Naukowcy odkryli setki genów zaangażowanych w rozwój cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych.
Odkryto nowy narząd, który może być największy ze wszystkich. Być może dzięki niemu odkryte zostaną nowe metody leczenia szerokiej grupy dolegliwości zdrowotnych, w tym także nowotworów. Jak to możliwe, że tak duży narząd umykał przez te wszystkie lata uwadze środowiska naukowego? Przez cały czas będąc tuż pod naszą skórą!
Badania prowadzone w ramach projektu AIRPROM, dają nadzieję na nową terapię astmy.
Europejscy naukowcy opracowali test oddechowy, który wykrywa przednowotworowe zmiany raka żołądka i może potencjalnie uratować tysiące istnień.
Badania wykonane, wyniki osiągnięte, artykuły opublikowane. Wydaje się, że mająca taki przebieg praca uczonych to dobrze wykonana robota. Okazuje się jednak, że niektóre prace są tak absurdalne, iż warto przyznać im specjalne nagrody.
Inżynieria tkankowa wywiera ogromny wpływ na świat nauki. Hodowanie organów i części ciała człowieka w laboratorium jest możliwe poprzez sztuczne rusztowania, w których nowe komórki są pobudzane do rozwoju. To oznacza możliwość symulowania nanostruktury tkanek organizmu oraz hodowania organów i części ciała człowieka w laboratorium.
Coraz większa liczba Europejczyków żyje dłużej. Wedle przewidywań do roku 2050 liczba obywateli UE powyżej 65 roku życia ma wzrosnąć o 70%, a liczba tych powyżej 80 lat o 170%. To stwarza poważne wyzwania - zaspokojenie nasilającego się zapotrzebowania na opiekę zdrowotną oraz dostosowanie systemów opieki zdrowotnej do potrzeb starzejącej się populacji i zapewnienie zrównoważonej opieki społecznej przy zmniejszonej sile roboczej.
Na Uniwersytecie Harvarda wręczono Antynoble, czyli nagrody, które najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia oraz odkrycia, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane.
Międzynarodowy zespół naukowców, pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu w Umeå w Szwecji, dostarcza nowych informacji o aspektach kształtowania się trzustki podczas rozwoju embrionalnego oraz o rozmieszczeniu tak zwanych wysepek Langerhansa w dojrzałym organie.
Zespół niemieckich i włoskich naukowców opracował peptydy oddziałujące na powierzchnię międzyfazową białko-białko enzymu, odgrywającą kluczową rolę w syntezie DNA, która ma zasadnicze znaczenie w rozwoju nowotworu. Naukowcy stworzyli peptydy, które oddziałują poprzez nowy mechanizm inhibicyjny i ograniczają rozwój nowotworu w lekoopornych komórkach nowotworowych jajników.
Naukowcy pomagają Europie, a w szczególności UE, sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed regionem starzenie się populacji i spadający wskaźnik urodzin. Stawiają również czoła rozdrobnieniu, które wpływa na oddziaływanie i skuteczność międzynarodowych i interdyscyplinarnych prac badawczych. Projekty ERA-AGE 1 i 2 (Europejska Przestrzeń Badawcza w dziedzinie starzenia się 1 i 2) w ramach ERA-NET poczyniły ogromne postępy w rozwiązywaniu tych problemów poprzez konsolidację zasobów badawczych i wiedzy specjalistycznej oraz optymalizację wpływu badań naukowych na politykę, praktykę i opracowywanie produktów. Dzięki projektom ERA-AGE 1 i 2 Europa odpowiada na zagadnienia, które każdemu leżą na sercu.
Naukowcy przekształcili komórki glejowe mózgu w dwie różne, funkcjonalne klasy neuronów. Ich odkrycia, opublikowane w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) Biology, mogą przyczynić się do istotnych postępów w leczeniu chorób neurozwyrodnieniowych takich jak choroba Alzheimera czy udar.
Prestiżowe polskie ośrodki naukowe zakwalifikowano się do projektu badawczego pt. „Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce – PolSenior”, którego celem jest wieloaspektowe przebadanie populacji ludzi starszych – poinformowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt zamówiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca