Fizyczny ból i intensywne poczucie odrzucenia "bolą" w taki sam sposób, wynika z nowych badań.
Medytacja jest najlepszym sposobem na koordynację ciała i umysłu, okazuje się nawet skuteczniejsza niż taniec.
Czuć się dobrze z samym sobą oznacza zwiększyć pewność siebie, ale nie tylko. Okazuje się, że optymiści i ludzie szczęśliwi dłużej pozostają emocjonalnie i fizycznie zdrowi.
Coraz częściej skarżymy się na bóle mięśniowo-szkieletowe, których leczenie kojarzy się z uciążliwą rehabilitacją. Jednak nie każde panaceum na ból musi być nieprzyjemne. Dobrym przykładem jest masaż.
W sobotę 11 grudnia 2010 roku w Poradni Leczenia Bólu Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego CMKP w Warszawie odbędzie się Dzień Otwarty, podczas którego pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów w zakresie leczenia bólu. Akcja organizowana jest w ramach Ogólnopolskiego Programu Skutecznej Kontroli Bólu „Ulga w bólu”. Honorowy patronat nad Programem oraz Dniami Otwartymi objęło Polskie Towarzystwo Badania Bólu.
Nasza wrażliwość na ból zależy w znacznym stopniu od komponentów genetycznych organizmu, niemniej informacja na temat faktycznych "genów bólu" i ich funkcji nie jest łatwo dostępna. Z problemem zmierzył się zespół naukowców badający powiązanie między bólem a zmiennością genów. Naukowcy odkryli, że niewielkie zmiany w pewnym genie przekładają się na różnice we wrażliwości ludzi na ostry i przewlekły ból. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Cell, zostały częściowo dofinansowane z grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) dla doświadczonych naukowców.
W tym roku wyróżniono m. in. uczonych, którzy odkryli, że nietoperze uprawiają seks oralny, opracowywali wydobycie smarków wieloryba i zaobserwowali, że przeklinanie łagodzi ból.
Aktywność fizyczną warto podjąć z wielu powodów, wśród nich jest fakt, że odpowiednie treningi pomogą złagodzić ból u pacjentów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów.
Jednym z najważniejszych wyzwań w farmakologicznym leczeniu przewlekłego bólu o dużym natężeniu jest osiągnięcie równowagi pomiędzy skutecznym uśmierzaniem bólu a optymalną tolerancją zastosowanego leczenia przeciwbólowego. Odpowiedni dobór leków jest kluczowym elementem skutecznej terapii bólu, zwłaszcza w przypadku pacjentów stosujących silne leki opioidowe.
Jeszcze tylko przez kilka dni na terenie woj. małopolskiego odbywać się będzie akcja „Plecy bez bólu”, w ramach której przeprowadzone zostaną telefoniczne konsultacje lekarzy, dotyczące bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Konsultacje skierowane są zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.
Każdego dnia z powodu bólu przewlekłego cierpi około 20 procent populacji osób dorosłych w Europie i Stanach Zjednoczonych, a jak wskazują badania, ból jest często leczony w nieodpowiedni sposób. Grupa ekspertów międzynarodowej komisji doradczej kampanii Change Pain oraz Europejskiej Federacji Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (EFIC) zaapelowała o wprowadzenie zmian w leczeniu bólu przewlekłego, które pozwolą na jego skuteczniejsze leczenie.
Dostępność środków przeciwbólowych bez recepty buduje powszechne przeświadczenie o bezpieczeństwie ich stosowania. Czy jednak, sięgając bez porozumienia z lekarzem po kolejną tabletkę na dokuczający nam ból głowy czy pleców, zastanawiamy się nad konsekwencjami, jakie niesie to np. dla przewodu pokarmowego?
12 maja 2010 r. w ramach Ogólnopolskiego Programu Skutecznej Kontroli Bólu „Ulga w bólu” rusza bezpłatna infolinia ekspercka, na której specjaliści kampanii będą udzielać porad na temat nowoczesnych i efektywnych metod uśmierzania bólu oraz miejsc, w których pacjenci mogą otrzymać profesjonalną pomoc.
Niemieccy naukowcy odkryli, że mówienie o bólu może sprawić, że naprawdę się pojawi, a nawet jego odczuwanie będzie bardziej intensywne.
Komunikacja pomiędzy pacjentem a lekarzem jest jednym z najistotniejszych elementów przy diagnozowaniu i leczeniu bólu przewlekłego. Potwierdzają to najnowsze wyniki badań opracowane przez ekspertów kampanii CHANGE PAIN.