Polski konsument, coraz lepiej wykształcony w temacie diety śródziemnomorskiej wie, że oliwa z oliwek jest dla niego o niebo zdrowsza od zwykłego oleju, zarówno do smażenia, jak i do sałatek.
Choroby wywołane przez alergeny, w tym astma o podłożu alergicznym, stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. W związku z tym musiała powstać nowa dziedzina medycyny zajmująca się tym problemem - alergologia.
Rozpoczęła się pierwsza edycja programu profilaktyczno-edukacyjnego „Teva - 360 stopni dla zdrowia”, którego celem jest ułatwienie pacjentom dostępu do badań profilaktycznych, odgrywających kluczową rolę w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. W ramach akcji pacjenci w całej Polsce będą mieli okazję skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego, badań stężenia cholesterolu i glukozy we krwi, badań gęstości kości, a także badań urologicznych i spirometrycznych.
Producent jednego z najczęściej stosowanych na duszności medykamentów, Aminofiliny, postanowił wycofać ten lek ze szpitali i karetek pogotowia. Powodem odstąpienia od podawania preparatu pacjentom jest fakt, iż wywołuje on liczne efekty uboczne
Ogólnopolski program edukacyjny „Przejmij kontrolę – Wygraj z astmą!” rozpoczyna się 7 maja br. Celem Programu jest wzmocnienie relacji lekarz – pacjent i zachęcenie tych grup do wspólnego wypracowania kontroli. Pomóc w tym mają nowe narzędzia.
Zgodnie z zapowiedziami Ministra Zdrowia do połowy lutego apteki powinny uwzględnić zmiany odpłatności za leki refundowane. Najnowsza lista środków, do których dopłaca państwo zawiera o 523 nowe leki, z czego 470 to tańsze odpowiedniki drogich preparatów.
Regularne zażywanie aspiryny może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia astmy w jej początkowym stadium nawet o 22 procent.
Przebywanie w pomieszczeniach, których podłogi są wyłożone pewnymi materiałami może przyczynić się do zachorowań na astmę - do takiego wniosku doszli Fińscy naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego w Finlandii.
Wstępne badania wykazują, że może być związek między długotrwałym używaniem sterydów (np. w leczeniu astmy) a występowaniem katarakty. W trakcie badań wykorzystano 15 479 osób z zaćmą i 15 479 wolnych od tej przypadłości. Średnia wieku uczestników tych badań wynosiła 75 lat i dwie trzecie tego stanowiły kobiety.
Naukowcy z Imperial College London odkryli grupę białek, które mogą być odpowiedzialne za ataki astmy spowodowane przeziębieniem. Badania te prawdopodobnie przyczynią się do nowego sposobu leczenia uciążliwego schorzenia.
Od dwóch dni w Warszawie istnieje ryzyko przekroczenia stężenia ozonu w powietrzu, co może być bardzo niebezpieczne dla osób chorych na astmę oskrzelową, choroby układu krążenia oraz ludzi pracujących dłuższy czas na wolnym powietrzu. Centrum Zarządzania Kryzysowego zaleca osobom z grupy ryzyka pozostanie w domach – o ile to oczywiście możliwe.
Co piąta złotówka wydawana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia na leki. Ich koszty rosną z roku na rok. Jeszcze pięć lat temu wydano na ten cel 5,1 mld zł. W ubiegłym roku - ponad 6,3 mld zł.
Na półkuli północnej naszego globu niedługo zacznie się wiosna. Słońce, cieplejsze i dłuższe dni, budząca się do życia natura – nie wszyscy ludzie mieszkający w chłodniejszym klimacie cieszą się jednak z wiosny. Dlaczego? - Bo są alergikami i co roku o tej samej porze dostają kataru, kichają i leci im z nosa...