Do interesujących wniosków prowadzi lektura wyników badań, jakie opublikował ostatnio australijski ubezpieczyciel zdrowotny Australian Health Management. Po raz kolejny okazało się bowiem, że stan zdrowia pracowników przekłada się bezpośrednio na ich skuteczność w realizacji obowiązków służbowych. Co ciekawe, nie potwierdziła się natomiast obiegowa opinia, jakoby osoby starsze były w pracy mniej wydajne od swoich młodszych kolegów.
Australia doświadcza braku wykwalifikowanej siły roboczej a w tym samym czasie obecni pracownicy zaczynają się starzeć. Do połowy wieku ponad 25 procent populacji przekroczy 65 lat. To właśnie jest jednym z powodów, dla których rząd australijski wprowadził ustawę przeciwko dyskryminacji wiekowej.
Według badań przeprowadzonych przez dr Linley Denson z University of Adelaide, większość emerytowanych nie planuje z wyprzedzeniem swojej opieki i tego, kto się będzie nimi zajmował. Ankietę przeprowadzono wśród ludzi starszych wciąż mieszkających ze swoimi krewnymi, młodszymi członkami rodzin oraz osobami zawodowo trudniącymi się opieką społeczną.
W Australii powstaje nowy projekt bazy danych umiejętności, który ma pomóc osobom w wieku powyżej 50 lat w znalezieniu odpowiedniego zajęcia.
81-letni Australijczyk Kerry Peterson dzięki grze w squasha zachowuje zdrowie i doskonałą kondycję fizyczną. Jak sam twierdzi - "Czuje się jakbym miał te same lata co moi młodsi partnerzy do gry dopóki nie spojrzę w lustro stwierdzając kim jest ten stary koleś."
Rząd Australii postanowił przeznaczyć 10 milionów dolarów na badania dotyczące poprawy jakości życia starszej części społeczeństwa.
Badania przeprowadzone w Australii pokazały, że tamtejsi emerytowani panowie chcą by ich żony rzuciły pracę i dotrzymywały im towarzystwa w domu. Jednocześnie, emerytowane panie chciałyby, aby ich mężowie pracowali nadal.
Australijki po czterdziestce i po pięćdziesiątce znacznie częściej uprawiają seks, niż ich młodsze odpowiedniczki. Niektóre z seniorek twierdzą nawet, że czują jakby były pod wpływem pragnienia seksualnego.
Australijscy seniorzy pokolenia "baby boomers" mieszkający pod jednym dachem razem ze swoimi starszymi dziećmi, które nadal pozostają na ich utrzymaniu, muszą pracować ciężej i często rezygnować z pójścia na zasłużoną emeryturę tylko po to by sprostać finansowym obciążeniom. Mimo to aż 60proc. starszych rodziców jest szczęśliwa, że może mieszkać wspólnie z dzieckiem.
Dwaj australijscy ekonomiści przejrzeli statystyki zgonów za 1979 rok, gdy rząd zniósł federalny podatek spadkowy. Okazuje się, że znaczna liczba bogatych osób "poczekała" z ostatnim tchnieniem do 1 lipca 1979 roku - dnia zniesienia podatku.
Trzy na każde cztery nowe miejsca pracy w Australii są związane ze zdrowiem i opieką społeczną. Powstają one w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony starzejącego się społeczeństwa.
Tysiące starszych mieszkańców australijskiego stanu Wiktoria sześć razy w tygodniu przyjmuje hormon wzrostu, wierząc że pomoże im to pozostać przez długie lata młodymi i sprawnymi.
Główną przyczyną osteoporozy będącej szeroko rozpowszechnionym schorzeniem wśród ludności Australii jest zatrważający brak wapnia i witaminy D. Aby zwiększyć poziom świadomości społecznej, rząd tego kraju poczynił odpowiednie kroki pozwalające na lepsze zrozumienie istotności roli minerałów i witamin jako budulca kości.