Katar i męczący kaszel podczas upału. Pierwsza myśl – to przeziębienie. Jednak coraz częściej okazuje się, że mamy do czynienia z alergią. Jak zaznaczają specjaliści, uczulenie na pyłki może się ujawnić w każdym wieku.
Na temat alergii krąży wiele różnych mitów, również w Internecie. Niektóre z nich nie tylko nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym, ale mogą być wręcz niebezpieczne dla zdrowia.
Nie warto zbyt długo pozostawać w pozycji siedzącej. To równie fatalnie wpływa na stan zdrowia, jak dobrze oddziałują ćwiczenia.
Najbliższe miesiące to okres szczególnie trudny dla alergików, ponieważ wiosną i latem notuje się najwyższe stężenie pyłków w powietrzu. Kiedy i w jakich rejonach Polski należy szczególnie uważać na konkretne alergeny?
W naszym kraju na astmę cierpi około 4 milionów Polaków. Większość z nich nie ma świadomości, że powinna być objęta leczeniem. Tymczasem kaszel, uczucie duszności i świszczący oddech mogą być objawami astmy. Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP w Światowym Dniu Astmy, obchodzonym 6 maja, zachęca do przeprowadzania badań w kierunku diagnozowania tej przewlekłej choroby oraz wdrożeniach odpowiedniej terapii.
Przenieś się na wieś, jeśli chcesz poprawić stan swojego zdrowia, radzą uczeni.
Osoby w średnim wieku, które mają w swoich domach pleśń, cechują się wyższym ryzykiem astmy.
Syntetyczne barwniki w żywności są tak powszechne, że zwykle ignorujemy je w składzie produktów regularnie przez nas spożywanych. O potencjalnych szkodliwych skutkach spożywania sztucznych barwników warto jednak wiedzieć więcej.
Czasem zdarza się, że poważne problemy zdrowotne, które nas dotykają, pojawiają się, tak nam się przynajmniej wydaje, bez żadnej przyczyny. Za takie choroby jak astma, depresje czy alergie i wiele innych obwiniamy stresujący tryb życia czy zanieczyszczone środowisko. A jeśli powody ich występowania są nieco inne?
Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu w Aberdeen, stężenia dymu wewnątrz samochodu mnoży się stokrotnie. Poziom szkodliwych substancji znacznie przekracza limity zalecane przez Światową Organizację Zdrowia, co stanowi poważne zagrożenie dla pasażerów.
W wielu regionach świata, także w Polsce, można kupić pyszne zdrowe owoce także zimą, które są nie tylko wysokiej jakości, ale również w przystępnej cenie. Mamy możliwość czerpania z szerokiej gamy owoców w sezonie zimowym, a większość z nich jest bogata w witaminę C, która pomaga walczyć z przeziębieniem i grypą. Oto top 5.
Astma to - ogólnie rzecz ujmując - stan chorobowy, w którym drogi oddechowe ulegają zwężeniu, puchną i produkują nadmierną ilość śluzu. W efekcie występują trudności w oddychaniu, świszczący oddech i kaszel. Dwie najpowszechniejsze formy astmy to astma oskrzelowa i astma sercowa. Zgodnie danymi Światowej Organizacji Zdrowia, astma oskrzelowa to choroba cywilizacyjna, na którą do 2025 roku będzie cierpiało około 400 milionów ludzi na całym świecie. Ze statystyk wynika, że ostre ataki astmy, lub powikłania choroby skutkują śmiercią 180 tysięcy pacjentów rocznie. W Polsce na astmę choruje ponad 2 miliony dorosłych i ponad 1,5 miliona dzieci. Z danych wynika, że zaledwie 15 proc. dzieci i 25 proc. dorosłych dostatecznie szybo poddaje się odpowiedniej terapii.
Sezon na jabłka w pełni, a owoce te są powszechnie doceniane w Polsce ze względu na wysoką zawartość błonnika, witamin i antyoksydantów. Liczba zastosowań owoców wykracza jednak poza kulinaria - mogą być szeroko wykorzystywane w celu poprawy zdrowia, urody i uprzyjemnienia prowadzenia domu.
Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, np. pyłki, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Eksperci wskazują, że w ostatnich latach liczba pacjentów zmagających się z alergiami znacznie wzrosła, obecnie problem ten dotyczy niemal co trzeciego mieszkańca globu.
Rozmowa z dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii, przedstawicielem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.