Syczysz z bólu, gdy jesz słodki deser, pijesz gorącą kawę lub chrupiesz kwaśne jabłko? To jasne - tak jak większość ludzi na świecie cierpisz na nadwrażliwość zębów. Ta przykra dolegliwość może być jednak leczona.
Zaangażowanie umysłu w słuchanie muzyki pomaga w odciągnięciu uwagi od tego, co nieprzyjemne - może pomóc złagodzić ból.
Na drętwienie i silne bóle w okolicach karku skarżą się coraz częściej nawet młodzi ludzie. Za ich powstanie odpowiada wiele czynników, na które nie mamy wpływu, jak wiek czy predyspozycje genetyczne. Istnieje jednak szereg dodatkowych przyczyn, związanych ściśle z naszym trybem życia. Warto je sobie uświadomić, aby móc skutecznie z nimi walczyć
Ból zatok dotyczy 12% całej populacji . W Polsce, co dziesiąty rodak skarżący się na ból zatok odczuwa go regularnie. Pozostali chorzy cierpią z powodu tej dolegliwości co jakiś czas - 36% z nich odczuwa ból z częstotliwością co 2-3 miesiące, z kolei 26 % - raz na pół roku.
Komputer może wskazać, kiedy boli. Zespół uczonych z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii zastosował specjalne oprogramowanie, które na podstawie danych zgromadzonych poprzez skanowanie mózgu wykryło, kiedy ludzie doświadczali bólu.
"Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą". To hasło, które każdy zna niemal na pamięć. Tymczasem Polacy najczęściej nie zwracają uwagi na informacje zawarte w ulotce leku, a to często skutkuje poważnymi konsekwencjami – alarmują eksperci Ogólnopolskiego Programu „Ulga w bólu”.
Jedzenie to nie tylko "paliwo" dla organizmu i rozkosz smaku, od dawna medycy polecali określony rodzaj pożywienia na rozmaite choroby. Okazuje się, że niektóre produkty mają moc łagodzenia bólu - działają niemal tak silnie, jak leki.
Przydaje oczom blasku, policzkom zdrowego koloru, a jednocześnie spełnia definicję aktywności fizycznej, tak potrzebnej do zachowania dobrej kondycji. Mowa o seksie. Miłość fizyczna jest polecana z wielu rozmaitych powodów.
Czasem doznaje się zawrotów głowy, jeśli nagle się wstaje. Po wizycie u kręgarza zaś ciśnienie krwi spada. Nowe badania przybliżają zrozumienie, dlaczego tak się dzieje. Naukowcy z University of Leeds odkryli, że o sztywność karku może mieć wpływ na ciśnienie krwi i tętno.
Nastąpił nowy przełom w rozumieniu, jak funkcjonuje intensywne uczucie swędzenia. To może pomóc pacjentom zmagającym się z intensywnym, uporczywym świądem stanowiącym czasami skutek uboczny związany z niewydolnością nerek lub wątroby, cukrzycą, rakiem lub egzemą.
Fizyczny ból i intensywne poczucie odrzucenia "bolą" w taki sam sposób, wynika z nowych badań.
Medytacja jest najlepszym sposobem na koordynację ciała i umysłu, okazuje się nawet skuteczniejsza niż taniec.
Czuć się dobrze z samym sobą oznacza zwiększyć pewność siebie, ale nie tylko. Okazuje się, że optymiści i ludzie szczęśliwi dłużej pozostają emocjonalnie i fizycznie zdrowi.
Coraz częściej skarżymy się na bóle mięśniowo-szkieletowe, których leczenie kojarzy się z uciążliwą rehabilitacją. Jednak nie każde panaceum na ból musi być nieprzyjemne. Dobrym przykładem jest masaż.
W sobotę 11 grudnia 2010 roku w Poradni Leczenia Bólu Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego CMKP w Warszawie odbędzie się Dzień Otwarty, podczas którego pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów w zakresie leczenia bólu. Akcja organizowana jest w ramach Ogólnopolskiego Programu Skutecznej Kontroli Bólu „Ulga w bólu”. Honorowy patronat nad Programem oraz Dniami Otwartymi objęło Polskie Towarzystwo Badania Bólu.