Jesienią i zimą powinniśmy dodatkowo chronić nasze zęby. Spadek temperatury, zimny wiatr i gorące napoje mogą sprawić, że nieraz poczujemy nagły i przeszywający ból zęba. Jak się przed tym uchronić? Przedstawiamy sześć prostych rad.
Zachorowałam na nowotwór. Przeszłam radioterapię, w trakcie chemioterapii byłam już po dwóch operacjach. Cierpiałam z powodu potwornego bólu. Lekarze hospitalizowali mnie ale nikt mojego bólu nie badał, nie badał jego źródła. Po roku i trzech miesiącach okazało się, że moje jelito pękło i wtedy zdiagnozowano mi przyczynę tego bólu – mówi Dorota Kaniewska, pacjentka i dodaje. – Jest udowodnione, że ból przewlekły nieleczony może doprowadzić do ciężkiej depresji i w konsekwencji do myśli samobójczych i samobójstwa.
Świdrujące dźwięki, specyficzny zapach, wiertła i ból – wielu z nas właśnie takie skojarzenia przychodzą do głowy, kiedy myślimy o wizycie u stomatologa. Nic więc dziwnego, że perspektywa spotkania z tym specjalistą często budzi niepokój, a wręcz strach. Co drugi Polak przyznaje, że unika chodzenia do dentysty, a głównym powodem jest lęk. Czy musi tak być? Niekoniecznie! Jak więc wybrać lekarza i co z nim ustalić przed zabiegiem, aby wejść i wyjść z jego gabinetu z uśmiechem?
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany, w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, które zagwarantują wszystkim pacjentom prawo do leczenia bólu. O takie podstawy prawne gwarantujące chorym cierpiącym ból dostęp do jego leczenia zabiegały od lat: Koalicja na rzecz Walki z Bólem, Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Fundacja Eksperci dla Zdrowia we współpracy z Polskim Towarzystwem Badania Bólu.
Nasze myśli mogą mieć leczniczy efekt. To, jak oceniamy nasze zdrowie i reagujemy na kłopoty i choroby, realnie wpływa na fizyczne samopoczucie. Okazuje się, że dzięki koncentracji myśli na określonym przedmiocie jesteśmy w stanie osłabić odczuwanie bólu.
Nie ma równości miedzy kobietami i mężczyznami. Przynajmniej jeśli chodzi o leczenie bólu. Panie nie mogą liczyć na takie samo leczenie w przypadku doświadczania cierpienia jak panowie.
Pozycja którą przyjmujesz, wpływa na odczuwanie bólu. Wyprostowana postawa sprawi, że dyskomfort będzie mniejszy.
Leki przeciwdepresyjne są stosowane nie tylko przy depresji, z danych wynika, że przepisuje się je na wiele innych chorób.
Niektóre ostre dolegliwości mogą być osłabiane dzięki powszechnie dostępnym lekom przeciwbólowym, jednak przewlekłe problemy wymagają bardziej specjalistycznej pomocy medycznej.
Rzecznik Praw Obywatelskich wziął w obronę osoby dotknięte przewlekłym oraz ostrym bólem. Jak zauważa RPO w swoim wystapieniu do ministra zdrowia, obowiązkiem państwa jest zapewnienie pacjentowi dostępu do bezpiecznego i skutecznego leczenia bólu. Tymczasem ból nadal bywa traktowany jako nieodłączna część choroby i procesu leczenia. Prawo pacjenta do świadczeń służących łagodzeniu bólu zostało ograniczone wyłącznie do pacjentów w stanie terminalnym.
Bezbolesne, szybkie i o spektakularnych efektach – takie powinny być dziś zabiegi stomatologiczne. Czy współczesny stomatolog może z uśmiechem na ustach obchodzić przypadający 5 marca Światowy Dzień Stomatologa?
Aż 72% aktywnych zawodowo Polaków twierdzi, że ból przeszkadza im w skoncentrowaniu się na wykonywanej pracy, a ponad połowa nie może poprawnie wykonać powierzonych im zadań. W Polsce odnotowano najwyższy poziom odczuwania bólu, spośród przebadanych krajów europejskich. Aż 93% badanych Polaków cierpi z powodu bólu, jednak tylko 36% z nich mówi o tym głośno – wynika z pierwszego globalnego badania Global Pain Index dotyczącego bólu przeprowadzonego na zlecenie GSK Consumer Healthcare.
Możesz być dla siebie dobrym lekarzem - kilka prostych działań pozwoli szybko i skutecznie pozbyć się różnych dolegliwości. Pocieranie wybranych punktów na ciele i określona pozycja pomogą szybko lepiej się poczuć.
Nagłe zatrzymanie krążenia występuje, gdy serce nieoczekiwanie przestaje bić, co skutkuje śmiercią. Stan ten od dawna stanowi dla medyków zagadkę i uważa się powszchnie, że występuje nagle i nie można go przewidzieć. Teraz jednak lekarze wskazują na możliwe poprzedzające go symptomy.
Ibuprofen to jeden z najpowszechniej stosowanych leków. Najczęstsza forma jego przyjmowania to oczywiście doustne tabletki, ale to się może zmienić - teraz opracowano plaster, który precyzyjnie podaje farmaceutyk.