Osoby z nadwagą częściej doświadczają objawów długiego COVID-19, ostrzegają medycy z University of East Anglia.
Osoby z nasilonymi, długimi objawami COVID dwukrotnie częściej miały białka SARS-CoV-2 we krwi w porównaniu z osobami bez przedłużających się objawów COVID. Uporczywa infekcja może wyjaśniać, dlaczego niektórzy ludzie doświadczają symptomów choroby przez wiele miesięcy.
Migrena to trzecia najczęstsza choroba na świecie, dotykająca około 1 na 7 osób. Bardziej rozpowszechnione niż cukrzyca, padaczka i astma razem wzięte, migrenowe bóle głowy należą do najczęstszych i wyniszczających zaburzeń. Migreny są również związane ze zwiększonym ryzykiem udaru.
Nadciśnienie, zwłaszcza wysokie ciśnienie rozkurczowe, ma związek z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia migreny u kobiet.
Osoby przyjmujące leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego, mogą być bardziej narażone na migrenę i inne silne bóle głowy w porównaniu z ludźmi nie stosującymi tych medykamentów.
Silny ból głowy może wskazywać na udar, ale i sygnalizować wiele innych problemów, w tym zakrzepicę żylną mózgu.
Samotność może być szkodliwa dla naszego codziennego zdrowia i długotrwałego dobrego samopoczucia.
Osoby cierpiące na bezdech senny mogą częściej mieć problemy z pamięcią lub myśleniem. Badania pokazały powiązanie między tą chorobą i osłabieniem funkcji poznawczych.
Starsi kierowcy, u których niedawno zdiagnozowano migrenę, są trzy razy bardziej narażeni na wypadki samochodowe. Z kolei seniorzy, którzy miewali migreny w przeszłości, nie byli uczestnikami wypadków częściej niż osoby nigdy nie cierpiące na tę dolegliwość, mówią eksperci z Uniwersytetu Kolorado.
Osoby z uporczywym bólem pleców lub uporczywym bólem głowy są dwukrotnie bardziej narażone na oba schorzenia, mówią medycy University of Warwick.
Osoby z padaczką nie powinny stosować Ginkgo biloba (miłorzębu japońskiego) - jednego z najpopularniejszych preparatów ziołowych - coraz więcej badań bowiem pokazuje, że może on zwiększać ryzyko napadów padaczkowych u osób z padaczką i zmniejszać skuteczność leków przeciwdrgawkowych.
Zarówno klasterowy ból głowy, jak i migrena mają silne powiązania z systemem okołodobowym, wewnętrznym zegarem regulującym różne procesy w organizmie.
Zdarza się, że zaczyna boleć cię głowa z powodu zapachu perfum pani, która siedzi obok? A może woń środków czyszczących w pracy powodują swędzenie w nosie? Jeśli masz objawy wywoływane przez codzienne zapachy, nie musi to oznaczać, że jesteś uczulony/a, możesz raczej mieć nietolerancję chemiczną.
Osoby z klasterowymi bólami głowy mogą mieć trzykrotnie wyższe ryzyko innych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, zaburzenia psychiczne i inne dolegliwości neurologiczne.
Praktykowanie jogi jako dodatku do przepianego leczenia migreny może osłabić objawy choroby. Joga może pomóc osobom cierpiącym na migrenowe bóle głowy - ataki występują rzadziej, krócej trwają i są mniej bolesne.