Tani i powszechnie dostępny lek na receptę może łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego.
Wyniki rutynowych badań krwi mogą być wykorzystane do przyspieszenia diagnozy raka u osób z bólem brzucha lub wzdęciami.
Po ostrych infekcjach dróg oddechowych, także w przypadku których wynik testu na obecność Covid-19 jest ujemny, mogą wystąpić długotrwałe objawy choroby, czyli „długie przeziębienie".
Gazy i wzdęcia to normalne zjawisko i zdarzają się każdemu. Jednak w przypadku niektórych osób nadmierne ich gromadzenie się i ból przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Oto kilka wskazówek, jak osłabić ten problem.
Lekarze ostrzegają przed nadmiernymi ilościami sorbitolu, słodzika szeroko stosowanego w produktach „bezcukrowych", takich jak guma do żucia i niektóre słodycze.
Na całym świecie kolejne kraje wprowadzają środki ostrożności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Izolowane i diagnozowane są osoby, które mają gorączkę, kaszel i duszności, okazuje się jednak, że także problemy trawienne mog być istotne dla wykrycia choroby.
Badacze z Columbia University College of Dental Medicine w Nowym Jorku odkryli, że bakterie obecne w jamie ustnej i biorące udział w rozwoju próchnicy oraz zapalenia przyzębia mogą przyspieszać wzrost raka jelita grubego.
Norowirusy są powszechne i ryzyko zarażenia nimi jest ogólnie dość wysokie, a w miejsach większych skupisk jedzenia, takich jak hotele czy restauracje, jeszcze dodatkowo wzrasta. Taka infekcja skutkuje dość ostrymi objawami zaburzeń pracy układu trawiennego i wyłącza chorego z normalnego życia na kilka dni.
Kamienie żółciowe tworzą się w pęcherzyku żółciowym ze składników żółci. U większości ludzi brakuje objawów, tymczasem dolegliwość dotyczy 1-4 proc. ludzi. Powikłania kamieni żółciowych mogą być jednak poważne i obejmować: zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, żółtaczkę i zakażenie przewodu żółciowego. Sprawdź, jakie symptomy - o ile występują - mogą świadczyć o chorobie.
Ból brzucha stanowi dyskomfort, który może być objawem wielu chorób układu pokarmowego lub błędów żywieniowych. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej.
Bóle brzucha, biegunka, mdłości czy brak apetytu – to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które dają się we znaki wielu Polakom. Stres, szybkie tempo życia, zła dieta lub brak aktywności fizycznej to aspekty, które sprawiają, że problemy z układem pokarmowym urosły do rangi chorób cywilizacyjnych. Kiedy ból brzucha może być oznaką choroby, a nie tylko konsekwencją zbyt obfitego posiłku i niestrawności? Jakie są przyczyny odczuwanych w brzuchu dolegliwości i które z nich powinny nas martwić?
Zespół jelita drażliwego obejmuje zaburzenia czynności jelit, których główne objawy to bóle brzucha, wzdęcia, bigunki, a nawet mdłości i wymioty. Ciągle nie są znane przyczyny rozwoju tej dolegliwości, a jest ona powszechnam, bo może dotyczyć nawet jednej trzeciej dorosłych ludzi. Sprawdź, jak osłabić symptomy choroby.
Pieczenie w żołądku, dokuczliwe bóle brzucha, nudności, wzdęcia, ciągłe uczucie głodu – niestety wielu z nas wciąż bagatelizuje tego rodzaju oznaki. Szacuje się, że choroba wrzodowa dotyka co dziesiątego dorosłego Polaka, a nieleczona prowadzi do poważnych powikłań. Jeśli żyjesz w stresie, pijesz dużo kawy, palisz papierosy, jesz nieregularne posiłki i często sięgasz po tabletki przeciwbólowe – wrzody żołądka mogą dopaść również ciebie.
Na całym świecie na zespół jelita drażliwego cierpi nawet 15 procent ludzi. Jest to wstydliwa i uciążliwa dolegliwość, która może zaburzać normalne funkcjonowanie.
Kolendra od dawna jest stosowana jako długą środek leczniczy i poprawiający smak oraz zapach. O jej właściwościach można przeczytać w źródłach, które powstały 5 tysięcy lat p.n.e.