Osoby dojrzałe i starsze należą do grupy wysokiego ryzyka doświadczenia toksyczności leków, ale młodsi również mogą doznać tu licznych objawów. Toksyczność leków jest poważnym problemem już dla ludzi w piątej i szóstej dekadzie życia - mówi Mukaila A. Raji, szef geriatrii na University of Texas Medical Branch w Galveston.
Główki czosnku cieszą się popularnością w kuchni jako źródło niezwykłego smaku i zapachu. Wielu kucharzy nie wyobraża sobie przygotowania określonych zup, sałatek, czy mięs bez kilku ząbków czosnku. Warzywo cenione jest jednak nie tylko ze względu na przymioty kulinarne, sięgali po nie już starożytni z powodu jego prozdrowotnych właściwości.
Wyniki opublikowane w poniedziałkowym wydaniu czasopisma Lancet wywołały dyskusję na temat skuteczności kwasu acetylosalicylowego w walce z rakiem. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego jedna tabletka zawierająca kwas acetylosalicylowy (popularna aspiryna lub inne leki o takim składzie) stosowana codziennie przyczyna się do obniżenia ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe.
Niewielka dawka aspiryny dziennie - 75 mg, co stanowi ilość mniejszą niż ta polecana dzieciom, już po roku przyjmowania może znacząco obniżyć ryzyko raka jelita, informują naukowcy.
Nowe badania wykazały, że codzienne przyjmowanie małych dawek aspiryny może zmniejszyć ryzyko raka prostaty o prawie 30 procent.
Codzienne przyjmowanie małych dawek aspiryny może nie być korzystne dla ludzi, którzy nie mają w swej historii zdrowotnej zawału serca lub udaru mózgu, twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, których wyniki pozwalają sądzić, że aspiryna może korzystnie wpływać na stan kości.
Lampka wina czy kieliszek koniaku same w sobie nie są niczym złym, trzeba jednak pamiętać, że nawet niewielka ilość alkoholu w połączeniu z przyjmowanymi stale lub okresowo lekami może spowodować poważne problemy zdrowotne, wzmocnić lub przeciwnie - zahamować działanie leku.
Regularne zażywanie aspiryny może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia astmy w jej początkowym stadium nawet o 22 procent.
Choroby serca są największą przyczyną zgonów w Polsce. Chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni. Najczęściej problemy z sercem mają ludzie starsi, ale zdarza się, że zawału doświadczają osoby bardzo młode.
Brytyjscy naukowcy doszli do wniosku, że aspiryna może być pomocna w walce z nowotworami. Ów cieszący się ogromną popularnością lek powstrzymuje najprawdopodobniej tworzenie naczyń krwionośnych odżywiających twory rakowe.
Łagodny rozrost (hyperplazja) prostaty dotyka jednego na czterech mężczyzn w wieku 40- 50 lat, wśród panów po 70 roku życia zaś, już ponad połowa ma problemy z gruczołem krokowym. Powiększona prostata może prowadzić do częstego oddawania moczu i innych dolegliwości związanych z układem moczowym.
Ludzie zażywający statyny, jedne z najskuteczniejszych leków obniżających ciśnienie mogą mieć dodatkową korzyść. Nowe badania pokazały, że leki te poprawiają też obieg krwi w oku, przez co zmniejszają ryzyko wystąpienia jaskry i poprawiają kondycję oka.