Znów po całym dniu przy biurku dokuczają ci plecy? A może ból pojawia się, gdy nachylasz się po coś? Najczęściej właśnie dopiero w takich momentach przypominamy sobie o naszym kręgosłupie. Tymczasem, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości w jego obrębie, o tę podporę naszego całego ciała możemy dbać podczas codziennych aktywności każdego dnia – wstając z łóżka, a nawet śpiąc. Jak to zrobić?
Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności?
Wstając rano z łóżka, podnosząc ciężką torbę czy myjąc głowę w umywalce, nagle czujesz chrupnięcie i dosłownie zgina Cię w pół. Przyszywający ból nie pozwala swobodnie się wyprostować. Znasz to?
Zespoły bólowe kręgosłupa spowodowane są najczęściej siedzącym trybem życia. Miękkie fotele, brak aktywności ruchowej doprowadzają do uszkodzenia aparatu stabilizującego kręgosłup, zniesienia fizjologicznych krzywizn, przepukliny, a następnie zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Warto więc już dziś dowiedzieć się wiedzieć, jak zapobiec tak niepożądanym dolegliwościom.
Każdy wypadek, podczas którego dochodzi do silnego uderzenia lub szarpnięcia ciałem, niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia mięśni i stawów. Urazy poszczególnych odcinków kręgosłupa upośledzają funkcjonowanie organizmu, powodują dolegliwości bólowe i utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Jednym z częstych urazów jest odgięciowy uraz kręgosłupa, do którego może dojść np. w sytuacji, gdy w tył naszego auta uderza inny pojazd.
Dolegliwości bólowe kręgosłupa są epidemią XXI wieku. Szacuje się, że w ciągu swojego życia około 80 proc. społeczeństwa cierpi lub będzie cierpiało z ich powodu. Standardowo pacjent zgłaszający się z takimi dolegliwościami do lekarza pierwszego kontaktu otrzymuje typowe leczenie farmakologiczne oraz fizykalne, a także zwolnienie lekarskie - zazwyczaj do 14 dni. Po ustąpieniu ostrej fazy bólowej wdrażana jest rehabilitacja, która bardzo często przynosi jedynie chwilowe złagodzenie objawów, które po pewnym czasie powracają.
Wyniki raportu agencji SR Research wskazują, że nawet 45% z nas zmaga się z dolegliwościami kręgosłupa przynajmniej od 5 lat, a 29% osób jeszcze dłużej. Przechodzony problem? To jedna z przyczyn poważnych komplikacji, z którymi najczęściej trafiamy do fizjoterapeuty lub chirurga. W przypadku drugiego specjalisty, zaskakująco często wizyta kończy się umówieniem terminu operacji. Według badań opublikowanych w ostatnich latach przez czasopismo „Spine” aż 43% osób, które zgłosiły się do chirurga przeszło zabieg, w przeciwieństwie do pacjentów, którzy skorzystali najpierw z pomocy fizjoterapeuty (1,5%). Okazuje się, że w wielu przypadkach terapia nieinwazyjna okazuje się skuteczniejszą metodą niż leczenie chirurgiczne.
Schorzenia kręgosłupa to nowa choroba cywilizacyjna, która dotyka już ponad 80 proc. Polaków. Liczba ta nieustannie wzrasta. Sprzyja temu postęp cywilizacyjny, który w połączeniu z niewiedzą i złymi nawykami tworzy niezwykle niebezpieczną perspektywę.
Kolejny dowód na to, że prawidłowa praca zgryzu to nie tylko kwestia estetyki, ale także naszego zdrowia. Jeśli dokuczają ci bóle głowy, karku, poranne napięcie w mięśniach twarzy, zgrzytanie zębami lub problemy z kręgosłupem, stomatolodzy doradzają, byś sprawdził stan swoich zębów. Te bowiem mogą mieć bezpośredni wpływ na naszą postawę, a nawet motorykę.
Badania kliniczne pokazują, że długotrwały ból odcinka szyjnego to jeden z najpopularniejszych powodów wizyt u fizjoterapeutów. Szacuje się, że nawet 90% populacji skarży się na tego typu problem. Tradycyjne zabiegi medyczne bardzo często nie przynoszą oczekiwanych efektów. Co możemy zrobić, żeby sobie pomóc? Skuteczną alternatywą w sposobie leczenia jest terapia manualna. Na czym polega?
Im dłużej prowadzimy samochód tym gorzej dla naszego kręgosłupa. Niemalże 85 procent Polaków dostrzega związek między czasem spędzonym za kierownicą, a chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa - wynika z raportu „Komfort jazdy” przygotowanego na zlecenie Kongsberg Automotive.
To choroba przewlekła, reumatyczna, która obejmuje stawy osiowe kręgosłupa. Pierwszym sygnałami zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK), bo o nim mowa, należą nocna i poranna sztywność stawów oraz ból w okolicy krzyżowej. Na czym polega i jak leczyć to schorzenie, podpowiadają eksperci programu „Zdrowa ONA”, reumatolog, gastrolog i fizjoterapeuta.
Dyskopatia to zwyrodnienie kręgosłupa związane z degeneracją krążka międzykręgowego. Termin ten bywa jednak nadużywany i zdarza się, że uchodzi za bardziej naukowe określenie bólu krzyża. Co powinniśmy wiedzieć na temat dyskopatii? W jakich sytuacjach trzeba bezwzględnie skontaktować się z lekarzem podpowiada Marcin Baranowski, dyrektor ds. rehabilitacji MEDI-system.
Siedzący tryb życia, praca za biurkiem, mała aktywność fizyczna, nadwaga i różnego rodzaju kontuzje – to główne przyczyny występowania dolegliwości kręgosłupa. Objawami tych problemów są ograniczenie zakresu ruchu, uczucie zablokowania w kręgosłupie oraz ostry, promieniujący do kończyn ból. Z powodu schorzeń kręgosłupa cierpi już około 80 procent społeczeństwa po trzydziestym roku życia, a z wiekiem liczba skarżących się na nie rośnie.
Aż 70 procent osób zatrudnionych wykonuje swoją pracę siedząc za biurkiem. Tymczasem długie przebywanie w pozycji siedzącej nie wpływa korzystnie na stan naszego zdrowia. Praca przy biurku, brak aktywności ruchowej i nieodpowiednie krzesła czy fotele to poważni wrogowie naszych kręgosłupów. To niestety prosta droga do zmian zwyrodnieniowych.