Liczba seniorów, którzy korzystają z Internetu w USA, stale rośnie. Ten trend odzwierciedla zmiany w strukturze populacji, wzrasta liczba obywateli w wieku powyżej pięćdziesięciu lat, wynika z badania Harris Poll.
Praca na emeryturze? Dotychczas odpowiedź na to pytanie była tylko jedna: „nawet nie ma o tym mowy"! Amerykanie pracowali zwykle do 65. lat, a następnie chętnie zasiadali w swoim ulubionym fotelu i korzystali z uroku zasłużonego odpoczynku. To się jednak zmienia, baby boomers rzadko decydują się na standardową emeryturę, częściej szukają możliwości dodatkowego zarobku.
Ekonomiczny zastój zmusza starszych Amerykanów do powrotu na rynek pracy. Od kiedy w grudniu 2007 roku recesja dotknęła USA, pracę straciło 5,7 milionów ludzi, poziom bezrobocia zwiększył się do 8,9%. Jednakże, liczba pracowników z grupy wiekowej 55+ zwiększyła się o 800 tysięcy.
Mówią, że życie zaczyna się po czterdziestce - to może być prawdą także w odniesieniu do kariery modela/modelki. Młodość przestaje mieć monopol na piękno, bo najwięcej pieniędzy mają liczni konsumenci w średnim i starszym wieku.
Jeśli sprawdzą się prognozy raportu przygotowanego przez Open University Business School, w przyszłości gospodarka Wielkiej Brytanii będzie musiała liczyć na armię starszych przedsiębiorców. Ankieta przeprowadzona wśród kilkuset właścicieli firm potwierdza, że zbiera się prawdziwy burza z powodu recesji i sztorm na rynkach finansowych.
Dla pokolenia Baby Boomers (osób urodzonych w czasie wyżu demograficznego w USA i w Kanadzie w latach 50. ubiegłego stulecia) telefony komórkowe nie są jeszcze narzędziem, służącym do łączenia się z Internetem. Dla osób tych Internet jest bowiem przede wszystkim źródłem informacji a nie rozrywki i w taki sam sposób widzą też wykorzystanie swoich telefonów - wykazała analiza przeprowadzona przez firmę badawczą Millward Brown dla Hallmark Channel.
Słowo „emerytura” nabiera nowego znaczenia, gdy chodzi o Amerykanów. Praca w ogródku i golf są już trochę passé. Przedstawiciele pokolenia Baby Boomer chcą być zajęci, ale nie przytłoczeni pracą, zaangażowani, ale nie przez 60 godzin w tygodniu. Ciągle chcą zarabiać, tyle, że bez stresu i presji, które cechują tradycyjną pracę.
W amerykańskiej wersji „Tańca z gwiazdami” pojawi się 63- letni Tom Selleck znany polskim widzom m. in. z serialu kryminalnego „Magnum”.
Skronie amerykańskiego pokolenia baby-boomers - tak chwalonego za zaangażowanie w sprawy społeczne i jednocześnie wyszydzanego za zbytnią pobłażliwość wobec samych siebie - siwieją. Zaczynają przechodzić na emeryturę, a raporty alarmują, że kondycja finansowa niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia. W istocie tylko boomers z klasy średniej mogą być zadowoleni, pozostali, jeśli nie będą dalej pracować, mogą mieć poważne kłopoty finansowe.
„Życie zaczyna się po 40-tce”- z takiego założenia wychodzi pokolenie tzw. boomers- Amerykanów urodzonych w czasie powojennego wyżu demograficznego. I, według najnowszych sondaży, stanowczo sprzeciwiają nazywaniu się starymi, dopóki nie osiągną 77 lat.
Kiedy ostatnia osoba z pokolenia baby boomers przejdzie na emeryturę, wartość nieruchomości Amerykanów mających powyżej 62 lat wyniesie około 37 trylionów dolarów! Banki kierują do emerytów ofertę zwaną reverse mortgage (odwróconym kredytem hipotecznym).
Amerykańscy 60-latkowie mieli niedawno okazję obejrzeć film dokumentujący ich młodość. Pokolenie baby boomers, które w chwili obecnej osiąga wiek emerytalny przedstawione zostało jako pełne optymizmu i zaangażowane w sprawy społeczne. Film zatytułowany „The Boomer Century: 1946 - 2046" to dla wielu osób iście sentymentalna podróż w najpiękniejsze lata ich życia. Oglądając film, z pewnością zadają sobie pytania o to, co pozostało z tamtych czasów, jakie miejsce we współczesnym świecie zajmują ich młodzieńcze ideały.
Pokolenie powojennego wyżu demograficznego w USA wykazuje zmianę w tendencji koncentrowania się na sobie - coraz częściej objawia się to w materialnym wsparciu rodziców i dorastających dzieci. Dla pracowników w średnim wieku pomoc finansowa oznacza jednak odłożenie terminu przejścia na emeryturę lub mniejsze oszczędności na własną jesień życia.
Kobiety po 50. roku życia są najszczęśliwszą grupą spośród wszystkich Australijczyków - posiadają dużo wolnego czasu, nie narzekają na brak pieniędzy, mają ambitne cele, wiele do zrobienia, chcą dużo osiągnąć. Skupiają się na karierze i edukacji, odbywają liczne podróże. Mężczyźni w tym wieku zaś częściej przestają fascynować się pracą zawodową i poszukują innych wyzwań.
W USA ruszył kolejny serwis przeznaczony tylko dla seniorek. Jak oszacowali twórcy serwisu, grupę docelową użytkowników stanowią amerykańskie kobiety w wieku od 40 do 60 lat. W Stanach Zjednoczonych grupę taką szacuje się na blisko 41 milionów osób.