Doskwiera ci ból? Zanim sięgniesz po farmaceutyki, wypróbuj naturalne sposoby na jego złagodzenie. Wiele substancji roślinnych ma właściwości przeciwbólowe. Przeanalizuj tę listę - możesz znaleźć coś, co uśmierzy twoje dolegliwości bólowe.
Szacuje się, że obecnie ponad połowa Polaków zmaga się z różnymi rodzajami bólów brzucha, a lwią część tej grupy – bo aż 78% stanowią kobiety. Oprócz nasuwających się na myśl bólów menstruacyjnych, często zdarza im się walczyć z dolegliwościami związanymi z dietą i trawieniem. Nierzadko mierzą się też z bólami na tle stresowym.
Dyspareunia to zaburzenie seksualne objawiające się bolesnym lub utrudnionym współżyciem płciowym. I choć dolegliwość ta nierzadko bywa przyczyną poważnych konfliktów osobistych i lęków, wciąż niewiele pacjentek decyduje się na rozmowę o swoim problemie z lekarzem. Takie podejście to oczywiście błąd, bowiem w tym wypadku przerwanie milczenia jest pierwszym krokiem w kierunku leczenia.
Aż 62% Polaków cierpi z powodu bólów brzucha, z czego 63% tej grupy stanowią kobiety, a 37% - mężczyźni. A powodów może być wiele – od zdrowotnych po te związane z naszym stanem emocjonalnym. Każdy ból brzucha ma inne przyczyny i skutki. Każdy człowiek w różny też sposób odczuwa i reaguje na ból.
Ból, cierpienie, wyniszczenie organizmu, a w końcu… śmierć. Według szacunków WHO nawet u 80% pacjentów cierpiących z powodu nowotworu ból jest leczony nieprawidłowo. W Polsce z powodu bólu nowotworowego cierpi ok. 50 tys. chorych. Dlaczego znane na świecie metody leczenia bólu nie są stosowane w Polsce? Dlaczego lekarze pozostają bierni, zamiast zmienić tragiczny, przepełniony bólem obraz walki z rakiem? Dyskusję w studio „Świat się kręci” podjął Maciej Kurzajewski i jego goście – reżyser Joanna Kos-Krauze, anestezjolog Jerzy Jarosz oraz gość dnia, dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz.
Ból zęba jest zwykle bardzo dokuczliwy – nie jesteśmy w stanie skoncentrować się na żadnej aktywności. Co zrobić, gdy nie mamy pod ręką środków przeciwbólowych? Można spróbować domowych metod, które przyniosą ulgę i zmniejszą dolegliwości. Niestety są to tylko doraźne rozwiązania – zawsze trzeba zgłosić się do dentysty, który zaradzi naszemu problemowi.
Brak regenerującego snu jest według naukowców największym czynnikiem ryzyka dla rozwoju bólu u osób starszych.
Blokując zdolność organizmu do odczuwania bólu można żyć dłużej, mówią uczeni. U ludzi ból łagodzi składnik papryki chili, więc słynna ostra przyprawa może okazać się kluczem do długiego zdrowego życia.
Ból jest naszym "towarzyszem" życia i pełni w nim znaczącą rolę, informując dolegliwościach, ostrzegając przed rozwojem choroby. Niestety sprawia też cierpienie i dyskomfort, czasem trudne lub wręcz niemożliwe do zniesienia. Trudno więc uznać go za przyjaciela. Jak rozpoznać rodzaj bólu i stoczyć z nim skuteczną walkę?
Towarzyszy nam podczas relaksu, radosnego wydarzenia, miłych spotkań - śmiech jest najpowszechniejszym wyrazem radości. Okazuje się jednak, że nie tylko, cechuje go także silna moc uzdrawiająca. Poniżej kilka przykładów leczniczej efektywności śmiechu i jego skuteczności dla poprawy urody.
Codzienna medytacja może pomóc przy stanach lękowych, depresji w bólu.
Kokorycz (Corydalis), roślina od wieków stosowana w chińskiej medycynie jako środek przeciwbólowy, została zbadana przez zachodnich ekspertów. Okazuje się, że jest bardzo skuteczna w łagodzeniu dolegliwości bólowych.
Tabletki na ból są w powszechnym użyciu. Wielu ludzi chętnie po nie sięga przy różnorodnych dolegliwościach i dzięki tym środkom mogą normalnie funkcjonować. Zdarza się bowiem, że ból wręcz wyłącza z normalnego życia. Warto jednak pamiętać, że tabletki wspomagają w nagłych wypadkach, ale trzeba wybierać odpowiednie leki, by móc liczyć na ich efektywność i zapobiec ewentualnym efektom ubocznym.
Akupunktura może być pomocna w leczeniu depresji, sugeruje nowe brytyjskie badanie.
Dotychczas uważano, że to zapalenie powoduje ból, który odczuwamy tuż po zranieniu. Tymczasem odpowiedzialnymi za ból są bakterie gronkowca złocistego, które oddziałują bezpośrednio na nerwy. Wskazują na to wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Children’s Hospital w Bostonie i opublikowanych w magazynie „Nature”. Okazuje się, że nasze neurony czuciowe mogą osłabiać odpowiedź odpornościową organizmu, co czyni infekcję jeszcze bardziej dokuczliwą.