Okres menopauzy przypada najczęściej pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Zwiększający się niedobór hormonów jajnikowych może powodować wiele dolegliwości oraz zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób m.in. sercowo-naczyniowych. Jednak mając świadomość jak funkcjonuje nasz organizm, możemy skutecznie zminimalizować to ryzyko. Wystarczy dostosować styl życia do nowej sytuacji.
Jean-Claude Van Damme ma się całkowicie dobrze, jeżeli nie liczyć zaskoczenia na wieść o tym, że miał zawał.
Jean-Claude Van Damme miał atak serca podczas pracy na planie nowego filmu.
Wydaje się, że propagowanie zdrowego stylu życia - zbilansowanej diety i aktywności fizycznej - to trend popularnym na całym świecie. Okazuje się jednak, że i tu są rebelianci. W Arizonie powstała restauracja Heart AttackGrill, która serwuje baaardzo kaloryczne posiłki.
Amerykańscy naukowcy opracowali szczepionkę na stres - ma pozwolić na szybkie uspokojenie się bez zwalniania tempa w sytuacji, gdy potrzebne jest zdecydowane działanie.
Wiadomo już, że znaczna ilość tkanki tłuszczowej wokół brzucha związana jest z wyższym ryzykiem chorób serca. Teraz okazało się, że ma ona również wpływ na zwiększone prawdopodobieństwo demencji.
W Holandii, Irlandii i Wlk. Brytanii prowadzona jest rekrutacja ochotników do dwuletnich badań "polipigułki", która ma zapobiegać zawałowi serca i udarowi.
„Tak manifestuje się między nami samotność i niszczy nie tylko stosunki między ludźmi, ale i zdolność do spokojnego przebywania z samym sobą", napisał Andrew Solomon w książce The Noonday Demon: An Atlas of Depression.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii wskazali grupę, która odniesie największą korzyść z wprowadzenia zakazu palenia - to starsze osoby, które nigdy nie były palaczami. Jednocześnie jednak zaznaczyli, że wszyscy na tym korzystają, bowiem osoby z każdej grupy wiekowej rzadziej trafiają do szpitali.
Pogorszenie zdolności koncentracji i pamięci spowodowane jest w znacznej mierze przez czynniki zewnętrzne, często ignorowane, takie jak zanieczyszczone powietrze, skażona woda czy chemicznie konserwowane produkty spożywcze. W zależności od wieku człowieka czynniki te mogą generować znaczne komplikacje w sprawności umysłowej. Wspomagać pamięć można jednak naturalnie, tj. dzięki ziołowym składnikom, które sprawią, że połączenia neuronowe w mózgu zachowają swoją sprawność i pozwolą cieszyć się każdą dobrze zapamiętaną chwilą.
Objawy ataku serca u kobiet nierzadko różnią się od odczuwanych przez mężczyzn. To zaś może powodować, że nie potrafią dobrze rozpoznać zagrożenia i odpowiednio szybko poprosić o pomoc, ostrzega British Heart Foundation.
Problemy z pamięcią mogą oznaczać, że należy sprawdzić ciśnienie krwi. Nie możesz sobie przypomnieć, gdzie położyłeś/aś klucze? Zauważasz, że trudniej przychodzi rozwiązanie krzyżówki? Być może sądzisz, ze to oznaki starzenia się, sygnały zmniejszonych możliwości mentalnych, ale w rzeczywistości wspomniane problemy mogą być związane z wysokim ciśnieniem krwi, piszą eksperci sagazone.
Jak wynika z danych American Foundation for the Blind (AFB), Amerykanie bardziej obawiają się utraty wzroku niż raka, HIV, zawału, chorób serca, cukrzycy, czy innych poważnych problemów zdrowotnych.
Długie życie w dobrym zdrowiu? Możliwe i to wcale nie dzięki wynalezieniu jakiejś magicznej pigułki, eksperci z Mayo Clinic przekonują, że kilka prostych zmian w naszym życiu znacznie zmniejszy ryzyko chorób. Trzeba tylko zrewidować powszechnie funkcjonujące, acz niekoniecznie prawdziwe, poglądy, nie dać się zwieść i dokonać drobnych, ale pozytywnych i efektywnych modyfikacji.
Te ponadmiarowe kilogramy, które dostrzegasz stojąc na wadze, mogą odebrać ci życie. Według analiz naukowców dorośli, którzy mają nadwagę lub są otyli, mogą żyć nawet o dekadę krócej w porównaniu z tym, którzy utrzymują prawidłową wagę. Głównymi przyczynami są częstsze zachorowania na choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę, ataki serca.