Ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie maleje z powodu nieprawidłowej diety, chorób i procesu starzenia się. Tymczasem olej z wiesiołka jest unikalnym źródłem wspomnianych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu gamma-linolenowego (GLA).
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła lata 2000-2010 Dekadą Kości i Stawów. Nie bez powodu. Schorzenia te są obecnie jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, medycznych i ekonomicznych o zasięgu światowym. Tylko w Polsce około 8 milionów ludzi choruje i cierpi z powodu chorób układu mięśniowo - szkieletowego.
Tylko w Polsce około 8 milionów ludzi choruje i cierpi z powodu chorób układu mięśniowo - szkieletowego. Dane statystyczne opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) podają, że od 2000 roku podwoiła się liczba osób powyżej 50 roku życia ze schorzeniami układu mięśniowo - szkieletowego. W krajach wysoko rozwiniętych, choroby stawów stanowią ponad 50 procent przypadków chorób przewlekłych i są najczęstszą przyczyną długotrwałej niezdolności do pracy.
Naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) współpracujący z Harvard Medical School odkryli, że przedstawiciele pokolenia powojennego wyżu demograficznego mają zdecydowanie większy wskaźnik zachorowalności na artretyzm niż pokolenie ich rodziców. Kluczową rolę może odgrywać nadwaga.
Reumatyzm to potoczne określenie dolegliwości objawiających się bólem mięśni i stawów. Choroby reumatyczne podzielić możemy na zapalne oraz niezapalne. Do pierwszej grupy należą min: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty. Wśród niezapalnych najczęściej spotykana jest choroba zwyrodnieniowa stawów.
Dorośli ludzie cierpiący na artretyzm kolan, jedną z najcięższych sprawiających ogromny ból odmian tej choroby, mogą odczuwać ulgę chodząc boso. Naukowcy z Rush Medical College w Chicago dowiedli, że chodzenie w butach zwiększa obciążenia kolan i stawów biodrowych u pacjentów chorych na wymienioną powyżej chorobę.
Zrzucenie kilku kilogramów i zaangażowanie się w aktywności fizyczne może pomóc w obronie przed artretyzmem, twierdzą naukowcy z Atlanty w USA. Dla przykładu, naukowcy zdiagnozowali artretyzm u 31 procent otyłych pacjentów, 21 procent z nadwagą i 16 procent z wagą w granicach normy.
Wyniki testów przeprowadzonych przez National Sleep Foundation, amerykańską organizację non-profit zajmującą się badaniom nad snem, dowodzą, iż 37 milionów osób w USA w wieku od 55 do 84 lat cierpi na częste zaburzenia snu, niejednokrotnie kojarzone z chorobami wieku starczego, takimi jak artretyzm, cukrzyca, dolegliwości serca i płuc czy depresja.