Teściowa Baracka Obamy zamieszka w Białym Domu, żeby pomóc w opiece nad córkami nowego prezydenta USA. Najsłynniejsza obecnie amerykańska babcia nie jest jednak wyjątkiem, a raczej wyrazicielką ogólnonarodowego trendu – dojrzali rodzice coraz częściej pomagają swoim dzieciom w wychowywaniu ich latorośli. Eksperci uważają, że masowe przeprowadzki seniorów do domów dorosłych pociech wynikają z efektów kryzysu finansowego.
Chyba nie ma ludzi, którzy chcieliby pozostać samotni w Święta Bożego Narodzenia. Nawet jeśli spotkanie z rodziną wymaga dalekich podróży, wyjątkowo chętnie decydujemy się na wyprawę w czasie niebyt ciepłych, grudniowych dni. Mimo to, można wskazać takie aspekty Świąt, które przyprawiają o ból głowy – rozgardiasz, tłum, permanentne pokrzykiwania dzieci, niewygodne pytania niektórych członków rodziny, zamęt. Czy da się uniknąć kłopotów? Co zrobić, by rodzinny zjazd nie stał się udręką? Swoją historię świąteczną opowiada Amy Goyer z AARP.
56-letnia Jaci Dalenberg z Mansfield urodziła trzy dziewczynki. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego - wszak to nie pierwszy przypadek, w którym dojrzała kobieta wydaje dzieci na świat - gdyby nie to, iż pani Dalenberg jest jednocześnie matką i babcią maluchów...
Babciu przyjedziemy do Ciebie na święta....w 2010 roku. Nie jest to żart. Tak często kończą się rozmowy telefoniczne wnuków z dziadkami. Do niedawna sytuacja, w której dziadkowie mieszkali od wnuków na tyle daleko, by nie mogli się widywać choćby co kilka dni, była raczej rzadka. Obecnie w czasie częstszych przeprowadzek a nawet wyjazdów za granicę w poszukiwaniu pracy, model dziadków mieszkających kilkaset kilometrów dalej zdarza się coraz częściej. Jak nie stracić kontaktu z wnukami mieszkając tak daleko od nich?
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych i Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności to organizatorzy konkursu „Seniorzy w akcji”, który miał promować projekty angażujące osoby starsze do działania na rzecz otoczenia i rozwijające współpracę międzypokoleniową. Efekt konkursu to podjęcie wielu przedsięwzięć, jednym z nich jest Szkoła Super Babci.
Janelle Perry, 47- letnia mieszkanka Australii urodziła trojaczki. Kobieta jest już babcią dwójki dzieci.
Jak wynika z nowego raportu odnoszącego się do doświadczeń macierzyństwa (The Making Of Modern Motherhood report), babcie ze zgrozą obserwują, jak ich dzieci zmieniają się w zbyt ambitnych, współzawodniczących rodziców swych rozpieszczonych, absorbujących pociech – pisze na www.guardian.co.uk Amelia Hill.
Rozwód zawsze jest dramatem – dla rozwodzących się małżonków, ich dzieci, ale także rodziców, którzy boją się, że utracą kontakt z ukochanymi wnukami. Rzeczywiście, czasem bywa tak, że ten z małżonków, który po rozwodzie uzyskał prawo do opieki nad dziećmi utrudnia byłym już teściom kontakty z wnukiem czy wnuczką. Czasem dlatego, że ma do nich uzasadniony – bądź nie - żal, czasem ze zwykłej złośliwości, a bywa i tak, że chce po rozwodzie zacząć zupełnie nowe życie i całkowicie odcina się od starego - tego, które zakończyło się klęską. Nie da się jednak zmienić jednego: dziadkowie zawsze pozostaną dziadkami i żaden sądowy wyrok nie może tego zmienić.
Menopauza okazuje się być strategią natury mającą zagwarantować ludziom dobrą kooperację w wychowaniu nowego pokolenia i zapobiec konfliktom między teściowymi a synowymi, pisze telegraph.co.uk.
Model rodziny ulega zmianie. Jesteś rozwiedziony? Twoje dzieci założyły nowe rodziny? Musisz stawić czoła temu, że wszedłeś w nowy związek, wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza i teraz masz biologiczne i przybrane wnuczęta?
Urząd Skarbowy w Legnicy edukuje licealistów i zachęca - Wypełnij babci PITa. Doświadczenia i obserwacje z dotychczasowych, corocznie przeprowadzanych akcji PIT z tytułu rocznego rozliczenia podatku dochodowego przez osoby fizyczne wskazują, że wiele problemów z rozliczeniem mają osoby starsze.
Ponad 50 proc. ankietowanych Polaków sięga do korzeni, chce wiedzieć jak wyglądało życie ich dziadków czy pradziadków. Osiem lat temu takie zainteresowanie deklarowało 41 proc. respondentów.
"Zaadoptuj dziadków na ferie zimowe" to akacja zorganizowana przez gdański Klub Przyjaciół Strzyży. Celem przedsięwzięcia jest integracja międzypokoleniowa.
Jak wynika z sondażu opublikowanego przez CBOS przed Dniem babci i Dziadka, najczęściej jesteśmy wdzięczni rodzicom swych rodziców za: poczucie, że nas kochają, wiarę, zasady moralne oraz obowiązkowość i pracowitość.
Z sondażu Gazety Wyborczej wynika, że kobiety w Polsce chcą przechodzić na emeryturę jak najszybciej się da. Stanowczo wolą zajmować się domowymi obowiązkami i opiekować wnukami niż pracować do sześćdziesięciu kilku lat. Większość kobiet prezentuje takie opinie, pomimo faktu, że wcześniejsze emerytury nie są dla nich korzystne finansowo i powodują wcześniejszy start w jesień życia.