Dziś o godzinie 9:50 powitaliśmy astronomiczną jesień. Jesiennie zrobiło się także za oknem i choć prognozy zapowiadają cieplejsze dni, pora na niemal rok pożegnać się z latem. Jesień to jednak bardzo piękna pora roku - warto się nią cieszyć - mamy na to czas do 22 grudnia, kiedy to o 05:19 rozpocznie się astronomiczna zima.
20 marca o godzinie 22:58 naszego czasu Słońce przechodzi ze znaku Ryb do znaku Barana, rozpoczynając kolejną astronomiczną porę roku - wiosnę. Dzień zrównał się z nocą i od dziś będzie od niej coraz dłuższy. Wiosna - rozpoczynająca się w dniu równonocy - potrwa aż do przesilenia letniego.
25 grudnia zmarła Vera Rubin, amerykańska astronom, zajmująca się badaniami nad ciemną materią, wymieniana w ubiegłym roku jako kandydatka do Nagrody Nobla. Miała 88 lat.
Gdyby żył, 5 września Freddie Mercury kończyłby 70 lat. Z okazji urodzin legendarnego wokalisty zespołu Queen, jego imieniem nazwano planetoidę.
22 grudnia o godzinie 5:48 rozpoczyna się zima astronomiczna zima. Noc z 21 na 22 grudnia jest najdłuższa w roku. Od jutra zacznie wydłużać się dzień.
NASA ogłosiła, że mimo mrozu panującego na Marsie, planeta ta posiada także wodę w stanie płynnym. Wed;ug agencji kosmicznej wskazuje na to ukształtowanie powierzchni.
Dziś przed 14 naszego czasu w pobliżu Plutona przeleci sonda kosmiczna New Horizons. To historyczny moment - po raz pierwszy urządzenie wyprodukowane przez człowieka zbliży się do tak dalekiego obiektu kosmicznego. Z tej okazji wyszukiwarka Google zmieniła też swoje logo na stronie głównej.
W starożytności uchodziły za oznakę mocy kapłanów, niepokój i lęk wzbudzają jeszcze nawet w czasach nowożytnych, gdy znamy już ich przyczynę i naturę. Zaćmienia Słońca. Obecnie powodują zaciekawienie i wyganiają na zewnątrz zarówno amatorów rzadkich zjawisk, jak i pasjonatów astronomii czy fotografii.
Wielowątkowa, momentami wręcz zabawna historia życia jednego z około dwustu tysięcy dzieci, które urodziły się dokładnie w 300. rocznicę śmierci najwybitniejszego astronoma – Galileusza.
W nocy z 12 na 13 sierpnia 2012 roku przypadnie największa aktywność roju Perseidów na naszym niebie. Rozświetlą je tysiące punktów tworzących spektakl "spadających gwiazd".
Słynny fizyk Stephen Hawking kończy 70 lat. Profesor Hawking od wielu lat jest niepełnosprawny, porusza się na wózku inwalidzkim i mówi dzięki syntezatorowi mowy, ale nie zaprzestaje swojej pracy.
W najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa pierwszego polskiego satelity, który wystartuje w kosmos już w przyszłym roku. Na realizację projektu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło 14,2 mln zł i jest to pierwszy od 1989 r. duży grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych.
Kończą się obchody Międzynarodowego Roku Astronomii. 40 lat temu - 20 lipca 1969 roku - pierwszy z ludzi postawił historyczny krok, który przybliżył ludzkość do poznania tajemnic wszechświata. Wydarzenia te opisuje książka "Wyprawy na Księżyc" Alana Dyera.
Amerykański laureat Nagrody Nobla polskiego pochodzenia Frank Wilczek wygłosi w środę 21 listopada na Uniwersytecie Wrocławskim wykład otwarty dla miłośników fizyki pt. „Wszechświat jest dziwnym miejscem” (The Universe Is a Strange Place) – poinformował rzecznik prasowy uczelni.