Aż 9 milionów Polaków cierpi z powodu bólu stawów, niemal 1,2 miliona codziennie przyjmuje leki na choroby reumatyczne. 12- go października obchodzony był Światowy Dzień Reumatyzmu, w związku z nim w Instytucie Reumatologii w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „Oddajmy głos chorym”.
Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. Schorzenie przejawia się poprzez stopniowe, patologiczne zmiany w obrębie elementów krążka- uszkadzanie pierścienia włóknistego, bądź przemieszczanie jądra miażdżystego. Uszkodzenie pierścienia może doprowadzić do tzw. przepukliny, dalszy rozwój procesu chorobowego może spowodować przerwanie i wydostanie się jądra miażdżystego poza obszar pierścienia.
Ból pleców to dolegliwość, która w różnych momentach życia dotyka ponad 70 proc. osób. Badania naukowców dowiodły, iż pomocna w złagodzeniu bólu może być nie tylko farmakologia, ale i medycyna niekonwencjonalna.
Migrena to coś więcej niż zwykły ból głowy, to utrudniająca życie choroba. Trudne jest także jej zdiagnozowanie i leczenie.
Borykasz się z bólem kręgosłupa? Trudno ci wykonywać podstawowe czynności życiowe? Męczy cię ogólny brak dobrego samopoczucia: migreny, bezsenność, problemy skórne, zła przemiana materii? Czy wiesz, że problemy te można rozwiązać stosując masaż kręgosłupa?
Na podstawie dużych badań epidemiologicznych udowodniono, że przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet oraz raka jelita grubego. Obiecujące są także efekty stosowania ibuprofenu w leczeniu wspomagającym w chorobie Alzheimera.
Mieszkańcy rozwiniętych regionów coraz częściej sięgają po środki przeciwbólowe, zapotrzebowanie na tego typu preparaty rośnie nawet o kilkanaście procent rocznie.
Fascynacja aloesem towarzyszy ludzkości od tysięcy lat, a niezwykłe właściwości tej unikalnej rośliny znajdują kolejne, różnorodne zastosowania. Już przed wiekami odkryto, że sok z aloesu działa regenerująco oraz uodparniająco na organizm.
Starsza pani, która dodawała do swych potraw marihuanę w celu zniwelowania męczących ją depresji i bólu, została wezwana do sądu. Po przeprowadzeniu postępowania, 68- letnia Patricia Tabram została skazana na 250 godzin pracy społecznej oraz grzywnę w wysokości 1000 funtów.
Hipnoza - to słowo dla wielu ludzi brzmi jak zaklęcie. Zdaje się być kartą wstępu do świata magii i tajemniczych rytuałów. Wyobraźnia podsuwa obrazy bezwolnych ludzi, którzy w głębokim transie badają tajemnicze przestrzenie własnej duszy. Świat zewnętrzny znika i zdaje się, ze wydani są oni na złe i dobre moce mrocznego wydającego im rozkazy hipnotyzera. W stanie hipnozy ludzie chodzą po żarzących się węglach, z rozkoszą biegają po ostrych odłamkach szkła, leżą sztywno pomiędzy dwoma krzesłami opierając się na nich jedynie potylicą i piętami.
Naukowcy z University of Edinburgh opracowali nową syntetyczną mieszaninę, która prawdopodobnie mogłaby łagodzić ból wywołany artretyzmem lub innego typu schorzeniami układu nerwowego.
Akupunktura to starożytna metoda leczenia bardzo popularna w Chinach, Japonii, Korei i wielu innych krajach Azji Wschodniej. Polega na nakłuwaniu odpowiednich punktów ciała , co ma pozwolić organizmowi przywrócić w nim harmonię i równowagę.
Jak przedstawia magazyn Journal of Advanced Nursing, muzyka w znacznym stopniu łagodzi ból wywołany różnymi przewlekłymi schorzeniami. Okazuje się, że słuchanie muzyki może zredukować odczuwanie bólu nawet o 21 proc., zaś objawy depresji może zmniejszyć aż o 25 proc.
11 stycznia w hotelu Holliday Inn odbyło się podsumowanie trwającej od października kampanii „Nie musi boleć”. Spotkanie poprowadziły Agnieszka Rosłoniak i Marzanna Graff - Oszczepalińska, a wzięli w nim udział znani specjaliści w dziedzinie leczenia bólu: dr Małgorzata Malec – Milewska, prof. Jerzy Wordliczek i prof. Leon Drobnik. Przedstawili oni najnowsze zalecenia na temat uśmierzania bólu pooperacyjnego, a swoimi doświadczeniami dotyczącymi bólu podzielili się z zebranymi znani artyści i dziennikarze, m. in. Anna Prus i Damian Aleksander.