Dzień Babci i Dzień Dziadka to czas, w którym zwłaszcza młodsze dzieci w szczególny sposób podkreślają swoją więź z dziadkami poprzez laurki, życzenia, kwiaty i przedszkolne przedstawienia. Warto przy okazji święta przypomnieć, że dziadkowie są niezwykle ważnymi osobami w każdej rodzinie - przez sam fakt swojego istnienia a nie tylko przez pomoc jakiej mogą udzielić.
Amerykański Urząd Statystyki (the US Census Bureau ) informuje, że w ciągu dwóch ostatnich pokoleń, od 1970 do 1997, liczba rodzin, w których dziadkowie pełnią funkcję rodziców, zwiększyła się o 76 procent. Jako przyczyny tego status quo podaje się: zażywanie narkotyków przez rodziców, nastoletnie macierzyństwo, rozwody, choroby, zaniedbanie, popełnianie przestępstw i odsiadywanie wyroków w zakładach karnych, porzucanie dzieci. Wielu młodych ludzi znajduje jednak dom i opiekę dzięki miłości i odpowiedzialności swych dziadków.
Książka Barbary Bietz, Like a Maccabee (Jak Machabeusze), opowiada o 10-letnim chłopcu kochającym grę w piłkę nożną, jego walce przeciw niesprawiedliwości i złemu traktowaniu oraz relacjach z dziadkiem i o żydowskim święcie Chanuka.
Amerykańscy naukowcy, szukając odpowiedzi na pytanie o to, co sprawi, iż jedni ludzie angażują się w życie kościoła chętniej niż inni stwierdzili, iż duże znacznie ma stosunek najstarszego pokolenia do praktyk religijnych.
Niekiedy może się wydawać, że zbyt liczna rodzina to źródło stresu i nieporozumień, w rzeczywistości wszystko zależy od panujących w niej relacji i podziału obowiązków. Życie w kilkupokoleniowej rodzinie ma wiele zalet, jedną z sytuacji, w których pomoc babci lub dziadka trudno przecenić są narodziny dziecka.
Starzenie się społeczeństwa to jeden z częstszych tematów badań socjologicznych. Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na marginalizacje życia starszych osób, podkreślając, iż seniorzy bardzo często pozbawieni są opieki i wsparcia. Do nieco innych wniosków doszli amerykańscy demografowie, którzy skupili się na pozytywnych aspektach jesieni życia. Twierdzą oni, że seniorzy żyją nie tylko dłużej, ale i zdrowiej, zaś zachowanie dobrej kondycji psychofizycznej pozawala im cieszyć się kontaktem z najbliższą rodziną do naprawdę później starości – informuje New York Times.
Grono pedagogiczne ze szkoły w Brwinowie niechętnie widzi na zebraniach dziadków, ponieważ nauczyciele powinni informować o postępach dziecka w nauce tylko rodziców.
Japonka w wieku ponad 50 lat urodziła własnego wnuka. Kobiecie wszczepiono jajeczko jej córki zapłodnione nasieniem zięcia.
Bycie babcią czy dziadkiem może być fantastycznym doświadczeniem. Obcowanie z wnukami nie jest obciążone odpowiedzialnością za ich wychowanie i to daje dziadkom znacznie więcej luzu, niż mają go rodzice. Jeśli dziadkowie i wnuki robią coś, co i jednym, i drugim sprawia przyjemność, to ze wspólnego spędzania czasu mogą czerpać wiele radości. Psychologowie zalecają, aby bardzo uważać na tzw. poświęcanie się. Jeśli robimy coś wbrew sobie, to dzieci bezbłędnie to wyczują i obie strony będą niezadowolone.
Wnukowie w całej Wielkiej Brytanii mogą pokazać jak bardzo uwielbiają swoich dziadków poprzez projektowanie specjalnej kartki na Dzień Dziadków.
Na międzynarodowej konferencji poświęconą AIDS (the International AIDS Conference) spotkały się m. in. afrykańskie i kanadyjskie babcie, Afrykanki przybyły, aby poruszyć problematykę dzieci, które stały się sierotami z powodu epidemii AIDS.
Jak wynika z przeprowadzonych ostatnio badań, około połowa dzieci w Chinach jest edukowana przez swoich dziadków. Według środowisk naukowych, takie zjawisko jest bardzo niebezpieczne i może mieć zły wpływ na rozwój dziecka.
Niezwykłą formę rozrywki podczas wakacji, zapewnił dzieciom Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. W każdą środę dzieci mogą zobaczyć jak bawili się ich dziadkowie - informuje "Gazeta Wyborcza".
Dzień Dziadków jest pomysłem gospodyni domowej Marian Lucille Herndon McQuade z hrabstwa Fayette z Zachodniej Virginii, która chciała by poprzez to święto wnuki zaczęły bardziej doceniać mądrość i spuściznę swoich dziadków. Pierwsze prezydenckie obwieszczenie dotyczące nowego święta miało miejsce w 1978 roku i od tamtej pory, co roku, we wrześniu, w każdą pierwszą niedzielę po Święcie Pracy obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych Narodowy Dzień Dziadków. Aby uhonorować ową starszą część społeczeństwa, która jest niedoścignionym wzorcem najlepszego opiekuna, Census Bureau w w USA postanowiło przedstawić kilka faktów dotyczących społeczności babć i dziadków.
Zgodnie z wyliczeniami amerykańskiego odpowiednika GUS - US Census Bureau - najszybciej powiększającą się grupą wiekową w Stanach Zjednoczonych są osoby po 65 roku życia. Ich liczba ma wzrosnąć z obecnych 35 do 85 milionów w 2050 roku.