Już krótkie wprowadzenie do praktykowania uważności pomaga ludziom radzić sobie z bólem fizycznym i negatywnymi emocjami. Skutek uważności był tak wyraźny, że nawet gdy uczestnicy byli poddawani działaniu wysokiej temperatury, ich mózg reagował tak, jakby odczuwał normalne, bezbolesne ciepło.
Przebadano pary żyjące z reumatoidalnym zapaleniem stawów i oceniono, jak radzą sobie z tą wyniszczającą chorobą. Jak się okazało, ci ludzie, którzy razem stawiają czoła problemom, odczuwają mniejszy stres psychologiczny i mają lepsze relacje.
Doświadczanie traumy w dzieciństwie może mieć wpływ na to, jak wiele bólu dana osoba odczuwa w wieku dorosłym, według badaczy z Penn State.
Stosowanie akupunktury może zwiększyć skuteczność standardowej opieki medycznej, zmniejszając nasilenie przewlekłego bólu i depresji.
Celowany trening fizyczny może poprawić jakość życia pacjentów z przerzutowym rakiem piersi i złagodzić uczucie zmęczenia.
Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego jest częstą przyczyną bólu i sztywności stawów. Chociaż wiadomo, że wysiłek fizyczny łagodzi objawy, tylko jedna na dziesięć osób regularnie ćwiczy.
Kiedy u pacjenta rozpoznane zostanie atopowe zapalenie skóry, diagnoza innego schorzenia jest wysoce prawdopodobna.
Istnieją genetyczne powiązania między nieswoistym zapaleniem jelit (inflammatory bowel disease, IBD) a chorobą Parkinsona (PD).
Przeanalizowano dane dotyczące śmiertelnych przedawkowań opioidów z okresu dwóch dekad lat u osób w wieku powyżej 55 lat. Okazuje się, że wzrasta problem śmiertelnego w skutkach stosowania tych substancji.
Osoby aktywne osoby aktywne fizycznie cechują się wyższą tolerancją na ból niż te, które prowadzą siedzący tryb życia; im wyższy poziom aktywności, tym wyższa tolerancja na dolegliwości bólowe.
Warto się przytulać. Serdeczny uścisk może korzystnie wpłynąć na dobrostan fizyczny i psychiczny danej osoby, mówią eksperci z Holenderskiego Instytutu Neuronauki.
Zespół jelita drażliwego (irritable bowel syndrome, IBS), najczęstsze zaburzenie żołądkowo-jelitowe, może być spowodowany... grawitacją
Nawet godzinę po zatrzymaniu akcji serca niektórzy pacjenci, którzy powrócili do żywych dzięki resuscytacji krążeniowo-oddechowej (CPR), mieli wyraźne wspomnienia doświadczenia śmierci, a ich aktywność mózgowa, gdy byli nieprzytomni, miała związek z myślami i pamięcią.
Kiedy nasze ciało doznaje urazów lub zmaga się z infekcjami, aktywuje mechanizmy obronne. Sprawia, że komórki zaczynają działać tak, by pozbyć się zagrożeń. Ten proces powoduje stan zapalny, który często objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i bólem. Na krótką metę jest on oznaką gojenia się organizmu, niezależnie od tego, chodzi o otarcie kolana, czy przeziębienie. Jeśli jednak stan zapalny utrzymuje się dłużej, zagraża organizmowi i prowadzi do wielu chorób. Sprawdź, jakie są jego oznaki.
Przewlekłemu bólowi często towarzyszy depresja i niepokój. Te dwa ostanie zaburzenia zaś są najczęstszymi problemami psychicznymi na całym świecie.