Astma jest chorobą o wielu twarzach. Może występować sporadycznie, ale może też mieć postać pośrednią czy ciężką. Do każdej z nich mamy przypisane odpowiednie, coraz bardziej zindywidualizowane i nowoczesne leczenie. Astma skutecznie leczona nie powinna sprawiać pacjentowi żadnych problemów – mówi prof. dr hab. n. med. Marek Kulus, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, kierownik Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego WUM.
Zbliża się kolejny Światowy Dzień Astmy, ustanowiony w 1998 roku, by zwrócić uwagę na skalę zagrożenia tą chorobą. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje liczbę chorych na ponad 235 mln osób. Rocznie umiera w związku z nią ok. 400 tys. osób. W Polsce na astmę choruje około 4 mln osób: 11% dzieci w wieku 6–14 lat i około 9–10% populacji dorosłych. Podkreśla się jednak, iż statystyki są tylko szacunkowe, ponieważ wiele przypadków pozostaje nierozpoznanych. Tegoroczny Dzień Astmy jest również dobrą okazją do tego, by zakomunikować szerokiemu gronu odbiorców, że 12 kwietnia 2019 ukazały się nowe zalecenia GINA dotyczące leczenia astmy, określane jako „największa zmiana od 30 lat”.
Od lat każdej wiosny – w pierwszy wtorek maja, pod auspicjami WHO obchodzony jest Światowy Dzień Astmy. Astma jest jedną z najpowszechniejszych na świecie chorób niezakaźnych. Według danych WHO, choruje na nią ponad 235 milionów osób, a wiele przypadków pozostaje nierozpoznanych. Prognozy przewidują, iż około 2025 roku liczba cierpiących z powodu astmy sięgnie 400 milionów.
Marzy Ci się weekend na łonie natury, gdzieś na łące czy w lesie? Albo aktywny wypoczynek na wsi wśród zwierząt? Zamiast tego spędzasz słoneczne weekendy zamknięty w domu, bo po wyjściu na zewnątrz zaczynasz kichać i łzawić a z nosa cieknie jak z kranu? Pewnie dopadła Cię alergia...
Rośnie liczba osób z alergią i astmą – katar, kaszel i problemy z oddychaniem, to tylko niektóre objawy, z którymi muszą się mierzyć chorzy. Zaburzają normalne funkcjonowanie i stanowią rosnące wyzwanie dla lekarzy. Na szczęście, dzięki rozwojowi medycyny, mogą oni oferować coraz nowsze leki, dostosowane do konkretnych potrzeb pacjenta. O tym, jak medycyna radzi sobie z rosnącym problemem alergii i astmy, w których z tych chorób dokonuje się szczególny postęp, czego potrzebują pacjenci w Polsce i czy mają dostęp do innowacyjnych terapii mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.
Jeśli chcesz spędzić Boże Narodzenie w dobrym nastroju, nie może ci wówczas szwankować zdrowie. Zadbaj nie tylko o to, by się nie przeziębić, ale też uniknij alergii - część charakterystycznych dla świątecznego okresu przedmiotów czy produktów może wywoływać objawy alergiczne.
Przebycie choroby płuc ma związek z wyższym ryzykiem demencji – ostrzegają pracownicy Uniwersytetu Minnesoty.
Jeden ze składników smogu może mieć związek z pewnym rodzajem udaru krwotocznego – ostrzegają lekarze z Massachusetts General Hospital w Bostonie.
Witamina D jest niezbędna dla funkcjonowania ludzkiego organizmu, więc jej niedobory moga dość szybko o sobie znać. Trzeba jednak wiedzieć, jakie konkretnie symptomy oznaczają możliwe braki tej witaminy - oto te najbardziej charakterystyczne.
Szacuje się, że na astmę w Polsce może chorować nawet 4 miliony osób. Astma przybrała już wymiary choroby cywilizacyjnej. Przyczyny leżą w zanieczyszczeniu powietrza, złym stanie środowiska oraz szybkim i często niedbałym stylu życia tj. paleniu papierosów i nieprzestrzeganiu zdrowej diety.
Pozafarmakologiczne sposoby na złagodzenie migren często są pomijane, a mają znaczącą skuteczność. Warto więc wypróbować również te inne metody na ból.
Pachnotka zwyczajna (perilla frutescens, japońska nazwa: shiso) pochodzi z Azji - rośnie m. in. w Chinach, Indiach, Japonii i Korei. Olej z nasion zioła, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz kwasy alfa-linolenowe, jest używany do smażenia oraz jako przyprawa, ale roślina stanowi też substrat w przemyśle lakierniczym. Jeśli chodzi o medycynę tradycyjną, pachnotka jest stosowana głównie dla osłabienia objawów alergii i astmy, a także leczenia chorób układu krążenia.
Wszyscy wiemy, że dobry sen jest kluczowy dla naszego samopoczucia, a za takowy odpowiada wiele czynników, m. in. materac, na jakim sypiasz. Jeżeli jest zużyty, nie tylko nie pozwoli ci odpocząć, ale i przysporzy dodatkowych kłopotów ze zdrowiem.
W upalne dni szczególnie doceniamy klimatyzację, bo bez niej trudno byłoby swobodnie funkcjonować. Równocześnie jednak istnieje obawa o to, że klimatyzowane powietrze może negatywnie wpływać na zdrowie. Jak naprawdę rzeczy się mają?
Ponad połowa chorych na astmę w Polsce nie wie, że na nią choruje. Wielu chorych nie przyjmuje leków zgodnie z zaleceniami, wielu niewłaściwie posługuje się inhalatorem. Wielu odstawia leki, kiedy tylko następuje lekka poprawa. A są i tacy, którzy nie potrafią rzucić palenia – mówi dr. n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.