Ból kręgosłupa jest najczęściej wynikiem złych nawyków i nieprawidłowej postawy. Powodować go mogą również wady wrodzone, urazy czy stany zapalne. Niemal każdy z nas w swoim życiu doświadczył lub doświadczy mniejszych lub większych problemów z kręgosłupem, jeżeli o niego nie dba. Dlatego warto poznać pięć kroków, które pozwolą nam zatroszczyć się o jego zdrowie.
Osteopatia i chiropraktyka są zaliczane do medycyny alternatywnej. Stanowią podejście, w którym badanie manualne wykorzystywane jest do stawiania diagnozy i leczenia chorych. Ich praktykanci prezentują przekonanie, że zależność między ciałem a umysłem ma znaczenie zarówno w zdrowiu, jak i chorobie.
Często bywa, że budzimy się rano i wcale nie mamy ochoty odrywać głowy od poduszki. Winny tej sytuacji wcale nie musi być materac. Równie skutecznie komfortowy sen uniemożliwia źle dobrany stelaż.
Stawy są najistotniejszą składową częścią układu ruchu. Biorąc pod uwagę ich złożoną budowę i funkcję, jaką pełnią, są najbardziej narażone na uszkodzenia. Pewną trudność napotyka ustalenie przyczyny zapalenia stawu.
Często bywa, że budzimy się rano i wcale nie mamy ochoty odrywać głowy od poduszki. Winny tej sytuacji wcale nie musi być materac. Równie skutecznie komfortowy sen uniemożliwia źle dobrany stelaż.
Dolegliwości układu chrzęstno-stawowego dotyczą coraz szerszej grupy, nie tylko osób starszych, ale także czynnie uprawiających sport, narażonych na urazy i przeciążenia. Wszystkie one powinny szczególnie zadbać o higienę układu ruchowego przyjmując preparaty z glukozaminą.
Zimą częściej odczuwamy bóle mięśni i stawów, utrudniające normalne funkcjonowanie. Dyskomfort związany ze stanami zapalnymi oraz kontuzjami jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. Skarży się na nie ponad połowa Polaków – na ogół starszych, ale nie tylko. Tym wszystkim dolegliwościom można zaradzić poprzez miejscowe działanie rozgrzewające lub chłodzące. Wszystko zależy od rodzaju i przyczyny wystąpienia przykrych objawów.
Na bóle szyi skarży się coraz więcej osób. Długie siedzenie przed telewizorem czy komputerem, zły materac, zbyt wysoka poduszka – wszystko to ma wpływ na powstawanie zwyrodnień w tym bardzo ważnym odcinku kręgosłupa. Czasem jego przeciążenie sygnalizują nam także zawroty i bóle głowy, omdlenia czy drętwienie rąk. Te objawy niepokoją, choć tak naprawdę nie muszą być groźne.
Bóle kręgosłupa to powszechna i uciążliwa dolegliwość. Szacuje się, że z ich powodu cierpi aż 80 procent społeczeństwa wieku 30 - 40 lat, a w późniejszym wieku problem ten dotyka jeszcze więcej osób.
Bóle kręgosłupa to bardzo popularna i dokuczliwa dolegliwość często wynikająca z trybu życia. Problemy z kręgosłupem mogą być następstwem zbyt dużej wagi, dźwigania ciężarów, siedzącego trybu życia lub zbyt intensywnego wysiłku fizycznego.