Serce na nowo" zapraszają na bezpłatne konsultacje kardiologiczne do Krakowa, Torunia i Wrocławia.
Krakowskie Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia wystąpiło do Małopolskiego Oddziału NFZ z pismem, w którym apeluje o objęcie badaniami profilaktycznymi osób starszych i to bez obowiązujących dotąd ograniczeń wiekowych. Stowarzyszenie jest organizacją działającą na rzecz seniorów.
Żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie, zapominamy o ruchu, źle się odżywiamy. Nadal pokutuje u nas opinia, że zdrowie to brak choroby i jeśli nic nas nie boli, to wszystko jest porządku, a do lekarza przychodzimy często dopiero w ostatniej fazie choroby...