Trzymanie za rękę kogoś, kto doświadcza bólu, wydaje się naturalnym gestem i w istocie jest skuteczne - organizmy dwojga ludzi zaczynają „wspópracować" i bicie serca oraz oddychanie stają się zsynchronizowane.
Od dawna wiadomo, że sen ma lecznicze właściwości, pomaga organizmowi w regeneracji i sprawia, że szybciej wraca się do zdrowia. Teraz ustalono, że długość snu wpływa na poziom odczuwanego bólu.
Większość skontrolowanych przez NIK szpitali nie wprowadziła regulacji dotyczących leczenia bólu, ani nie dokumentuje tych procedur. Pozbawia to pacjentów gwarancji, że zachowane będzie ich prawo do leczenia bólu, odpowiednio do stopnia jego natężenia. Nie we wszystkich szpitalach chorzy są też rzetelnie informowani o możliwych terapiach, korzyściach i zagrożeniach związanych z uśmierzaniem bólu.
Im bardziej jesteśmy zestresowani, tym trudniej nam odczuwać empatię, mówią uczeni.
Przepuklina może być wrodzona lub rozwinąć się w czasie w obszarach o obniżonej oporności w obrębie ściany brzucha. Zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej może powodować nacisk słabsze miejsca i umożliwiać wysuwanie się części jamy brzusznej lub jej wklinowanie się. Zobacz, jakie są najczęstsze objawy przepukliny.
Jeśli musisz o czymś zdecydować, z wyborem poczekaj do momentu, w którym odczuwasz głód,
Różne rodzaje bólu muszą być różnie leczone. Niektóre można skutecznie łagodzić dzięki popularnym lekom przeciwbólowym, w przypadku innych warto udać sie po profesjonalną pomoc, bo inaczej nie można liczyć na zmniejszeniu dyskomfortu.
Picie alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu opioidowych środków przeciwbólowych silnie zaburza oddychanie, szczególnie u osób starszych.
Kopytnik pospolity jest dość powszechną w Polsce rośliną, która może mieć lecznicze zastosowanie. W tradycyjnej medycynie chińskiej od dawna stosowany jest jako środek na ból, gorączkę, czy obniżenie ciśnienia. Jakkolwiek niektórzy wskazują jego skuteczność, toksyczność zioła sprawia, że obecnie ma ograniczone zastosowanie.
Polskie szpitale powinny zwrócić większą uwagę na leczenie bólu. Zaniedbywane bywa zwłaszcza leczenie bólu innego niż pooperacyjny – wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli. Izba już teraz zwraca uwagę, że w polskim prawie nie ma standardów postępowania wobec pacjentów cierpiących z powodu bólu, a regulacje dotyczące praw pacjenta do świadczeń łagodzących ból są śladowe.
Jesienią i zimą powinniśmy dodatkowo chronić nasze zęby. Spadek temperatury, zimny wiatr i gorące napoje mogą sprawić, że nieraz poczujemy nagły i przeszywający ból zęba. Jak się przed tym uchronić? Przedstawiamy sześć prostych rad.
Zachorowałam na nowotwór. Przeszłam radioterapię, w trakcie chemioterapii byłam już po dwóch operacjach. Cierpiałam z powodu potwornego bólu. Lekarze hospitalizowali mnie ale nikt mojego bólu nie badał, nie badał jego źródła. Po roku i trzech miesiącach okazało się, że moje jelito pękło i wtedy zdiagnozowano mi przyczynę tego bólu – mówi Dorota Kaniewska, pacjentka i dodaje. – Jest udowodnione, że ból przewlekły nieleczony może doprowadzić do ciężkiej depresji i w konsekwencji do myśli samobójczych i samobójstwa.
Świdrujące dźwięki, specyficzny zapach, wiertła i ból – wielu z nas właśnie takie skojarzenia przychodzą do głowy, kiedy myślimy o wizycie u stomatologa. Nic więc dziwnego, że perspektywa spotkania z tym specjalistą często budzi niepokój, a wręcz strach. Co drugi Polak przyznaje, że unika chodzenia do dentysty, a głównym powodem jest lęk. Czy musi tak być? Niekoniecznie! Jak więc wybrać lekarza i co z nim ustalić przed zabiegiem, aby wejść i wyjść z jego gabinetu z uśmiechem?
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało zmiany, w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, które zagwarantują wszystkim pacjentom prawo do leczenia bólu. O takie podstawy prawne gwarantujące chorym cierpiącym ból dostęp do jego leczenia zabiegały od lat: Koalicja na rzecz Walki z Bólem, Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Fundacja Eksperci dla Zdrowia we współpracy z Polskim Towarzystwem Badania Bólu.
Nasze myśli mogą mieć leczniczy efekt. To, jak oceniamy nasze zdrowie i reagujemy na kłopoty i choroby, realnie wpływa na fizyczne samopoczucie. Okazuje się, że dzięki koncentracji myśli na określonym przedmiocie jesteśmy w stanie osłabić odczuwanie bólu.