Kiedy następnym razem skaleczysz się, uderzysz w łokieć, czy też wylejesz na siebie gorącą kawę, nie powstrzymuj niecenzuralnych słów cisnących się na usta - przekleństwa mogą mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.
„W jakimś momencie życia każdy z nas traci kogoś bliskiego. To może być rodzic, dziecko, współmałżonek, przyjaciel - nie ma znaczenia wobec żalu, który zawsze towarzyszy takiej stracie", mówi Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com. Niemożność obcowania z drogim krewnym lub przyjacielem sprawia ból i trudne do zniesienia cierpienie. Kuszące okazuje się w takich sytuacjach zaprzeczenie uczucia żalu, bo wówczas - jak nam się wydaje - moglibyśmy uniknąć rozpaczy. A jednak znacznie zdrowiej jest zaakceptować uczucia straty i opuszczenia, aby w sposób świadomy przebyć proces żalu.
Legalny obrót substancjami psychoaktywnymi to olbrzymia część światowego rynku produktów leczniczych. W Europie legalna konsumpcja leków korygujących działanie centralnego układu nerwowego przekracza poziom światowy. Polska jest jednak bliższa globalnej średniej.
Jak szacują eksperci, na vulvodynię cierpi około 16% kobiet. Dotychczas choroba ta rzadko była diagnozowana, obecnie naukowcy dysponują dowodami, że powoduje ona intensywny, przewlekły ból i/lub niemożność współżycia płciowego.
Podczas odbywającego się w Cambridge Europejskiego Tygodnia Walki z Bólem ogłoszono pierwsze wyniki ankiety PainSTORY, która jest pierwszym tego rodzaju programem badań polegającym na śledzeniu przez rok losów pacjentów cierpiących na przewlekły ból. Badania przeprowadzane są w 13 krajach Europy, a ich celem jest lepsze zrozumienie sposobów zwalczania przewlekłego bólu w Europie.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o udzielenie informacji na temat skali zjawiska samobójstw popełnianych przez pacjentów w polskich szpitalach oraz działań podejmowanych na rzecz zapewnienia hospitalizowanym chorym bezpieczeństwa i ochrony przed targnięciem się na własne życie. Prośba rzecznika jest bezpośrednio związana z powtarzającymi się w ostatnim czasie przypadkami samobójczych zgonów pacjentów przebywających w szpitalach.
Jesienią częściej niż w innych porach roku bolą nas mięśnie i stawy. Na bóle różnego pochodzenia skarży się ponad połowa Polaków, głównie starszych. Głównymi przyczynami pojawiających się w starszym wieku dolegliwości bólowych są choroby przewlekłe: choroba reumatyczna, zmiany zwyrodnieniowe stawów, znaczna nadwaga czy osteoporoza, ale także grypa, przeziębienie, zwichnięcia, stłuczenia i przeciążenie.
Przebywając w estetycznie urządzonych pomieszczeniach czujemy się lepiej niż w zaniedbanych wnętrzach, analogicznie można podejść do wpływu wystroju miejsc użyteczności publicznej.
Już przed wiekami odkryto, że sok z aloesu działa regenerująco oraz uodparniająco na organizm. Zawarte w nim polisacharydy modulują biologiczną aktywność pozostałych zawartych w nim związków tak, aby efektywnie ze sobą współdziałały. W podobny sposób aloes balansuje reakcje zachodzące w organizmie - np. blokuje ból i powstawanie stanów zapalnych. Sok z miąższu tej unikalnej rośliny idealnie sprawdzi się w stanach osłabienia i przemęczenia, ponieważ pomoże organizmowi w regeneracji i nabraniu nowych sił.
Liczba osób chorujących na stwardnienie w Polsce jest większa niż w wielu innych państwach europejskich, ale możliwość poddania się odpowiedniej terapii jest u nas bardzo utrudniony. Odsetek pacjentów, którzy korzystają z adekwatnej terapii wynosi w Polsce jedynie 2%, podczas gdy dla innych krajów Unii Europejskiej to przeciętnie 25 – 40% Wzięto tu pod uwagę uważane za najlepsze w przypadku wspomnianej choroby tzw. leczenie immunomodulacyjne.
Z badania TNS OBOP wynika, że wiedza Polaków na temat skutecznych metod kontroli bólu nadal jest bardzo niewielka. Ponad połowa osób, które odczuwają dolegliwości uniemożliwiające normalne funkcjonowanie, ucieka się do samoleczenia za pomocą środków dostępnych bez recepty.
Aż 75% Polaków odczuwa ból, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków – wynika z badań przeprowadzonych w ramach inauguracji Ogólnopolskiego programu skutecznej kontroli bólu – „Ulga w bólu”.
Airnergy to nowy zabieg optymalnego przyswajania tlenu.
Na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków. Tylko w 2006 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo - szkieletowych. Ból kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego, uznany za schorzenie cywilizacyjne.
Przyzwyczajenie do siedzenia stało się drugą naturą człowieka. Krzesła są wszędzie tam, gdzie ludzie pracują i odpoczywają. Pozorna ulga dla nóg odbija się jednak niekorzystnymi konsekwencjami dla kondycji kręgosłupa i całego organizmu.Lekarstwem na złe skutki przedłużającego się siedzenia jest oczywiście aktywny styl życia. Ale przede wszystkim trzeba zadbać o jakość siedziska, z którego w ciągu dnia korzystamy najczęściej i najdłużej.